1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хороскоп: Дали сте харизматична личност?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од simpaticnaa, 6 септември 2012.

  1. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    Зборот харизма е од грчко потекло. Потекнува од зборот charisma што во превод значи божји дар, милост. Харизматичните личности лесно делуваат на другите луѓе, па кога се позитивни, во состојба се да придвижат маси за напредни цели или пак другите се трудат да ги имитираат.

    Харизматичната личност може да биде родена во било кој астролошки знак со тоа што има силни аспекти на Плутон, Уран или Сатурн, особено во комбинација со Сонцето.

    Овните привлекуваат нагло, брзо и по малку сурово, но нивната харизма е едноставна, речиси наивна. Тие може да ве влечат кон една цел и без таинственост да се стремат кон истата.

    Оние Бикови кои се харизматични, пред се даваат чувство на сигурност и тоа ги врзува луѓето.

    Харизматичните Близнаци се фантастични говорници кои потполно ќе ве окупираат со својата ораторска способност, така што ќе се претворите во покорен слушател, а потоа и обожавател.

    Раковите сакаат народни маси поради нивниот владетел Месечината, но тој вид популарност не мора да биде нужно поврзана со харизмата. Харизмата секогаш во себе содржи нешто далечно и недопирливо, па ако ракот се уште поседува аспекти на харизма, неговото влијание на другите во тој случај ќе биде со хуманистички карактер. Идеален е за рамо за плачење или за патриотски водач.

    Лавовите кои се харизматични редовно се напорни личности кои задолжително го набљудуваат секој свој потег и чекаат повратно влијание. Ги привлекуваат другите со својата сила и експресија.

    Девиците кои имаат харизматични аспекти добро ги подготвуваат своите настапи, го проучуваат секој детаљ и внимаваат на секоја ситница. Тие се организирани харизматици, а привлекуваат со шармот.

    Вагите се толку фини што нивната харизма секогаш е поврзана со убавина или дипломатија. Доколку станат свесни за својата харизма, тие ќе ја користат на многу мудар начин, а ќе им биде доволна само насмевка.

    Скорпиите се класичен пример за харизматичен знак кога се работи за личност која привлекува на таинствен начин и не и паѓа на памет да открие што и е на ум. Драстичен пример се личности кои што можат да ги хипнотизираат другите. Прашање е само дали харизматичните Скорпии се конструктивно или деструктивно насочени.

    Харизматичниот Стрелец е спонтана душа која сака да си игра и со самиот свој галантен настап го добива вниманието на другите. Ако е харизматик, обично е пријатен.

    Јарецот кој има харизматични аспекти исто така е пример за вистинска харизма пред која останувате без здив и покорно ја следите. Сатурн во овој случај не остава друга можност, а со цврстината која ја поседува ве води кон целта без отстапување. Нема шанси во ваква комбинација некој да се поколебал.

    Водолиите кои се харизматични делуваат на принципот на магнет. Топло – ладно, збунуваат, но и привлекуваат, не можете да ги „прочитате“, па затоа уште повеќе ве привлекуваат за да откриете за што всушност се работи. Ова е веќе вселенска харизма која е тешко да се објасни.

    Рибите кои се харизматични делуваат главно по принципот на заведување, убавина, заслепеност со нешто таинствено, но неодоливо привлечно во светот во кој зрачат. Ова е харизма на опивање и зашеметување со која владее Нептун. Идеално за секти и разни идеологии.

    И на крајот, кога би сакале да ги поедноставиме работите, еве ранг листа на астролошките знаци по харизматичност:

    Скорпија, Јарец и Водолија.
    Лав, Овен и Рак.
    Вага, девица и Риби.
    Близнаци, Стрелец и Бик.
     
    На cresa-jagoda, sweet.cookie, Twetty.swetty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно не е напишано за јарците.
     
  3. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Бога ми, точно е за шкорпијата, само незнам да хипнотизирам :D
     
    На Miss-Depp му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Овните привлекуваат нагло, брзо и по малку сурово, но нивната харизма е едноставна, речиси наивна. Тие може да ве влечат кон една цел и без таинственост да се стремат кон истата.

    До некаде е точно :?: Скоро се што сакам си земам :tmi: :D
     
  5. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Па, точно е се, а мене тоа особено ми оди во корист. Но, најмногу има ефект со добар слушател! :lol:
     
  6. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Ништо посебно точно.
    И од каде тоа дека сакаме само народни маси, и идеални сме како рамо за плачење ?
    Влијанието врз другите ќе било со хумуристичен карактер.

    Барем јас не се доживувам себеси на тој начин. :D
    Како и да е, приметив дека за девиците е сосема точно - од луѓето што ги познавам во хороскопски знак девица.
     
  7. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    Вагите се толку фини што нивната харизма секогаш е поврзана со убавина или дипломатија. Доколку станат свесни за својата харизма, тие ќе ја користат на многу мудар начин, а ќе им биде доволна само насмевка.

    ...кратко, едноставно и многу точно
     
  8. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Лавовите кои се харизматични редовно се напорни личности кои задолжително го набљудуваат секој свој потег и чекаат повратно влијание. Ги привлекуваат другите со својата сила и експресија.
     
  9. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Раковите сакаат народни маси поради нивниот владетел Месечината, но тој вид популарност не мора да биде нужно поврзана со харизмата. Харизмата секогаш во себе содржи нешто далечно и недопирливо, па ако ракот се уште поседува аспекти на харизма, неговото влијание на другите во тој случај ќе биде со хуманистички карактер. Идеален е за рамо за плачење или за патриотски водач.


    аххх за ова патриотски водач....хахахахаахахаха не баш :rofl: :rofl:
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Девиците кои имаат харизматични аспекти добро ги подготвуваат своите настапи, го проучуваат секој детаљ и внимаваат на секоја ситница. Тие се организирани харизматици, а привлекуваат со шармот. :)
     
  11. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Се согласувам.
    Јас сум јарец и ич не сум харизматична. Ни ронка. :(
     
  12. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    И јас..дури на прв впечаток сум препотентна и ладна,ама после сум душа :)
    најчесто оставам погрешен впечаток,спротивно на она што сум!
     
    На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Прва сум на листа, водам а? Е не :emo:
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Што бе јас последна...па нормално кога се водам по Венера и само секс и љубов гледам пред очи и ништо друго не ме интересира :D :D :D
    Харизмата со потпис и печат можам да ја потврдам кај Јарците (и тоа оние што се водени од Сатурн, Уран...како пишуваше) . Имаат бре некоја мила ѕвезда.... и да не ги сакаш ќе ги засакаш :wasntme:
     
  15. SweetDream

    SweetDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    45
    Клучот е во самодовербата!Иако не сакаме многу да се експонираме,премногу сме скромни,барем за мене е така сепак сме свесни за своите вредности и не знаеме да се фолираме.... :)
     
    На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lemonade

    Lemonade Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    222
    Вагите се толку фини што нивната харизма секогаш е поврзана со убавина или дипломатија. Доколку станат свесни за својата харизма, тие ќе ја користат на многу мудар начин, а ќе им биде доволна само насмевка.

    Ма јок!
     
  17. sweet.cookie

    sweet.cookie Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    за лав па ма јок нееее
     
  18. Twetty.swetty

    Twetty.swetty Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Најдобрите се родени во: Јануари
    Најубавите се родени во: Февруари
    најпаметните се родени во: Март
    Најслатките се родени во: Април
    Најсаканите се родени во: Мај

    Најиздржлицвите се родени во:Јуни
    Најразвиените се родени во: Јули
    Најсексапилните се родени во: Август
    Најомилените се родени во: Септември
    Најсреќните се родени во: Октомври
    Најзборливите се родени во: Ноември
    Најподржуваните се родени во: Декември :PP
     
  19. DramaQueen1

    DramaQueen1 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    156
    Овните привлекуваат нагло, брзо и по малку сурово, но нивната харизма е едноставна, речиси наивна. Тие може да ве влечат кон една цел и без таинственост да се стремат кон истата.

    Па до некаде точно е... :)
     
  20. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. :D .....Најубавите се родени во: Февруари
    ... :lol: ..јас сум риба,сите околу мене сметаат дека сум харизматична,ама сепак мислам и дека сме најубави ама во душа........надворешно не секогаш,ама внатрешно мислам од сите знаци сме нај,нај.. :lol: ..