1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хороскопските знаци и летниот одмор

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од julie77, 27 јуни 2012.

 1. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Овен

  Овој голем активист на знаците тешко може да ги крене “сите четири“ во воздух. Не постои традиционален одмор за него. Тој едноставно незнае и неможе да мирува, затоа што тоа е премногу здодевно за него. Одморот за него значи ден исполнет со рекреативни активности или истражувања на природата, од утро до мрак. Хороскопот ги препорачува сите видови на планинарски егзибиции, спортски стил на одмор или истражување на дивите и егзотични предели.

  Бик

  Излежувањето е негов вид на одмор. Уште кога би можел да си приушти слуга кој постојано ќе го служи, никој нема да биде посреќен од него. Лето, сонце, море и плажа, но сето тоа под сенка, затоа што ништо не смее да биде пренапорно. Така да ни плажата не смее да биде далеку од хотелот, затоа што брзо би се уморил. Задолжително да има и богато мени, кое ќе му биде достапно 24 часа. После таков одмор, обично накачува неколку килограми, но душата му е задоволна.

  Близнаци

  Кај овој знак најважен критериум е можноста за излегувања, разни контакти, запознавања, како и лесни рекреативни настани од забавен карактер. Неможе да си замисли одмор без друштво. Важно му е да се движи во кругови на интересни луѓе, па за него идеален одмор е оној каде може секоја ноќ да игра до зори, да се забавува, а потоа на плажа да продолжи со исто темпо. Не се исклучени ниту одморите во урбани средини, концертите, изложбите… Веднаш би прифатиле патување до некоја меропола, макар и во најжешките денови.

  Рак

  Овој е типичен морски тип кој со задоволство би побегнал на пуст остров. Најголем дел од денот на одмор, го поминува на плажа, а понекогаш го опуштаат и некои уметнички хобија, како слободното сликање на морските пејсажи или изработка на летен накит. Без вода неможе, па ако не е во можност да отиде на море, добро ќе си помине и на некое мирно езеро. Обожува да пробува фини и егзотични јадења и специјалитети, особено ако тој може да ги зготви. Најдобро се одмора во интимно друштво, без многу бука.

  Лав

  Сцена и само сцена! Ако нема некое важно случување на местото на кое сакаат да одат на одмор, нема шанси да заминат таму. На Лавот важен му е сјајот, како и можноста да биде забележан, а тоа значи дека треба да биде место , во кое многу се излегува или каде што се одвива некое важно случување, дали културно, забавно или спортско. На тоа место секако дека ќе ја покажат својата гламурозна облека, спортска вештина, а ако се одвиваат овие настани под сонце, без кое неможе, тогаш тоа ќе биде полн погодок.

  Девица

  На овие луѓе им одговара некое префинето и тивко место, каде што можат на мира да поминат одмор исполнет со здрав живот и квалитетна исхрана. На одморот ќе се збогатат со некоја добра книга или ако не патуваат, ќе се посветат на нивното омилено хоби дома. Нема да седат без никакви обврски ако не патуваат некаде, туку ќе го проучуваат локалниот стил на уметноста, кујната, стилот на животот и обичаите.

  Вага

  Најважно им е да не се сами, туку да е со нив блиска личност. Сакаат да го поминат одморот во пар. Не е важно кад еќе одат, важно име во кое друштво се и се разбира местото да е пристојно, фино и отмено. Тоа може да биде некој фин град или хотел на море, кој убаво се вклопува во околината и има место за долги романтични прошетки. На одмор ќе се однесуваат умерено, што значи дека нема да се излежуваат премногу туку ќе бидат активни, колку што треба.

  Скорпија

  Важно е местото во кое ќе одат да биде што поголем предизвик, а ако е можно и што поопасно, или да има жестоки ноќни вечери. На одмор можат да одат со сите комбинации, сами, со поголемо или помало друштво, но она што неможат да поднесат е досадата. Ќе сакаат да ја истражуваат шумата, ако ја има, да играат некој ектремен спорт или ако се на класично морко летување, ќе бараат најмногу предизвици во заводувања на спротивниот пол.

  Стрелец

  Важно им е да отпатуваат што подалеку, најдобро на Месечината. Бидејќи тоа им е тешко остварливо, ќе се задоволат со некои други туристички аранжмани во егзотични земји и предели, а со цело срце патуваат на исти места во сопствена режија. Тогаш се претвараат во вистински Индијана Џонс, па така од патувањето носат необични предмети или трофеи од животни од лов. Цел свет им одговара, тие се авантуристички типови и често кога ќе тргнат незнаат кога ќе се вратат. Тогаш годишниот одмор знае да потрае и по неколку години.

  Јарец

  Постојат сва вида на Јарци на одмор. Првиот вид оди на внимателно испланиран одмор, каде се знае точно колку дена, каде, каков е планот и распоредот за секој ден. Секој момент треба да биде исполнет со некаква конструктивна активност, а содржината може да се состои од читање, учење, спорт и пливање. Другиот вид е свесен дека како вистински работохоличар се изморил и одморот го поминуца во сосема различни околности, што повеќе се опушта, прави сѐ обратно. Деновите на одмор ги поминува во комбинација со лежење на плажа и жешки ноќни забави, без никаков ред и план. На тој начин сака да ја заборави секојдневната работна рутина и да заборави на работата. Јасно, постојат и такви Јарци кои и по десет години не одат на одмор поради работата.

  Водолија

  На одмор заминувате во две варијанти – или потполно сами или во кругот на пријателите. Најчесто нема некој одреден план, туку сѐ се сведува на импровизација во моментот. Времето за автосопирање скоро и да е паднато во заборав. За оние постарите не е исклучено кампирањето или крстарењето, но задолжително слободно, ако може во сопствено бротче. Ништо строго испланирано не им одговара. За нив одморот е слобода и скитање со истражување на животот и човечката природа.

  Риби

  Рибите најдобро се чувствуваат на море. Вистински рибари и морнари, па покрај летувањето на бреговите, знаат одморот да го поминат и на некое интересно крстарење. Сите видови бродови, како и сите видови плажи сосема им одговараат, а некои Риби можеме да ги најдеме и на езерата. На одмор се излежуваат или мечтаат. Не дај Боже да мораат нешто да приготват, бидејќи тоа е премногу напорно за нив. Навечер излегуваат само ако сакаат, а ако не, вечерите ги поминуваат со храна и вино во прегратка на својата поубава половина.
   
 2. crankyy

  crankyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  6
  Бик

  Излежувањето е негов вид на одмор. Уште кога би можел да си приушти слуга кој постојано ќе го служи, никој нема да биде посреќен од него. Лето, сонце, море и плажа, но сето тоа под сенка, затоа што ништо не смее да биде пренапорно. Така да ни плажата не смее да биде далеку од хотелот, затоа што брзо би се уморил. Задолжително да има и богато мени, кое ќе му биде достапно 24 часа. После таков одмор, обично накачува неколку килограми, но душата му е задоволна.
   
 3. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  Бик

  Излежувањето е негов вид на одмор. Уште кога би можел да си приушти слуга кој постојано ќе го служи, никој нема да биде посреќен од него. Лето, сонце, море и плажа, но сето тоа под сенка, затоа што ништо не смее да биде пренапорно. Така да ни плажата не смее да биде далеку од хотелот, затоа што брзо би се уморил. Задолжително да има и богато мени, кое ќе му биде достапно 24 часа. После таков одмор, обично накачува неколку килограми, но душата му е задоволна.

  Хаахахах пукнав од смеење,бидејки и така се е точно,ама баш се.... :lol: :lol: :D :D
   
 4. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  931
  Лав

  Сцена и само сцена! Ако нема некое важно случување на местото на кое сакаат да одат на одмор, нема шанси да заминат таму. На Лавот важен му е сјајот, како и можноста да биде забележан, а тоа значи дека треба да биде место , во кое многу се излегува или каде што се одвива некое важно случување, дали културно, забавно или спортско. На тоа место секако дека ќе ја покажат својата гламурозна облека, спортска вештина, а ако се одвиваат овие настани под сонце, без кое неможе, тогаш тоа ќе биде полн погодок.

  Точно :lol:
   
 5. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Рак

  Овој е типичен морски тип кој со задоволство би побегнал на пуст остров. Најголем дел од денот на одмор, го поминува на плажа, а понекогаш го опуштаат и некои уметнички хобија, како слободното сликање на морските пејсажи или изработка на летен накит. Без вода неможе, па ако не е во можност да отиде на море, добро ќе си помине и на некое мирно езеро. Обожува да пробува фини и егзотични јадења и специјалитети, особено ако тој може да ги зготви. Најдобро се одмора во интимно друштво, без многу бука.

  Болдираното е точно. ;)
   
 6. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.278
  Пол:
  Женски
  Па дури и да има бучава мене не ми смета,некогаш и тоа го сакам само да знам дека сум блиску до вода...
   
 7. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  898
  Допаѓања:
  1.954
  Пол:
  Женски
  Рак

  Овој е типичен морски тип кој со задоволство би побегнал на пуст остров. Најголем дел од денот на одмор, го поминува на плажа, а понекогаш го опуштаат и некои уметнички хобија, како слободното сликање на морските пејсажи или изработка на летен накит. Без вода неможе, па ако не е во можност да отиде на море, добро ќе си помине и на некое мирно езеро. Обожува да пробува фини и егзотични јадења и специјалитети, особено ако тој може да ги зготви. Најдобро се одмора во интимно друштво, без многу бука.

  Леле, како специјално за мене да е напишано ова :) Точно од почеток до крај.
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Јарец, комбинација од двајцата
   
 9. sajonaramucaca

  sajonaramucaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  461
  Вага

  Најважно им е да не се сами, туку да е со нив блиска личност. Сакаат да го поминат одморот во пар. Не е важно кад еќе одат, важно име во кое друштво се и се разбира местото да е пристојно, фино и отмено. Тоа може да биде некој фин град или хотел на море, кој убаво се вклопува во околината и има место за долги романтични прошетки. На одмор ќе се однесуваат умерено, што значи дека нема да се излежуваат премногу туку ќе бидат активни, колку што треба.

  ....oнака.....нешо е точно нешто не......
   
 10. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Доста точно :!:
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Скорпија

  Важно е местото во кое ќе одат да биде што поголем предизвик, а ако е можно и што поопасно, или да има жестоки ноќни вечери. На одмор можат да одат со сите комбинации, сами, со поголемо или помало друштво, но она што неможат да поднесат е досадата. Ќе сакаат да ја истражуваат шумата, ако ја има, да играат некој ектремен спорт или ако се на класично морко летување, ќе бараат најмногу предизвици во заводувања на спротивниот пол.

  Па точно е донекаде. Само не тоа за екстремните спортови, никогаш не сум ги ни сакала ни сум ги практикувала. И не е точно дека неможам да ја поднесам досадата. :lol: Барем кога станува збор за одмор, сакам да се одморам вистински, па и досадно да е малку не е на одмет.
   
 12. Chocoholic.girl

  Chocoholic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  39
  И јас сум скорпија и се согласувам со crazyinlove19 :) и јас исто кога сум на одмор сакам да се одморам вистински, а досадата гледам да ја сведам на минимум и да уживам во секој момент :)
   
 13. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.106
  Допаѓања:
  20.922
  Пол:
  Женски
  Само првиве две и последната реченица е точна |(
   
 14. N1ky

  N1ky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  25
  Јас сум вториот тип на јарци. :)
   
 15. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.624
  Допаѓања:
  31.355
  Пол:
  Женски
  Риби

  Рибите најдобро се чувствуваат на море. Вистински рибари и морнари, па покрај летувањето на бреговите, знаат одморот да го поминат и на некое интересно крстарење. Сите видови бродови, како и сите видови плажи сосема им одговараат, а некои Риби можеме да ги најдеме и на езерата. На одмор се излежуваат или мечтаат. Не дај Боже да мораат нешто да приготват, бидејќи тоа е премногу напорно за нив. Навечер излегуваат само ако сакаат, а ако не, вечерите ги поминуваат со храна и вино во прегратка на својата поубава половина.

  Не ми се верува, се до збор ми е погодено :lol:
   
 16. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.529
  Допаѓања:
  4.178
  Пол:
  Женски
  се е точно
   
 17. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  Рак и сосема е точно :D
   
 18. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  За близнаци се си е точно! 8)
   
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Рак

  Овој е типичен морски тип кој со задоволство би побегнал на пуст остров. Најголем дел од денот на одмор, го поминува на плажа, а понекогаш го опуштаат и некои уметнички хобија, како слободното сликање на морските пејсажи или изработка на летен накит. Без вода неможе, па ако не е во можност да отиде на море, добро ќе си помине и на некое мирно езеро. Обожува да пробува фини и егзотични јадења и специјалитети, особено ако тој може да ги зготви. Најдобро се одмора во интимно друштво, без многу бука.

  Се е точно. :D
   
 20. Danai4

  Danai4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  37
  Бик

  Излежувањето е негов вид на одмор. Уште кога би можел да си приушти слуга кој постојано ќе го служи, никој нема да биде посреќен од него. Лето, сонце, море и плажа, но сето тоа под сенка, затоа што ништо не смее да биде пренапорно. Така да ни плажата не смее да биде далеку од хотелот, затоа што брзо би се уморил. Задолжително да има и богато мени, кое ќе му биде достапно 24 часа. После таков одмор, обично накачува неколку килограми, но душата му е задоволна.