1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храбар прв чекор

Дискусија во 'Сингл' започната од icequeen, 16 јануари 2010.

  1. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Napravi go prviot cekor, od iskustvo ti kazuvam, bolno iskustvo.... i den denes nemozam da si prostam za toa. Jas bev premnogu gorda i toa ne mi dozvoli da mu prijdam prva (bidejki pred toa se imavme nesto srckano), sega ima druga... i toa e mnogu normalno, nema da ceka nekoja gordeliva i razgelena devojka kako mene da mu prijde! Ako sakas nesto poveke napravi go prviot cekor, samo hrabro ;) pa da ni kazes sto si napravila :D
     
  2. elin

    elin Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    hehe fala za podrskata jas mozebi bi sobrala hrabrost da go pravam prviot cekor n toj ima devojka a jas ne sakam da povredam nekogo a od druga strana imam custva kon nego ne znam sto da pravam .prvo ne znam kako da se ponasam koga ke go vidam ....fala za podrskata..... :( :(
     
  3. Augustina

    Augustina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    36
    posle prvata recenica sto ja procitav mislam deka ne vredi da si go trosis vremeto za nego, mene licno mi imaat stanato odbivni takvite tipovi...a sega ke ti kazam licno iskustvo: od prilika 9 meseci si bev zaletana po eden decko..i nie imavme zaednicki prijateli, ama resiv jas da si ja prevzemam rabotata vo svoi race i go napraviv prviot cekov, se trudev maksimalno i go privlekov negovoto vnimanie, nekolku pati izlegovme, ama deckoto mnogu imal obvrski i nemal vreme za zenska...za mene toa bese smesen izgovor i resiv da si se povlecam..otkako rekov deka e gotovo, jas prodolzuvam napred i nego go ostavam vo minatoto zatoa sto ne e vreden i ne me zasluzuva sum mnogu posrekna...a i zaborav da napomenam deka i nie bevme skos razlicni...zato uzivkajsi i ne si gubi dragoceno vreme :) pozz
     
  4. Teaty

    Teaty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Epa vaka... imam eden komsija vo zgradata na koj sto pred nekoe vreme ama ni ednas mu nema receno zdravo se do letooto minato koa se zapoznavme o lift i me vikna da iskocam nekoas nadvor kao da se druzime bidejki jas bev ne bas nova ama 1,2 god taka nekako i ne gi poznavav ti etamu ja mu reov ke vidime i od togas onaka mi padna vo oci ama niso posebno samo mi se svigja mozno e da mi se pogresno znacite ama mi izlease onaka kao da saka da se zapoznaeme itn duri pa posle toa vikanjeto pa samo na zdravo ostanavme na niso dr i koa sme si u blizina koa se srekavame ete taka vo lift nastanuva takva debilska tisina i milsaev deka onaka nekoj pogledi znaci mi prakase arno ama go najdov na fb i viodv deka ima devojka ama ajde si rekov deka nema vrska ako on napravi neso ok jas nema da se mesam da raaaturam vrski i takvi stavri ali ...nekako poise i se zasvigja samo edinstvenoto neso so me koci e toa sto devojka mu ne e neso pogolema od mene edna godina e samo ama iskaca so stikli onaka eptenski se sreduva epten se doteruva i iskaca po kafici najverojtn do kasno ajas ne go odobruvam predvremenoto stanuvanje tetka a plus i ne me pustaat do tou kasno.Sto da pavam?
    da se trganm od nego ili pak da se potrudam malku
    blagodaram:]
     
  5. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Ти таа претпоставувам дека воопшто и не ја знаеш лично тука мислењето го имаш изградено врз тоа што си видела на FB! Мислам дека тоа ти е тотално погрешно бидејќи тоа како сме претставени на FB и во реалноста е тотално различно. На крај краева таа е само негова грижа! Ти воопшто не се замарај со нејзе туку концентрирај се на него. Ако навистина ти се допаѓа тебе никој не може да ти забрани да си пробаш. Секако на фер начин да се зближиш со него па потоа само тој може да одлучи што сака. Чим го имаш него на FB можеш многу послесно да контактираш. Таму започни некои општи муабети. Ако видиш дека и него му се разговара сигурно и во лифт ќе најдете некоја заедничка тема (можеби поврзана токму со FB). Па потоа некој сончев ден можеш да предложиш дружење пред зграда и ако тргне работата потоа ќе биде лесно!!! :D ;)
     
  6. Teaty

    Teaty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    falaa na sovetot
    ke se obidam... :D
     
  7. icequeen

    icequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    ....Otkako na fb slucajno dozna koja sum jas( potoa otvoreno mu kazav kaj se zapoznavme i deka toa voopsto ne e vazno) , pokana za prijatelstvo mi isprati edna negova drugarka nekolku min podocna...nekolku denovi podocna drugar mu mu postiral pesna, na koja site ostavile komentari negovite drugari i go provocirale za nekoja devojka t.e. mene, a toj samo negira i zapocnuva nova tema na toj post. Sto sega? :twisted:
     
  8. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Мене ептен ми се прави меракот кога пристапувам прва, ама не сум била толку директна како тебе.Возбудливо е кога си во исчекување на неговата рекација.Во твојот случај мислам дека неговите другари знаат дека станува збор за тебе, но тоа што ти е важно се неговите чувства спрема тебе.Според твоето изјаснување за фб, тој дечко е или премногу срамежлив, можеби несигурен или пак не му се свиѓаш.Не можам јас да ти кажам како да се однесуваш понатаму затоа што флертот носи личен печат на оној кој флертува.Постапувај онака како што мислиш дека е најдобро и не земај се здраво за готово, забавувај се малку.Среќно!
     
  9. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Pocekaj da vidis sto ke napravi toj, ma da ne me biva ni mene tolku za da kazam... :)
    Ama sum bila vo slicna situacija ( do nekade ) :D :D
     
  10. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    хаха.. јас мислам дека ти веќе си го направила првиот чекор :D
    сега е негов ред.. Ако навистина му се допаѓаш и ти тогаш тој би се потрудил околу тебе.
    Но ако е некој срамежлив тогаш, пиши му на чет на фб.. или на мсн правете муабет за да се запознаете подобро, и да знаеш на што си.
    И јас имав таква слична ситуација.. му гледав слики на фб го аднав на скајп сега си правиме муабет и за една недела треба да се запознаеме ! :D :D :up: :up:
     
  11. Bisera.Sk

    Bisera.Sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    12
    Aууу ова е убаво :D Ма ако ти се свиѓа и неможеш да се водржиш напаѓај одма шо ти е гајле еднаш се живее! Лелелеле опасна работа си направила бравоо! А сега пуштај му се уште за да види дека тоа што си му го направила не било само колку да утепаш врме и не се откажувај мила оди до крај! :mrgreen:
     
  12. enigmagirl

    enigmagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    вака сеа... веке некое време глеам слики ова она.. на едно пријателче на ФБ. арно ама многу ми се засвиѓа детево..и не само како фаца туку и неговото однесување,постови, особено вкусот за музика(фасцинирана сум :) ) и по сето тоа си изградив една слика за него во главата и мноогу ми се свиѓа. и обично не правам прв чекор ама ете му пишав на chat онака општ муабет колку да се запознаеме. и колку што заклучив од муабетот, детето е фино, културно, знае да направи муабет со девојче..супер. и после тоа следеше период на like-ови ова она, од моја а поретко и од негова страна. по некое време и тој започна разговор, сосема спонтано и општо без никакви набацувања или слично. Ама остана само на тоа :? Не знам како можам да откријам дали има шанси и дали вреди да се потрудам или подобро навреме да се повлечам.А, Еден 'мал' детаљ ке заборавев :) .... типот е во комплицирана врска мометално а коа ми се засвиѓа беше слободен али сеа малце е касно jbg (сепак пуста надеж последна умира :) ) ;( Што мислите вие девојки, дали можам да се надевам на нешто кај него или да оставам на тоа 'што е за мене само ке си дојде' ? HELP PLS! :) фала однапред.....................................
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ти си знаеш сама..Како чувствуваш така прави..Јас би ти рекла продолжи со комуникација онака спонтана и разговарај малку подлабоко на некои теми посебно на машко-женски односи..колку да дојдеш до тоа што и како има во неговиот приватен живот. ;) Биди упорна и сама ке осетиш дали ке вреди да се трудиши понатаму за негово внимание или не..Со среќа,па известувај ако има нешто ново ;) .
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Нема да те чини ништо дружењето со него, макар и само преку ФБ... разговарајте, спријателете се, па и може некогаш на кафе да излезете, зошто да не? Самата ќе сфатиш како ќе ти биде, дали вреди да се трудиш околу него или не... Велиш дека си изградила своја слика во главата, ама треба малку и во реалниот живот да се потрудиш околу него, за да видиш каков е навистина. Е сега, тоа што има девојка, малку ги отежнува работите, јас лично не би чепкала во туѓа врска и интима, и не би растурила ничија врска, ама можеш да му бидеш пријателка ако ништо друго. А после можеби тоа пријателство ќе премине во нешто повеќе...
     
  15. enigmagirl

    enigmagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    фала ви девојки на советите, многу ми значат. :)
    инаку да ве известам дека во меѓу време дечкото почна почесто да ми прави муабет и глеам нешто пробува да ме праша за дечко ова она...ама сосема индиректно, одоколу..пријателски разговори. и глеам завчера не е веке во врска :o :D јас воопшто не очекував дека ке почне да ми пишува и сл. ама ете кога не очекуваш се случува убавото :D ако има уште нешто одма ви пишам.
    ајде чао сеа пресрекна сууммм ( се радувам што да правам):D хехе
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ете..се во твоја корист се наредило... :) Продолжи да си комуницираш,а тоа што треба да се случи ке се случи. :up:
     
  17. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Се согласувам со Тања.....До сега еднаш ми се има случено девојка прва да ми пријде и иако беше многу одамна, се уште се сеќавам на секој детал. Браво за храброста!
     
  18. icequeen

    icequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    mislam deka toj da go napravi naredniot cekor? Edno prasanje do zoki: Kakvo e maskoto mislenje za mojata ludost? Lesna ili samo otkacena devojka koja nema fobija od momci? :D
     
  19. zoki-poki

    zoki-poki Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    370
    Откачена девојка која нема фобија од машки :D
    Него, ај ќе ти кажам една моја опсервација. Дали си се дружела со Босанки? Јас да, и да ти кажам право, душа им вадат на машките! Поголеми провокаторки нема!
    Прво почнуваат со провокативно гледање во очи и смешкање, потоа преминуваат на провокативни муабети (а фала му на бога, како што имаме двосмислен јазик, тоа и не е така тешко) потоа одат на провокативно однесување (префрлање на рака преку рамо, или окулу струк, наведнување над тебе и сл., мешање и што се не) и така натаму, се дур не се прелажеш да „пуштиш рака“. Е потоа со брзина на светлината ти удираат ладен туш („Што ти е на тебе, па јас само се зезам, па јас сум ти другарка и.т.н, ит.н.“). Да попиздиш!
    Е понекогаш е тешко да определиш дали девојката навистина го прави првиот чекор или само си игра играчки со тебе!
    Поверојатно е дека машките ќе помислат дека си откачена или дека само си играш играчки со нив, отколку дека си лесна.
    Се надевам дека мојот одговор ти помогна :)
    Поздрав!
     
  20. icequeen

    icequeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    ahm, blagodaram za sovetite.... :D