1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Daisy10, 14 септември 2016.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.408
    Пол:
    Женски
    На некоја веб страна така ми израчуна, не знам на која беше...
     
  2. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    штета :(
     
  3. PiaMia

    PiaMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    626
    Пол:
    Женски
  4. Xviuxy

    Xviuxy Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
  5. FoodLover

    FoodLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Да.Точен е.После 2000 или 20000 години(не ме факај за збор) НАСА го менува хороскопот поради менување на ѕвездите. Мојот нов хороскопски знак е Змијоносец и се ама баш до збор ми е погодено.
     
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Vodolija :)
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Нема да се воведе нов хороскопски знак, ова го објавуваат 4-5 години наназад со истиот текст колку да има нешто да се пише. Темава и така е стодупла, треба во канта да оди :D

    Ако не знаете каде ви се наоѓаат подзнакот и месечината, наталната карта можете да си ја видите тука http://www.alwaysastrology.com/birth-chart-calculator.html
    Овде е многу прецизно пресметано, инаку има безброј сајтови каде исто така можете да проверите, ама не секаде внимаваат на разликата во временските зони и т.н.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. beautu17

    beautu17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Мајка ми е овен, и дечкото кој се знам 8 месеци, а се гледам веќе 1месец.
    Мајка ми по природа сака да биде прва во се, брзо може да се изнервира, изгледа многу силно но всушност е најчуствителната личност. Сакаат да им посветувате внимание, исто знаат да посветуваат дури и премногу.
    Дечкото кој се гледам не се плаши од романтика и убави зборови, интересен е, исто чуствителен, со него знам на што сум, јасно се поставува и не сака многу игри. За 1 месец, дури и премногу внимание ми посветува, и според мене сака да се поврзи повеќе. Досега го немам видено изнервиран, толку проценив за него. Во глобала овните се фини луѓе кои можат да изгледат многу дрско, а уствати се чуствителни, луѓе кои знаат што сакат, и не се плашат од емоции. Малку ми пречи тоа што постојано сакат да бидеш покрај нив и се малце љубоморни.
     
    На biGirl и Love...music им се допаѓа ова.
  9. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Од што имам во животот една водолија можам да кажам дека се прилично добри и харизматични личности
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.298
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Ве молам прочитајте го ова до крај, знам дека е долго, pretty please. :angel:

    Ај вака. Карактерот на човекот зависи од гените и ДНК-та, а и од различните околности со кои се среќава во животот. На пример одмаздољубивоста како карактеристика може да се јави како последица на некоја случка во живтот. Иднината пак, зависи единствено од од нас самите, нашите одлуки и нашите постапки, ни најмалку од месецот во кој сме родени, или пак денот од неделата, или пак часот, или пак каде се наоѓала Месечината кога сме се родиле. Значи си немаат апсолутно никаква врска една со друга.

    Ќе речете, ама како, ова ми го пишуваше во хороскоп и ми се случи. Коинциденција, или пак вие вашите постапки сте ги насочиле кон остварување на тоа што го пишувало. На пример: во хороскоп ви пишува понеделник ќе ви биде среќен ден, ќе остварите контакт со заборавена личност. И вие решавате во понеделник да ја најдете на фб другарката од детството. И ви се оствари. :D

    И плус тоа, не може милиони луѓе во светот во понеделник да остварат контакт со заборавена личност. Значи, овие предвидувањата се bullshit.

    За карактерот, е тука сите викаат „леле преточно, иста сум ваква, 100%“... И пак, илјадници милиони луѓе да ги имаат истите карактеристики. Просто не е можно, сите луѓе се различни, не може да се ограничува целиот човечки род на 12 карактери.
    Пак ќе речете, ама навистина е тоа точно, мене сè ми е погодено. Не знам дали сте слушнале за Барнумовиот ефект. Накратко, се случува кога луѓето слушаат или читаат нешто за кое е наведено дека се однесува само на група луѓе на кои тие припаѓаат, и тие автоматски се поистоветуваат со тоа. Додека ако гледаме објективно, тоа важи за сите луѓе.
    Односно, описите на хороскопските знаци се така зададени што секој би можел да ја пронајде таа карактеристика кај себе.

    Овој ефект не се јавува само за хороскопот, туку и за сите можни други personality идентификации, тестови, квизови... Тука спаѓаат и подзнаци, Месечини, секакви небесни тела, сите видови хороскопи (кинески, африкански, индиски...) па дури и надвор од астрологијата, карактерот врз основа на тоа колку букви од името имате, телефонскиот број, бојата на чорапите и сл. Како и buzzfeed тестовите во стилот can we guess the color of your aura based on your favorite ice cream flavor? или pick your favorite pizza topping and see how you deal with stressful situations.

    Ај бидејќи ја развлеков надолго и нашироко, за да ви докажам дека ова е така, еве извадоци од описи на хороскопски знаци (сите се различни). Ви гарантирам дека не можете да погодите кој од кој е, па вие самите видете дали се поистоветувате само со едно од овие:

    • An *** is enthusiastic and very goal-oriented.
    • They have very active minds and always have to be in control of their lives.
    • They enjoy bettering themselves and those around them.
    • They always need time for themselves and that should be respected.
    • Freedom loving, optimistic and honest
    • *** can appear hard and insensitive on the outside, but deep below lies a softness and sensitivity.
    • as emotional as their waterborne brethren, it's just that they're not as likely to show it.
    • They have respect and understanding of people's differences.
    • Acknowledges the fact that life has ups and downs
    • Make it difficult to get close emotionally because once they let someone in, they don't want to let them go.
    • When they are happy, they are extremely happy and when they are sad, they are extremely depressed.
    • They want other people to notice them and appreciate them.
    Речиси сите можат да се однесуваат за сите луѓе поднакво, и гледате дека сега кога не знаете која карактеристика за кој е, од овие дванаесет не можете да одделите една која најмногу се однесува на вас. На еден начин или на друг, сите се однесуваат на вас. Тоа е Барнумовиот ефект.
     
    На rose60, Bender Rodriguez, Anabelle.Amorette и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Па да ти кажам право јас не се пронајдов во сите ниту во мнозинството. Се пронајдов само во 2,4,5,9.Јас сум бик.

    А на пример 12тото мислам дека е за лавови,
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    @Lella објасни на долго и на широко со предобри аргументи зошто не треба здраво за готово да се сфаќа хороскопот, јас на пократко ќе спомнам само од кои аспекти не ми е за верување таа коинциденција што ја има во хороскопите. :D
    Како прво, милиони луѓе во светот родени во ист месец да делат исти карактеристики, како второ - па и судбината што ги очекува наредниот временски период... :nod:
    И како трето и најсмешно - еден ден да земеш да отвориш на 10 места само во наши весници/списанија што си ги купила и на по некој сајт - во хороскоп рубриките ќе прочиташ 10 различни верзии на тоа што те чека преку денот/неделата според знакот. :D

    Така да, за забава не дека не си читам и јас, па кликам од досада и на оние тестовите што ги спомна Лелка... ама сè тоа е во ред додека не се сфаќаат ваквите работи навистина сериозно со генерализирање на карактеристики на луѓе според знакот или пак цврсто верување во предвиденото според хороскопот :D
     
    На Bender Rodriguez, Anabelle.Amorette и Lella им се допаѓа ова.
  13. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    2.145
    -Дали верувате во хороскоп?

    Не баш... Едно време ми се погоди да ми погодува као секој ден =) Па забегав и читав. Сега веќе не...

    -Дали мислите дека хороскопот влијае на карактерот на човекот?

    Влијае. Ако забегаш во било што - ќе ти влијае.


    -Ви се има ли случено да ви погодат за во иднина?

    Хороскоп? Не баш... А и ако ми погодило, секогаш било нешто онака општо, ништо конкретно.

    -Конкретно мене ме интересираше карактеристики за знакот овен.Бидејќи имав непреболена љубов со овен па сакав да ве прашам подетално за овој хороскопски знак.Вие што сте овен како размислувате кои се вашите ставови? Или вие што не сте овен имате ли искуство со овен?

    Хаха јас сум овен. О Боже...
     
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас порано воопшто не верував во астрологија, дури пресмешни ми беа тие кои веруваа, ама пред некоја година се променив во тој поглед. Едноставно премногу коинциденции има во описот на знаците и во тие натални карти. Плус, почнав на многумина да им го погодувам знакот без да ми го кажат. Особено препознавам луѓе од мојот знак. Скептик сум обично, ама за ова, повеќе ми влече дека има нешто во ѕвездите.
    Во дневен хороскоп не верувам, а и на астролозите кога се занимаваат со „предвидувања“ не им верувам.
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    А,бе, НАСА сé прави со вселената - открива нови планети,истражува, именува според митологиија a-м-а, НАСА нема никаква врска со хорскопските знаци и астрологија,уште помалку со такво нешто ко 13ти знак каков откриле.:D
    Хороскопот на фемина беше интресен порано и сакав да го читам,ради забава..сега веќе и заборавам и да го отворам.
     
    Последна измена: 18 септември 2016
    На rose60, Bender Rodriguez, LittlePinky и 2 други им се допаѓа ова.
  16. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Не верувам во дневни неделни, месечни и годишни предвидувања апсурдно ми е, ама карактеристиките на секој поединечен знак имаат влијание врз личноста што е родена во тој знак фор ш'р, ми се случило многу пати врз основа на тие карактеристики да погодам за некого што е во хороскоп.
    Е сега и тоа ако е коинциденција значи цел живот у заблуда сум била. :headbang:
     
    На Priroden и LittlePinky им се допаѓа ова.
  17. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.298
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Практично она што го кажував во претходното мислење:
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    На Lella, biGirl, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Познатиот магионичар, скептик и разоткривач на „паранормалното“, Џејмс Ренди, со еден краток и ефикасен експеримент покажува колку навистина се точни и веродостојни хороскопите. :D

     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    http://www.astromagazin.com.mk/kalkulatori/podznak.php
    Во астролошки профил за хороскопски знак, да верувам.
    Имам книги читано , делумно карактеристики за сите знаци од психолошки аспект се покажале точни . Пр. Овен избувлив, близнак непостојан , лав сака да доминира, вага тежнее по совршенство и хармонија и сл.
    Во дневен ,месечен , годишен , натална карта не верува , нити па читам.
     
    На Gosh и fallenangel им се допаѓа ова.