1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонален статус

Дискусија во 'Бременост' започната од viktori15, 7 јуни 2012.

  1. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Не е точно, ако се добие до 15 часот се брои ко прв ден, се отпосле се смета дека наредниот е прв ден.
     
  2. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Може да цитираш извор?
     
  3. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Извор ми се долгите години поминати низ болници и секој месечна проверка на хормони. Мене извор ми се докторите не интернет . :)
     
  4. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу,ќе испитувам се значи и комплетна крвна слика,иферитин и б12 пошо ми е битно за косата,е сеа незнам како може добро да се покажат железото и б12 пошо нели во циклус не се покажуваат добро
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Хмм, ок, муабетов, секој ден се возам во градски, значи сум шофер.

    Прв ден на циклус се смета првиот ден кога убаво си тече (не капка-две на три саати), така да ако убаво си се растече навечер, (пример 8-9), сепак тоа се смета за прв ден.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    Баш така, и кога ке почне убаво да тече се брои ко прв ден, не се брои кафеното или капките.
    Не ти препорачувам да испитуваш крвна слика и железо за време на циклус, ке покаже намалено железо.
     
    На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Сметај си ти како сакаш, јас сум сметала како е правилно и како ми кажале докторите,а не од рекла казала муабети. И да искуството многу говори, сум правела многу работи кои зависеле од циклусот, и јасно било нагласено за прв ден се смета оној кога ке протече убаво и да е до 15 часот, иако и 16 ке се земе во предвид. Прочитај малку низ интернетов кога веке бараш такви извори. :hai:
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    А тебе вака кој ти кажал да ни кажеш? Или од нет си читна, боже морало одма да има иронични коментари.
     
  9. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    anastasijaki И ти го кажа истото што го реков претходно, така да не гледам зошто се најде засегната.
    Медицинско лице сум. Се извинувам ако звучев иронично.
     
  10. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    Не јас потврдив дека за прв ден се смета оној кога ке протече убаво и да е до 15-16 часот. Мене ова ми го кажале најдобрите гинеколози кај нас, а медицинско лице е и свекрва ми па појма си нема за ова, зашто нели не е гинкоолог ниту ендокринолог. :)
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Па,тоа и ја го зборам ендокринологот ми даде се у комплет и кр.слика,и хормони и б12 во ист ден да испитам ќе испитувам само хормони во 3 от ден.
     
  12. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Можеби сака да ја увиди поврзаноста, т.е.соодносот помеѓу општата крвна слика и хормоналниот статус во ист момент, можеби и чисто за да не те малтретира два пати да одиш. Железото не верувам да ти падне драстично за два дена (освен ако немаш ептен обилно крварење). Сепак најдобро прашај ја др. Миленковиќ, може и телефонски. Ако имаш два засебни упати, можеш и општата крвна слика да ја испиташ ден-два пред очекуваниот почеток на циклусот.
     
  13. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Јaс ете сите oвие гoдини дoдекa лечев стерилитет и прaвев интервенции врзaни сo циклус ме лaжел Ивaнoвски зa сметaњетo нa денoвите (facepalm) нели oнaкa у пoгрешнa нaсoкa сум се вoзелa низ бoлницине.
    Не знaм штo и јaс се трудaм дa пoмoгнaм некoму, a ме прaвaт декa лoмoтaм глупoсти и ми спoредувaaт вoзење сo aвтoбус сo вaкви рaбoти. Немa смислa и не вреди дa ги тaгнувaм феминките oд ивф и пoддршкa.
     
    На Luigy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    да 2 упати имам ама не се разбирам да не им еден занив, инаку да ќе си идам тогаш оваа недела за крвна и железо.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Не викај појачање, у реду е. Ајде ќе ти образложам детално. Како што знаеме, денот трае 24 часа, а крв најчесто испитуваме наутро, ради тоа ви ја кажале таа граница 15/16 часот.Значи битно е да се запазат тие 24 часовни периоди, т.е. ако добиеш во 8 навечер, се до другата вечер (24 часа) трае прв ден, па потоа втор ден-24 часа итн.
    Тоа е. Диплома и работно место нема да приложам овде ;)
     
  16. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Јас прв ден рачунам од денот кога ќе почне кафеавото, па другиот ден го рачунам втор. Нема никоја грешка во тоа.
    Тогаш циклусот ми трае три дена само, зашто да ставам улошка на тој ден дур пробие...
    Праксата и школото некогаш и не се совпаѓаат.

    Да не оди темава офф, ве молам. :*
     
  17. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Може некој дс ми каже што мисли за резултативе, ги правев на клиничка биохемија
    TSH 2,08
    FT4 13,18
    FSH 5,62
    Prolactin 4,59
    Estradiol 35,0
     
  18. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    ЗА FSH и estradiol е битно на кој ден од циклус е земена крвта, tsh, ft4 и prolactin се добри.
     
  19. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    @LollySky на трети ден правев, ми е страв само за FSH да не треба да е пониско
     
  20. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Добри се и FSH и estradiol, не се грижи. Секако за подетално разговарај со тој што те прати на испитување.
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.