1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонален статус

Дискусија во 'Бременост' започната од viktori15, 7 јуни 2012.

  1. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    овулација ќе имаш редовна иако имаш проблем со пролактинот но нема да се случува оплодување и фоликулите само ќе си прскаат. јас повеќе од година дена мака мачев со него и ме труеа со бромергон кој за жал многу тешко се поднесува. доколку имаш можност да купиш достинекс кој го има само во грција тука повеќе не го носат или да провериш евентуално во аптеката во црниче што е на самата улица не ми текнува како се вика, проблемот се решава мн. побрзо и побезболно а и наместо цела година да пиеш се пијат само по неколку апчиња. драстично се поскапи (околу 10е едно или две апчиња беа не се сеќавам точно)но и мн.поефикасни. јас кога тргнав да ги купам веќе сум останала бремена така да не ми требаа. изборот е твој но со бромергонот те чека долг и макотрпен процес(со исклучоци доколку не е мн. висок пролактинот и организмот не е склон) .мој совет ти е да си провериш и веднаш хипофиза за да ги отстраниш сите сомнежи од тоа како се покачува. поздрав и брзо да видиш 2 цртички
     
  2. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    aa znaci sega e eftino inaku mene me odraa so 920 denari sukur nesto dobro amin,,,pozdrav
     
  3. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.153
    Допаѓања:
    46.949
    Пол:
    Женски
    Достинекс го има тука , како го нема :) Го има во Виола 420 денари за едно апче :)
     
  4. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    браво ако го донеле јас мака мачев пред 4 години никаде го немаше
     
  5. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    bibuska jas ima ist problem imnam ovulacija imam folikuli ama od pokaceniot prolaktin nemoze da pukne folikulot a toa znaci nekvalitetna ovulacija isto kako da sme piele kontraceptivni piluli za protiv bremenost
     
  6. bibuskaa

    bibuskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    3
    Колку време пиевте бромергон и која доза, па направивте повторна проверка на пролактинот?!
     
  7. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    јас го пиев 1година и 3 месеци, се пие по шема во зависност од висината на него. од време на време се контролира и според тоа се намалува или покачува дозата,сама неможеш да одредиш доза. четвртина па пола итн. ќе ти кажат на лекар. јас забременив во период на овулација сме го погодиле терминот а на своја рака го прекинав една недела пред тоа зошто ми беше смачено веќе мн. тешко го поднесував и бев отидена во грчка да барам достинекс. но за среќа беше сабота и аптеките не работеа а принцезата моја веќе во мешко била :D .кај секој е индивидуално.
     
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.138
    може ли некој да ми каже кој е овој хормон PRL има вредност 68,16
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Пролактин колку што знам.

    А за вредноста еве една табела...ама не верувам дека би ти била од голема помош бидејќи тука стои дека таа вредност веќе укажува на бременост.
    Bildschirmfoto 2015-02-03 um 15.42.10.png
    У секој случај е покачен.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.138
    фали дани у секој случај до 35 кај жени треба да е кај мене дупла нема бебе
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  11. desperate15

    desperate15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2014
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    712
    Пол:
    Женски
    Prl до 24-25 треба да е според реф. Вредности а според ендокринолозите и гинеколозите на 3 ден од циклус 13-15.. ти кај го испитуваше?
     
  12. nadija25

    nadija25 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki jas sum nova sakam da ve prasam dali moze so vodni cisti sto pukaat pred dobivanje da ostanam bremena doktorite mi velat treba da zabremenam i po samoto poroduvanje ke se iscistat a jas veke 2 god nikako da zabremenam mi treba vase mislenje vi blagodaram mnogu unapred
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Jas poznavam edna zena imase problem so cisti i i rekoa da ostane bremena i nema da ima potoa, kje se iscistat. Pa si rodi 3to detence na 34 god i posle toa nemase povekje. A dali smetaat vo zabremenuvanje neznam :/ eve ona si ostana bremena.. konsultiraj se so ginekolog.
     
  14. nadija25

    nadija25 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu ja bev na ginekolog I mi rekoa ako zabremenam ke se iscistat po poroduvanjeto ama eve 2 god probuvame so mm nikako da se fati :(
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    A ste se proverile dvajcata dali e se vo red? Dve godini ne se ni mnogu, ama ne se ni malku. Nie prvo pocnavme da gi racuname plodnite denovi i samo togas imavme odnosi so svrsuvanje vnatre, no ispadna ne sme gi pogoduvale... Posle dva meseci si imavme odnosi na sekoi dva dena... nekogas i sekoj den so svrsuvanje vnatre i mi se fati :) Kupi si od apteka test za ovulacija i koga mislis deka imas ovulacija napravi go da vidis... ako ti pokaze odma da se fatis za rabota :)
     
  16. nadija25

    nadija25 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu ke kupam I ke probam ako ima nesto ke ve izvestam vi blagodaram na odgovorite
     
  17. Lavinija

    Lavinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    33
    Дали има некоја што има искуство со покачен лутеинизирачки хормон? (LH)
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Покачен надвор од нормалните граници или покачен во однос на друг хормон (фсх на пример).
     
    На Lavinija му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Дали некој може да ми помогне со некој совет мојот ЕСТРОГЕН е под нормала под 20 сега пијам хормонска терапија МИКРОГИНОН ...ајде ако има некој да помогне како да го покачам..фала ви однапред ! :*
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Природно, јади цвекло, ананас, оревчиња...
    Со терапија, естрофем...
     
    На Anaouou му/ѝ се допаѓа ова.