1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хороскоп: Дали сте харизматична личност?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од simpaticnaa, 6 септември 2012.

 1. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  684
  Зборот харизма е од грчко потекло. Потекнува од зборот charisma што во превод значи божји дар, милост. Харизматичните личности лесно делуваат на другите луѓе, па кога се позитивни, во состојба се да придвижат маси за напредни цели или пак другите се трудат да ги имитираат.

  Харизматичната личност може да биде родена во било кој астролошки знак со тоа што има силни аспекти на Плутон, Уран или Сатурн, особено во комбинација со Сонцето.

  Овните привлекуваат нагло, брзо и по малку сурово, но нивната харизма е едноставна, речиси наивна. Тие може да ве влечат кон една цел и без таинственост да се стремат кон истата.

  Оние Бикови кои се харизматични, пред се даваат чувство на сигурност и тоа ги врзува луѓето.

  Харизматичните Близнаци се фантастични говорници кои потполно ќе ве окупираат со својата ораторска способност, така што ќе се претворите во покорен слушател, а потоа и обожавател.

  Раковите сакаат народни маси поради нивниот владетел Месечината, но тој вид популарност не мора да биде нужно поврзана со харизмата. Харизмата секогаш во себе содржи нешто далечно и недопирливо, па ако ракот се уште поседува аспекти на харизма, неговото влијание на другите во тој случај ќе биде со хуманистички карактер. Идеален е за рамо за плачење или за патриотски водач.

  Лавовите кои се харизматични редовно се напорни личности кои задолжително го набљудуваат секој свој потег и чекаат повратно влијание. Ги привлекуваат другите со својата сила и експресија.

  Девиците кои имаат харизматични аспекти добро ги подготвуваат своите настапи, го проучуваат секој детаљ и внимаваат на секоја ситница. Тие се организирани харизматици, а привлекуваат со шармот.

  Вагите се толку фини што нивната харизма секогаш е поврзана со убавина или дипломатија. Доколку станат свесни за својата харизма, тие ќе ја користат на многу мудар начин, а ќе им биде доволна само насмевка.

  Скорпиите се класичен пример за харизматичен знак кога се работи за личност која привлекува на таинствен начин и не и паѓа на памет да открие што и е на ум. Драстичен пример се личности кои што можат да ги хипнотизираат другите. Прашање е само дали харизматичните Скорпии се конструктивно или деструктивно насочени.

  Харизматичниот Стрелец е спонтана душа која сака да си игра и со самиот свој галантен настап го добива вниманието на другите. Ако е харизматик, обично е пријатен.

  Јарецот кој има харизматични аспекти исто така е пример за вистинска харизма пред која останувате без здив и покорно ја следите. Сатурн во овој случај не остава друга можност, а со цврстината која ја поседува ве води кон целта без отстапување. Нема шанси во ваква комбинација некој да се поколебал.

  Водолиите кои се харизматични делуваат на принципот на магнет. Топло – ладно, збунуваат, но и привлекуваат, не можете да ги „прочитате“, па затоа уште повеќе ве привлекуваат за да откриете за што всушност се работи. Ова е веќе вселенска харизма која е тешко да се објасни.

  Рибите кои се харизматични делуваат главно по принципот на заведување, убавина, заслепеност со нешто таинствено, но неодоливо привлечно во светот во кој зрачат. Ова е харизма на опивање и зашеметување со која владее Нептун. Идеално за секти и разни идеологии.

  И на крајот, кога би сакале да ги поедноставиме работите, еве ранг листа на астролошките знаци по харизматичност:

  Скорпија, Јарец и Водолија.
  Лав, Овен и Рак.
  Вага, девица и Риби.
  Близнаци, Стрелец и Бик.
   
  На cresa-jagoda, sweet.cookie, Twetty.swetty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Ништо посебно не е напишано за јарците.
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Бога ми, точно е за шкорпијата, само незнам да хипнотизирам :D
   
  На Miss-Depp му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Овните привлекуваат нагло, брзо и по малку сурово, но нивната харизма е едноставна, речиси наивна. Тие може да ве влечат кон една цел и без таинственост да се стремат кон истата.

  До некаде е точно :?: Скоро се што сакам си земам :tmi: :D
   
 5. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Па, точно е се, а мене тоа особено ми оди во корист. Но, најмногу има ефект со добар слушател! :lol:
   
 6. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Ништо посебно точно.
  И од каде тоа дека сакаме само народни маси, и идеални сме како рамо за плачење ?
  Влијанието врз другите ќе било со хумуристичен карактер.

  Барем јас не се доживувам себеси на тој начин. :D
  Како и да е, приметив дека за девиците е сосема точно - од луѓето што ги познавам во хороскопски знак девица.
   
 7. sajonaramucaca

  sajonaramucaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  461
  Вагите се толку фини што нивната харизма секогаш е поврзана со убавина или дипломатија. Доколку станат свесни за својата харизма, тие ќе ја користат на многу мудар начин, а ќе им биде доволна само насмевка.

  ...кратко, едноставно и многу точно
   
 8. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  931
  Лавовите кои се харизматични редовно се напорни личности кои задолжително го набљудуваат секој свој потег и чекаат повратно влијание. Ги привлекуваат другите со својата сила и експресија.
   
 9. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Раковите сакаат народни маси поради нивниот владетел Месечината, но тој вид популарност не мора да биде нужно поврзана со харизмата. Харизмата секогаш во себе содржи нешто далечно и недопирливо, па ако ракот се уште поседува аспекти на харизма, неговото влијание на другите во тој случај ќе биде со хуманистички карактер. Идеален е за рамо за плачење или за патриотски водач.


  аххх за ова патриотски водач....хахахахаахахаха не баш :rofl: :rofl:
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.337
  Девиците кои имаат харизматични аспекти добро ги подготвуваат своите настапи, го проучуваат секој детаљ и внимаваат на секоја ситница. Тие се организирани харизматици, а привлекуваат со шармот. :)
   
 11. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Се согласувам.
  Јас сум јарец и ич не сум харизматична. Ни ронка. :(
   
 12. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  3.664
  Допаѓања:
  91.195
  Пол:
  Женски
  И јас..дури на прв впечаток сум препотентна и ладна,ама после сум душа :)
  најчесто оставам погрешен впечаток,спротивно на она што сум!
   
  На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Прва сум на листа, водам а? Е не :emo:
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Што бе јас последна...па нормално кога се водам по Венера и само секс и љубов гледам пред очи и ништо друго не ме интересира :D :D :D
  Харизмата со потпис и печат можам да ја потврдам кај Јарците (и тоа оние што се водени од Сатурн, Уран...како пишуваше) . Имаат бре некоја мила ѕвезда.... и да не ги сакаш ќе ги засакаш :wasntme:
   
 15. SweetDream

  SweetDream Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  45
  Клучот е во самодовербата!Иако не сакаме многу да се експонираме,премногу сме скромни,барем за мене е така сепак сме свесни за своите вредности и не знаеме да се фолираме.... :)
   
  На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lemonade

  Lemonade Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  222
  Вагите се толку фини што нивната харизма секогаш е поврзана со убавина или дипломатија. Доколку станат свесни за својата харизма, тие ќе ја користат на многу мудар начин, а ќе им биде доволна само насмевка.

  Ма јок!
   
 17. sweet.cookie

  sweet.cookie Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  7
  за лав па ма јок нееее
   
 18. Twetty.swetty

  Twetty.swetty Активен член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  8
  Најдобрите се родени во: Јануари
  Најубавите се родени во: Февруари
  најпаметните се родени во: Март
  Најслатките се родени во: Април
  Најсаканите се родени во: Мај

  Најиздржлицвите се родени во:Јуни
  Најразвиените се родени во: Јули
  Најсексапилните се родени во: Август
  Најомилените се родени во: Септември
  Најсреќните се родени во: Октомври
  Најзборливите се родени во: Ноември
  Најподржуваните се родени во: Декември :PP
   
 19. DramaQueen1

  DramaQueen1 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  156
  Овните привлекуваат нагло, брзо и по малку сурово, но нивната харизма е едноставна, речиси наивна. Тие може да ве влечат кон една цел и без таинственост да се стремат кон истата.

  Па до некаде точно е... :)
   
 20. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  118
  .. :D .....Најубавите се родени во: Февруари
  ... :lol: ..јас сум риба,сите околу мене сметаат дека сум харизматична,ама сепак мислам и дека сме најубави ама во душа........надворешно не секогаш,ама внатрешно мислам од сите знаци сме нај,нај.. :lol: ..