Хорори

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од M.a.r.i.l.y.n, 31 октомври 2011.

 1. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  По природа сум многу плашлива и не сакам многу да слушам страшни приказни. Љубител сум на љубовни романчиња, романи со многу авантура, така лесни за читање. Ама во последно време сакам да си го покачам адреналинот, ме привлекуваат хорорчињата :wasntme: Сакам да си земам некој добар хорор, видов на интернет дека добри биле - The Haunting of Hill House - Shirley Jackson и Ghost Story - Victoria Schwab. Би сакала и вас да ве прашам за мислење. Љубители ли сте на хорорите, зошто да/не? Која книга ви оставила најголем впечаток.. :)

  Не најдов ваква тема во категоријава, ако има - клуч :)
   
  На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.541
  Земи нешто од Стивен Кинг, нема утка. Плус не е гадно страшен, туку баш онака остава некое чудно чувство после читање.
   
  На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.665
  Допаѓања:
  11.836
  Пол:
  Женски
  Би ти ја препорачала Parallel World (Paralelni Svet) - B.D. Benedikt, не е хорор, али човеков пишува за секакви паранормални работи на кои ќе се ежиш додека читаш и ќе го добиеш посакуваниот ефект за качување адреналин ;)
   
  На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
 4. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Јас не ги сакам хорориве. Пред некое време зедов еден хорор, почнав да го читам и пошто сум плашлива, а најчесто сакам да читам пред спиење, ја оставив. Ме ежеја сите тие чудни описи и чудни појави...
  Не ги сакам ни хорор филмовите, ни книгите...
   
  На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.873
  Допаѓања:
  54.029
  Пол:
  Женски
  Мене асоцијајција на хорор книга ми е Стивен Кинг :)
  Само од него имам читано, а не сум нешто по хорориве, нешто повеќе ако ми делува на психа од хорор филм е хорор книга. Така да не, не сум љубител.
   
  На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
 6. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  Фала ви на предлозите. Деновиве ќе одам да разгледам што избор има по нашиве книжарници и библиотеки, па ќе си земам една. White Angel верувам дека ни јас нема да можам да ја прочитам до крај, ама ќе пробам за секој случај. Од проба ништо не бидува. Се надевам дека нема да биде curiosity killed the cat. :D
   
 7. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  74
  Ма ги обожавам и книгите и филмовите. Го сакам тоа чувство на мистерија, на страв, и на крај ми текнува дека ништо не е вистина :lol: . Има нешто посебно кај нив, оној опис кога ја читаш книгата, или оној звук кога гледаш филм, создаваат поинакава атмосфера, некако не си спокоен, во исчекување си. Возбудливо :rofl:
   
  На MarchelineAmaru, t.w.e.e.t.y и M.a.r.i.l.y.n им се допаѓа ова.
 8. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  3.373
  Јас ќе ти го препорачам H P Lovecraft, класика на хорорите.
   
 9. Макрис

  Макрис Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2015
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  69
  Stephen King - Pet Sematery
  Самиот Кинг нагласил дека од сите негови книги, оваа му е најстрашна. Како мала, го имам гледано гледано филмот кој што ми направи траума за цел живот. Книгата - не фала.