Хомосексуални врски

Дискусија во 'Врски' започната од Boyfromtown, 27 март 2010.

 1. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.606
  Допаѓања:
  6.658
  оправдувам. Имам мн пријатели хомосексуалци кои ми докажале дека се поголеми луѓе од многу стрејт фаци и дека можат да бидат и најдобри пријатели па и родители... :)
   
 2. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.046
  Пол:
  Женски
  Веќе се изјаснив за ова на тема која гледам е избришана. :)
  Отворено и јавно се декларирам како бисекусалка.Досега сум била во повеќе врски со партнер од ист пол , најчесто кратки авантури една посериозна . Траеше шест месеци , една од најубавите . Имаше многу Х причини за истата да заврши ако како најбитни ќе ги набројам глупавото заостанато општество , тоа што бевме неприфатени и несериозно сфатени , а и со тек на време се покажа дека таквите врски не се природни во поглед што секоја од нас сакаше еден ден да има семејство и биолошки деца ...е па тоа е ! :)
  Девојчето и врската со неа секогаш ќе ми остане во добро сеќавање , и ни за миг не сум зажалила ниту ќе зажалам за направеното ...тоа што сум поминала прекрасни денови со прекрасна личност ;)
   
  На teabt и Lolo5 им се допаѓа ова.
 3. An4e.1

  An4e.1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  Верувам дека вашата врска била одлична и баш ми е жал што морала да заврши поради некои X причини но барем сте имале меѓусебно разбирање и двете ќе имате само добри спомени...Секоја чест за твојата искреност што отворено кажуваш која си што си и каква си бидејки има многу кои немаат храброст да признаат такво нешто...Поздрави до тебе :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  92
  Љубовта е основа на се. Врски такви прифаќам, да!!! За да се во брак не гледам поента бидејќи според мене бракот е заедница во која меѓу другото ќе се родат и воспитуваат деца, ама ако нема деца нека си се и во брак ако сакаат. Деца не прифаќам да се одгледуваат во едно такво ,,семејство,, единствено заради психичкиот развој на детето :worried: - цел живот ќе биде збунето кој му е татко т.е. мајка и ќе мисли дека е природно да се имаат две мајки или двајца татковци. Е сега мене малку ме збунува што ако еден од партнерите (без разлика дали дали се мажи или жени) има дете/деца кои му се од претходна врска/брак. Во тој случај да имам власт и моќ БИ ЗАБРАНИЛА по ист кров да живее и со децата и со сегашниот партнер!!! 8)
   
 5. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Јас сум против такви врски и во никој случај не се согласувам да им се ,,доделат,, правата на брак и посвојување на дете!
  Не сакам еден ден додека го шетам моето дете тоа пред себе да гледа како во парк на клупа се бакнуваат две тетки и истото тоа да го прифаќа за нормално! не сакам еден ден моето дете да ми постави прашање зошто другарчето од неговиот клас има двајца татковци а нема мајка! и не сакам моето дете да расте во општество каде на хомосексуалноста се гледа сосема нормално, бидејќи се плашам дека гените и домашното воспитување понекогаш се помалку влиателни од средината во која се движат нашите деца и од она кое го има по интернет и на телевизија! Колку поотворено им се сервира пред очи хомосексуалноста на помладите,толку тие и понормално ја прифакаат!
  Значи многу помалку се чувствувам загрозена јас отколку идните поколенија! се чувствувам како изградена личност која никогаш нема да посака партнер од истиот пол...но мислам дека ќе имаме проблеми околу воспитувањето и насочувањето на вистинскиот пат на нашите деца! ова што сега го сметаме дека е ОК еден ден ќе не натера да бидеме несреќни и незадоволни родители, неспособни да ги правилно воспитат своите деца!
   
  На viku му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LaLy

  LaLy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  40
  Немам ништо пртив кога се во врска,значи исто ми се фаќа,не ми ги менува меѓучовечките односи со тие особи.Бракот не го оправдувам,ниту пак посвојувањата на деца.Особено против сум за посвојувањето на деца!Тие деца нема да растат во природна средина и ќе имаат искривени погледи кон животот,башка што и ќе бидат осудувани од околината поради менталитетот на општеството.Во мојот град,хомосексуалните врски се многу големо ТАБУ,се сметаат за злостор и мета за потсмев.А што се однесува за геј парадите,не ми се баш симпатични но се корисни од една страна за изчезнувањетона табуизмот од хомосексуалноста. :)
   
 7. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  Секој си има право на избор за сопствениот живот.. ама брак помеѓу лица од ист пол па уште и посвојување дете?! НЕ! Незнам.. не ги осудувам таквите врски, ама не би било фер за детето и за неговиот понатамошен развој. Како би се чувствувало тоа кога ќе отиде во прво одделение и ќе го однесат двајца татковци или во дневникот ќе го пижува неговото име па името на мајката-татко! И не само тука.. секаде ќе се чувствува чудно. А на крајот на краиштата, во светов се создадени МАШКИ и ЖЕНСКИ за да се измешаат меѓусебно и да создадат потомство. ;)
   
 8. De-lovely

  De-lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2010
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  928
  Значи живееме во опшество во кое луѓето си имаат формирано една рамка како треба животот да изгледа и се надвор од таа рамка да не биде прифатено и отфрлено. Проблемот е што светот не е совршен и секогас има отстапки... Кои сме ние да му забрануваме на тие луѓе да живеат како што сакаат. Кој ни го дава тоа право?
   
 9. viku

  viku Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  152
  Воопшто не е важно дали некој е во врска со машко или женско се додека се некаде скриени и надвор од погледите на децата. Она што мене ме нервира е што имаат толку многу потреба да ги жалиме како се обесправени, желни се за внимание, како се жртви и се им е забрането. Нека си живеат како сакаат, не ми сметаат, ама ова самодекларирање и жалопојки се стварно чиста заебанција. Зошто им е брак? Ништо поквалитетен живот тоа нема да им понуди, само сакаат да ја исмеваат оваа наша света институција. А за дете да им се даде- па треба да се луди тоа да го бараат, па кој знае што се ќе види тоа дете покрај нив. И сигурно дека тоа е некаква болест, не може да е нормално во никој случај, тоа е скршнување од нормалноста.

  Имам син, и малку ме пецка околу срцето кога ќе се запрашам што ако еден ден дојди и ми каже дека е геј. Вероватно тоа ќе ми биде голем шок, вероватно додека умрам ќе жалам што се случило така, ама ќе соберам сили да научам да се носам со тоа.

  Уште еднаш, немам ништо против тоа кој како одбрал да живее, само страшно многу ми смета нивната афирмација.
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.845
  Допаѓања:
  47.106
  Пол:
  Женски
  Јас се имам изјаснето на темава, само сакав да кажам дека дознав за една колешка дека е лезбејка. Јас воопшто не мислев, ниту предпоставував нешто... Ама баш се изненадив. И се изненадив од пријатната реакција на другите :) Па пак си е истата личност нели? Затоа не треба да судиме за некој... Секогаш можеме да бидеме изненадени.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Машки
  Ma kakva vrska, kakov brak...kakvi bakrachi... :^)
  posebni prava, razbiranje......niti gi razbiram...nitu sakam da gi razberam...
  Kako luge gi imaat istite chovekovi prava...a se drugo spored zakon...nishto povekje...
  koga kje stanat mnozinstvo...neka gi izmenat zakonite,..togash kje gi pochituvam istite...
  ...do togash neka se seksat do mile volje,..mozda pobrzo kje se razmnozat... :^)
   
  На senza.parole и Scarlet88 им се допаѓа ова.
 12. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.625
  Допаѓања:
  12.174
  Пол:
  Женски
  Јас не ја гледам хомосексуалноста како болест, бидејќи не е. И тие луѓе не сакаат да се различни од другите ама тоа е... Секој си има право за свој избор и доколку мене не ми наштетува ок тогаш секој нека си го тера животот како што сака, НО не прифаќам деца помеѓу двајца луѓе од ист пол, сто знам тоа не ми изгледа здраво за детето, тоа е моето мислење :)
   
 13. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  Сум имала хомо за другари, не се штетни за околината, ама не можам да ги прифатам! Сум против, не сум за линч, ама едноставно во нивна близина морам да се преправам дека ги сакам за другари |( |( |( !
  А за бракови и за деца, сум 100000000000 пати против! се што не е природно, за мене е штетно! Се знае, мажот е створен за жената, и обратно!
   
 14. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.625
  Допаѓања:
  12.174
  Пол:
  Женски
  Па јас и немам некое искуство со хомо досега сум немала ни другари ни другарки хомо и незнам како би се однесувала :lol:
   
 15. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  318
  Верувај чувството е едно и единствено, посебно кога ти се свиѓа дечкото, и те вика да излезете, за на крај да ти го претстави неговиот дечко, а ти да паднеш на газ, кога ќе дознаеш! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Harlow

  Harlow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  105
  Не можам да го најдам проблемот ако двајца се сакаат и третираат со почит меѓусебно. Секој сака да биде среќен во бракот, без разлика дали е геј или хетеро.

  Keyword: HAPPINESS.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.625
  Допаѓања:
  12.174
  Пол:
  Женски
  Ексик и тоа се дешава, човек учи додека е жив кој знае што не чека во иднина :lol:
   
 18. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  134
  Врска ,брак љубов според мене прифатливо но деца посвојување ке речам не се додека еден таков пар не ми разјасни како би го воспитале тоа дете сто тие размислуваат дали детето треба само да одбере или како родители треба да му одредат некоја траекторија по која тоа ке чекори .
  ЗATOA VE MOLAM BIDETE ISKRENI нема потреба од криење само така ке бидете прифатени од заедницата во која живеете со искрени одговори за она нас непознатото не е лошо да се љуби само кои се вистинските вредности во животот зошто бог не создаде.?- да оставиме потомство зад нас .
  Толку многу нејаснотии кои ми даваат право да се двоумам дали да речам да или не поради фактот што многу деца се растени во средина на кавги и малтретирање дел од нив оставени на посвојување без љубов отфрлени тука каде е проблемот зарем некој од овие луге во врска од ист пол немаат право да го сакаат и му посветат внимание и љубов на тоа мало срце.
  Но прашањето и загатката за мене останува сеуште нерешена !?
  Верувам во вашата љубов и потреба за да го живеете животот со особата која ве исполнува и ваш сопатник низ животот ве подржувам но како тоа дете ке биде воспитано во однос на брак и заедница е најбитното .
   
  На leo-n-tina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  сум ЗА врска и брак, ама посвојување на детее НЕ!!! значи да си во врска или да имаш т.н. брак со некој од твојот пол е ок, оти да речиме откриваш нешто ново, необично, ама ДЕТЕ !?!?! то е веќе премногу и + какво ќе биди тоа дете, нема да знај кој му е мајка, а кој татко, мислам тотален апсурд.Јас доколку некогаш се одлучам на чекор брак со жена, нема во никој случај да посвојам дете, пошо народски речено, не би сакала да го носам на душа позз
   
 20. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.252
  Хомосексуалците ги поддржувам! Им се восхитувам и почитувам а воедно и ги гледам како најнормални луѓе.
  Но бракот помеѓу нив сепак сметам дека не е во ред, а и посвојувањето деца не го одобрувам исто така. Сметам дека едно е да бидеш во врска со некој од истиот пол, да бидеш интимен, да живееш заедно со него, но не и да склопиш брак (како институција) сепак тоа ги надминува границите на нормалата и мислам дека воопшто не е во ред.