1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонален статус

Дискусија во 'Бременост' започната од viktori15, 7 јуни 2012.

  1. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Фала ти @LollySky се надевам се е како што треба зошто работиме на случајот за бебче :)
     
  2. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    ЛХ зошто немаш нели е битен во однос на фсх
     
  3. CrAzYShAkA

    CrAzYShAkA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    65
    Девојки сакам да ве прашам имам добиено и 3 ден ми се паѓа недела а 4 ден веке имам мн малку по некоја капка а сакам да испитам хормони дали може четвртиот ден да испитам и колку чини
     
  4. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Мораш на трети ден, си постојат посебни параметри поради кои мора точно да се запази денот. Партиципацијата чини отприлика 50 денари по хормон, за приватно не знам.
     
  5. CrAzYShAkA

    CrAzYShAkA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    65
    Недела работат или ќе треба друг месец да чекам
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    A за каде ти гласи упатот? Во државна сигурно работат.
     
  7. CrAzYShAkA

    CrAzYShAkA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    65
    За во државна
     
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Рaбoтaт и Гaк и Биoхемијa.
     
  9. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Колку време се пие метформинот и дали прави некои њус појави ,и откога ќе се среди односот фсх илх може да се прекине со терапија,и дали барате 2 ро мислење или одма почињате со терапија од ендокринолог,пошо мене ми се чини како од ракав да ми ја извади:worried::^):?:
     
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Јaс гo пиев се дoдекa не зaбременив две.ипoл гoдини, и вo бременoстa истo гo.пиев три месецa. Акo не плaнирaш бременoст не знaм, aли кaкo и дa е дoлгo време се пие. Oд негo немaш.штетa сaмo кoрист.
     
  11. SAMIRA

    SAMIRA Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Не планирам, затоа ми е чудно,ај кажи ми може ли и матичниот гинеколог да ми каже свое мислење сега не ни знам за што да пијам ако на ехо се покаже добар наод не би требало да го пијам нели?

    Сакам уште нешто да прашам прогестерон не ми дадоа да испитам треба ли и кога?

    Дали е потребно да се пие нешто кога се вакви резултатите:дхеа-со4-60.5,инсулин-5.19 кортизол472,тестостерон помал од 20 значи и ми пише низок,пролактин14.4 естроген 37,9 фсх 7.35, и лх 10.6 и да тсх 2 и т4 18 претходно ги правев на патофиза,правени се на 3 ден и ме интересира за односот лх/фсх дали се дава терапија или може да се среди само по себе,и уште едно прашање слабо спиев вечерта веројатно бев малку вознемирена па може да влијаело тоа нешто на резултатите и да на гладно ги правев ама и малце поксно окулу 11 пошо се будев неколку пати па тешко ми се стануваше сабаље.
     
    Последна измена од модератор: 9 август 2017
  12. elle5

    elle5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    26
    Здраво девојки, треба да проверам пролактин, е сега докторкава ми рече да го проверам 5,6,7 ден од циклус и тоа во случај ако ми доцни. Бидејќи добив навреме ја препрашав дали воопшто да проверувам дека денес ми е 7 ден од циклус и ми рече дека независно кога сум добила сепак да сум проверела и дека можело дури и утре што е 8 ден од циклус. Е сега ве читам вас овде и сите вие проверувате на 3ти ден од циклус и ептен се збунив:( Ве молам ако некоја имала ваков случај нека пише, благодарам

    Здраво, го проверив пролактинот денес на 8 ден од циклус и еве го добив резултатот е 33,1. Според рефентната листа испага дека е покачен :( И сега што?!
     
    Последна измена од модератор: 9 август 2017
  13. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.623
    Допаѓања:
    152.138
    повеке пати имам проверувано пролактин се проверува веднаш штом станеш мислам колку што е можно поскоро да се земе крв и исклучиво на2 или 3 ден на осма ден дали ке е веродостоен резултатот незнам
     
    Последна измена од модератор: 9 август 2017
  14. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    дали може некој да ми каже дали ми се во ред хормоните,испитував на 3-ти ден од циклус :
    FSH = 5.09
    LH = 4.55
    PRL = 509.4
    E2 = 97.57
    TSH = 3..64

    За пролактинов има некоја друга скала за разлика од таа во државна болница. Работата е што докторот ми рече дека хормоните се изместени сите, а кога отидов на второ мислење ми рекоа дека се во ред....
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Доколку имам хормонален дисбаланс кои хормони треба да ги испитам?
    и колку пари? Кој го дава тој упот?


    ****

    Толку многу ме фаќа срв за многу работи-храна

    Ми доцни пет дена, немам односи од 10 месец 2016.

    Примав инфузија за освежување, железото ми е многу ниско еритроцитите покачени.

    Од кога ми помина мензисот минатиот месец имав од гинекологот вагиналетки (бев за пап тест-рано е за резултати) - POLYGYNAX

    Не ми е јасно што би била причината што ми доцни мензисот, мм да и некако во рок од 2 недели се поправив 5 кг
    Не знам што се случува со мене
    ***
     
  16. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Обично знам дека хормонален статус прават жени пред забременување.
    Но сега ситуацијата не е таква.
    Дали може преку хормонален статус да се откријат одредени аномалии кои би предизвикале гојазност кај лице ....
     
    На Z*T*F*¥P му/ѝ се допаѓа ова.
  17. snow-girl

    snow-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    здраво да прашам дали испитување на хормоните се прави 3 ден откако ке ти дојде или 3от ден откако ке ти заврши фала :*
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    3 ден од циклус. Пример, добиваш понеделник, хормони во среда проверуваш.
     
  19. snow-girl

    snow-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    благодарам многу
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Вчера испитував хормони на државна болница,во глобала ок ми се хормоните со исклучок на пролактинот кој изнесува 833,а референтната вредност е до 530 така нешто.
    Од болница имаја ставено забелешка дека ми го провериле по втор пат и пак ист резултат излегол.
    Зборував со матичниот гинеколог рече да го испитам пак на приватно и ќе ми дадел терапија после.
    Се изначитав за несакани последици од покачен пролактин и сега цел ден мислам само на тоа :(