Хотелски персонал

Дискусија во 'Барање работа' започната од Felicia, 26 декември 2013.

 1. Felicia

  Felicia Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  56
  Ме интересира какво е вашето искуство или сознание какви се условите, платите за хотелски пресонал (собарки, келнери, рецепција, итн) во Скопје и низ целата држава.
   
 2. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.244
  Премногу зависи од самиот хотел.

  Во поелитните хотели условите за работа се многу построги, ама и платите се подобри.
  А, платата знае да им варира и сезонски.

  За во еден хотел, да не кажувам кој, ги знам овие плати: рецепција 15 000, па им ја намалија на 12 000. Собарките земаа по 12 000, ное беа малку на број и работеа турбо. Келнерите земаа по 24 000 во сезона(работеа нон стоп на нозе и беа најплатени таму).
   
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  3.066
  Помалите хотели низ Скопје обично имаат само 2-3 вработени кои во истовреме се и келнери и рецепција и собарки и им даваа дневници, 400-500 ден. плус бакшиш ако ти остават гостите.