1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Холокауст(|| Светска Војна)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Cvetetto, 16 март 2014.

  1. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Знам дека има тема за Хитлер,но оваа тема е посветена само за евреите кои биле жртви на Холокаустот.
    Исто така и за оние кои го преживеале.

    Еве нешто за почеток од мене. :|
    Депортација на Евреите од Македонија
    од Скопје 5000 лица во 5 воза
    од Битола 3000 лица во 3 воза
    од Пирот 2000 лица во 2 воза
    од Горна Џумаја 3000 лица во 3 воза
    од Дупница 3000 лица во 3 воза
    од Радомир 4000 лица во 4 воза
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Меѓу 7215 души што беа затворени во магацините на Државниот монопол имало:
    деца до 3 години: 539
    деца од 3 до 10 години: 602
    деца од 10 до 16 години: 1172
    старци преку 60 години: 865
    тешки болни врзани за постела: 250
    бремени жени кои се породиле во логорот: 4
    при самото пристигнување во логорот починале: 4
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Еве и слика од Македонските евреи во тутунскиот комбинат во Скопје.


    Епа навалете девојки,што мислите вие за ова.Има многу да се зборува
     

    Прикачени фајлови:

    • 61258.jpg
      61258.jpg
      Големина на фајлот:
      41 KB
      Прегледи:
      342
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Ооопс епа ајде и јас да се вмешам..кога ние учевме на училиште за Холокаустот значи јас се расплачив..наставникот наш по Историја ни пушти едно видео со слики и јас едноставно не можев да се воздржам..Навистина толку убиени луѓе за некаква си ментална болест која ја имал Хитлер :@ :@ Остави тоа што се децата виновни.. ;( но сепак оваа бројка најјмногу ме натажи-деца до 3 години: 539-
    Па што се тие виновни бре..имале само 3 години.. :fubar: :x
     
  3. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Тоа е бројката на децата само од Македнонија кои завршилие во Логорите на смртта :( .Но сепак не е сигурна :|
     
  4. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Единствено добро од тоа е што поради експериментите на Менгеле врз Евреите се развила медицината.
    Ништо друго.
    Кутрите луѓе.
    Полошо од нешто од гасна комора,амин.
    Можел да се обиде со некоја депортација на остров или што ти знам што,не морал со комори.

    :?:
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски

    Хах абе каква медицина..Зарем медицина е да го сечиш стомакот на мајката и да го вадиш бебето :fubar:
    Да можело да ги носи на остров но човекот си имал ментална болест и решил да убива се што е наречено ЕВРЕИН :fubar:
    Се верува дека татко му бил евреин и ги оставил мајкаму и него..Епа ако тоа е вистина тогаш и тој е евреин.. :fubar:
    Но исто така дека мајкаму била болна и дека умрела а ја лечел доктор евреин и не успеал да ја излечи.. :fubar: И што можеби имала неизлечива болест што е докторот пак виновен..Речи зошто и во двата случаи еден евреин испаѓа виновен а не МИЛИОНИ :fubar: :x Немам зборови за човекот :swear: :x
     
  6. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзнам и + уште ни закрепнето да му правиш некои чудни твои експерименти? :fubar: Да му ставаш вакцини за очите да му бидат сини,за да е плаво или пак за да е високо?
    Хитлер и Менгеле според мене влегуваат во листата на најнајретардирани суштества и уште некои..!
     
  7. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Ние пред некои време учеме за тоа и сега кога ни кажа шо правел овој лудиот Менгеле....вршел оpерација на мозок бев анестезија...ги оплодувал девојките вештачки за да абортират после...хемикали му ставал на децата и бил фасциниран од близнаците и нивната генетика(како се создаваат) па ги држел како робови таму :x :x Плус и правеле перници од косите на жените...Болест...Мене не ми е јасно нешто....Се сметало дека нели нивната раса сите биле плави и затоа и оние шо не били плави сакал да ги измене.Е сеа шо иам гледано слики од Менгеле и Хитлер и двајцата се црни? WTF???
     
  8. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Секоја чест за темата.
    ОВа придонесува да не се застари и заборави историјата, и да им посочиме на другите и на младите генереции дека НАЈГОЛЕМИОТ НЕПРИЈАТЕЛ НА ЧОВЕКОТ Е ЧОВЕКОТ!
    Во Европа секоја година 12 месеци се одржуваат настани т.н. Remembrance days во кои се вклучуваат сите генерации, целта на овие настани е да не се заборави минтаото за да се ѓиваа подобра иднина.
    И да не се повтори никогаш повеќе!
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. chips.for.free

    chips.for.free Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    37
    Тоа дали си евреин или не се пренесува преку мајката, а не преку таткото! :!:
    извинете за off-topic-от :D
     
  10. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
  11. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Извини вака ама како мислиш преку мајката а не преку таткото.. :fubar:
    Секако дека се пренесува и преку таткото :fubar: :!:
     
  12. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Навистина се расплачив..па зарем е можно деца кои имаат 8-9 години на нив да имаат само кожа и коски ;(
    Што биле тие виновни..Затоа никој и никаде не смее да го црта тој знак..Бидејќи никој не сака овие работи што се случувале да се случуваат пак.. ;(
    Затоа кога цртате и зборувате пазате што цртате и што зборувате..Никој не сака Рацизам..НИКОЈ :!:
    Како што кажав..Хитлер за мене е едно обично животно кое требало да биде обесено..Обичен ментално болен човек :fubar: :swear:
     
  13. chips.for.free

    chips.for.free Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    37
    http://wiki.answers.com/Q/How_do_you_kn ... h_heritage

    http://en.wikipedia.org/wiki/Jews#Who_is_a_Jew.3F

    http://en.wikipedia.org/wiki/Who_is_a_J ... h_by_birth

    ЕДУЦИРАЈ СЕ! :^)
     
  14. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    chips.for.free
    Не извнини вака ама ТИ едуцирај се..Мисли малце кај нас има дете..мајкаму е бела а таткому црн..па и детето е црно!!! :!: :fubar:
    Доволно сум возрасна за да ги знам овие работи и не треба никој да ми кажува да се ЕДУЦИРАМ :!:
    И секако дека се пренесува преку таткото..ако таткому на Хитлер бил евреин..тогаш и Хитлер бил половина евреин половина германец (ако мајкаму била германка,секако) :fubar:
     
  15. chips.for.free

    chips.for.free Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    37
    *facepalm*
     
  16. CutieWithABeauty

    CutieWithABeauty Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    1.248
    Пол:
    Женски
    Да секако..можеби не си доволно голема за да ги разбериш овие работи со пренесувањето.. ;)
    И сеуште си нова така да..намали малце со твоите занесувања.. :!: 8)
     
  17. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Погоре го погледнав видеото и длабоко ме допре и ми ги насолзи очите ;(
    Имам една комшивка која има Еврејско потекло,родена е во тој период и секогаш кога и да ја видам, ми текнува на монструозното дело од втората светска војна и секогаш ми се тркала по некоја солза по лицето. ;( Еднаш така кога беше на муабет, на ТВ кажуваа за музејот на Холокаустот (тогаш кога го отвараа) и таа веднаш стана и рече: Добро ајде сега морам да одам имам работа, и веднаш потрча кон вратата, си го покри со рацете лицето и излезе за кон дома.Сега секогаш кога доаѓа кај нас,сите се пазиме на некој начин да не ја повредиме и да не се спомне во никој случај втората светска војна. (до душа не зборуваме за такви работи, но сепак..) зошто очигледно е дека ги има изгубено најблиските ;( .

    Кога ќе се каже монструм,ѕвер,животно, (не)човек без срце..секогаш станува збор за човекот на кого ни името не сакам да му го споменам а не пак да пишувам за него :fubar:
    И да,цврсто ги осудувам сите оние кои го цртаат кукастиот крст затоа што на тој начин го поддржуваат страдањето на едно невино население,на едни невини луѓе кои се што сакале било да живеат на овој свет.
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.579
    Пол:
    Женски
    Во склоп со темава ја препорачувам книгата Ден после ноќта од Анита Дајамант во која раскажува за 4 девојки и она низ што поминале тие за време на Холокаустот.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Колку словени се изгинати за време на II Светска војна? Или само евреите се битни?
    Полска го извлече подебелиот крај, милиони пољаци, руси и украинци изгинаа. Ама само евреите се битни.
     
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Заборави да спомнеш и други не по националност/етникум групи кои страдале од Хитлер, како што се хендикепираните, а и хомосексуалците :) Ама се сомневам дека за нив би се бунел :)
    Сите се битни, убивањето на сите е одвратно и го прави Хитлер онаква историска фигура каква што е. Но во дефиницијата на нацизмот една од првите ставки што ќе ги најдеш во секој учебник по историја е антисемитизмот. Факт е дека најголем таргет му биле Евреите.
    И што ти е поентата, зарем има смисла тука мерење и споредби?
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.