1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонален статус

Дискусија во 'Бременост' започната од viktori15, 7 јуни 2012.

  1. Proxima

    Proxima Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    234
    Има ли некој правено хормони во Букурешт-Румунска болница?
    Другарка правеше биохемиски анализи таму и кога ги спореди со тие од Авицена направени пред 2 дена, немаа врска едни со други.
    Прашувам затоа што кога јас правев хормонален статус во Букурешт, ми направија и биохемиски анализи (гликемија, серумско железо, билирубини, холестерол) и добив некои чудни резултати: ниско железо (никога не сум имала проблем со анемии и ниско железо) и нормални билирубини (а, мене ми се секогаш покачени заради вроден дефект).
    После искуството на другаркава, почна да ме јаде јанза дали и резултатите за хормоните ми се валидни. Додуша, сите хормони беа ОК, ама дали е тоа вистинскиот резултат...
    Изгледа ќе морам да ги повторам...
     
  2. Lavinija

    Lavinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    33
    @kukla21 Сега ја видов пораката, во однос на FSH е покачен.

    @Proxima Јас правев испитувања во Воена, 8 септември и да ти кажам и таму резултатите испаднаа многу чудни, што високо, што многу ниско, па правев повторно во државна и таму испаднаа други резултати ,значително подобри и пореални.
     
  3. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    estaradiol mi e 152,7 fsh e 4,66 lh mi e 5,84 prolakatin e 23,45 i tsh mi e 1,89 dali e ova normalno ili ?
     
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    естрадиолот ти е бааги висок, и пролактинот на граница, другите ок се.
     
  5. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    mozat da se namalat ? smetaat za nesto ?
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730

    Мојот Естрадиол беше така „висок“. Освен ако на ехо не се видат полицистични јајници, немаш место за паника.
     
  7. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    nemase nisto na exo se bese vo red i isto taka pravev pap i se e vo red ... :/ no hormonalnovo ispituvajne : /
     
  8. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    estaradiol 152,7 fsh 4,66 lh 5,84 prolakatin 23,45 i tsh 1,89 mozno e nesto od ova da me spreci da ne ostanam bremena :/ vejke edna godina se trudime :/
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730

    Тогаш без паника, ништо страшно не е. Првиот пат кога бев кај Лазаревски, сакаше да ги повторам резултатите. Не можеше да ме види на ехо затоа што тогаш баш имав добиено. Следниот пат кога бев на ехо ми кажа не прави хормони, се е уредно и мирно.


    Сега ти ја видов последната порака - пролактинот ти е повисок од што треба. Некаде до кај 15-16 е најубаво.
     
  10. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    daj boze da e se vo red :) jas bev vo ginekomedika sk .. se nadevam deka za brzo ke ostanam bremena i se ke bidi vo red :)))
     
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Види го само прл - малку ти е повисок. јас пиев добрестон со тие вредности.
     
  12. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Имаш уште хормони за испитување, не се само овие. Ти фали тестостерон, андростендион, дхеа-с, фт3, фт4, кортизол, инсулин.
     
  13. anastasija mitic

    anastasija mitic Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    471
    Пол:
    Женски
    mozi .. mene samo tie mi gi pisa oti imav potreba samo od niv taka mi rekoja oti nemav nikakov problem... samo so mi idese menst. porano 3 dena od taa data sto treba da mi dojde
     
  14. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Кога се испитува хормонален статус се се испитува, зашто не може да се знае дали има некој проблем или не без добиени резултати од хормоните.
     
  15. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Прв пат испитувам,бев на ендокринолог,и ми даде упат за хормонски,е сега докторката ми рече најдобро е првите 5 дена од циклусот,а ја знам дека на 3 ден треба,е сеа 3 ден ако ми дојде на 28 ми ден( минатиот месец така ми беше а претходните месеци ми доаѓаше порано), ќе падне сабота ,па не работат,па затоа ме интересира смета ли ако правам на2 или 4 ден да не нема да покаже добро,и ме интересира како сметате 3ден,на пример ако добијам на 1 ќе требана 3 или 4 ,зборот ми е дали се брои и првиот ден кога ќе ми дојде пошо мн пати ми се случува и касно вечер да добијам.фала
     
  16. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Од првиот ден броиш, и се водам по себе од 3 до 5 ден е најдобро. Ако не е тајна кај кој ендокринолог одиш?
     
  17. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Кај, Тања Миленковиќ , ми рече дека првите 5 дена е најдобро е сега некои тука пишуваат сртиктно на 3 от ден,и плус на 13,21 ден она ми кажа дека не тие денови.
     
  18. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Ама на клиника не работат имам упат за на клиничка биохемија.
     
  19. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Па и клиничка биохемија ти е на клиника :) и работат за викенди за хормони примаат.
     
  20. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Втори или трети ден се прави, така да слободно оди на вториот ден . Се брои и првиот ден, без разлика дали е касно навечер.
    Да дополнам, втор/трет ден е битен ако испитуваш полови хормони ( пролактин, лх, естроген, прогестерон, андростенедион итн), за другите хормони е битно само да си 12 саати гладна.