1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хорори

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од M.a.r.i.l.y.n, 31 октомври 2011.

  1. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    По природа сум многу плашлива и не сакам многу да слушам страшни приказни. Љубител сум на љубовни романчиња, романи со многу авантура, така лесни за читање. Ама во последно време сакам да си го покачам адреналинот, ме привлекуваат хорорчињата :wasntme: Сакам да си земам некој добар хорор, видов на интернет дека добри биле - The Haunting of Hill House - Shirley Jackson и Ghost Story - Victoria Schwab. Би сакала и вас да ве прашам за мислење. Љубители ли сте на хорорите, зошто да/не? Која книга ви оставила најголем впечаток.. :)

    Не најдов ваква тема во категоријава, ако има - клуч :)
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Земи нешто од Стивен Кинг, нема утка. Плус не е гадно страшен, туку баш онака остава некое чудно чувство после читање.
     
    На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Би ти ја препорачала Parallel World (Paralelni Svet) - B.D. Benedikt, не е хорор, али човеков пишува за секакви паранормални работи на кои ќе се ежиш додека читаш и ќе го добиеш посакуваниот ефект за качување адреналин ;)
     
    На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Јас не ги сакам хорориве. Пред некое време зедов еден хорор, почнав да го читам и пошто сум плашлива, а најчесто сакам да читам пред спиење, ја оставив. Ме ежеја сите тие чудни описи и чудни појави...
    Не ги сакам ни хорор филмовите, ни книгите...
     
    На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Мене асоцијајција на хорор книга ми е Стивен Кинг :)
    Само од него имам читано, а не сум нешто по хорориве, нешто повеќе ако ми делува на психа од хорор филм е хорор книга. Така да не, не сум љубител.
     
    На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
  6. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Фала ви на предлозите. Деновиве ќе одам да разгледам што избор има по нашиве книжарници и библиотеки, па ќе си земам една. White Angel верувам дека ни јас нема да можам да ја прочитам до крај, ама ќе пробам за секој случај. Од проба ништо не бидува. Се надевам дека нема да биде curiosity killed the cat. :D
     
  7. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Ма ги обожавам и книгите и филмовите. Го сакам тоа чувство на мистерија, на страв, и на крај ми текнува дека ништо не е вистина :lol: . Има нешто посебно кај нив, оној опис кога ја читаш книгата, или оној звук кога гледаш филм, создаваат поинакава атмосфера, некако не си спокоен, во исчекување си. Возбудливо :rofl:
     
    На MarchelineAmaru, t.w.e.e.t.y и M.a.r.i.l.y.n им се допаѓа ова.
  8. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Јас ќе ти го препорачам H P Lovecraft, класика на хорорите.
     
  9. Макрис

    Макрис Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    69
    Stephen King - Pet Sematery
    Самиот Кинг нагласил дека од сите негови книги, оваа му е најстрашна. Како мала, го имам гледано гледано филмот кој што ми направи траума за цел живот. Книгата - не фала.