1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храбар прв чекор

Дискусија во 'Сингл' започната од icequeen, 16 јануари 2010.

  1. s.w-e.e-t.y

    s.w-e.e-t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    432
    Здраво. Со дечкото што го свиѓам пишуваме на фб, не многу често, но станавме добри другари. Тој незнае дека јас го свиѓам (барем така си мислам) и додека пишуваме ми испраќа срцина и бакнежи...јас бидејќи сум премногу срамежлива не сакам прва да му признаам дека ми се допаѓа..па ве молам некој/а поискусен/а да ми каже како да препознаам дали и јас му се допаѓам..и дали треба јас да го направам првиот чекор. Сакав на шала да го прашам: ,,Па ти кога мислиш да ме честиш кафе?“, но срамежливоста си го направи своето и се откажав..некој совет? Ви благодарам однапред.
     
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    @s.w-e.e-t.y ти додека се мислиш, друга некоја ќе го фати. Пробај си, барем ќе знаеш на што си, а и машките ценат прв чекор, така што дури и да не сака ништо, сигурно нема да го направи тоа така непријатно, особено бидејќи како што викаш сте се зближиле. Можеби и него му е срам или страв дека би го одбила, па на некој начин да си расипе впечаток. И како викаат: Железото се кова додека е топло, па така и ова. И не му врти одоколу, едноставно Дали си расположен да идеме на кафе деновиве? или Има добар филм во кино, па мислев ако сакаш да идеме да го гледаме... Со среќа, па пиши како си прошла :)
     
  3. thebutterfly15

    thebutterfly15 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Како што знаеете имав пишано во една др тема дека сеуште го сакам бившиот и дека повторно почнавме да комуницираме.Таа комуникација се сведе на скоро ништо поради тоа што јас засвиѓав друг.Детето кое го свиѓам сега е од моето школо,но во друг клас.Проблемот е што тој и јас не ни се знаеме онака.Еднаш ми има прозборено прв и тоа беа два-три збора пошто бевме двата на поминување.Постојано се гледаме на школо па сакам некако да му прозборам ми се смачи веќе од то наше безнадежно гледање.Ама незнам како да го направам тоа..некој совет?
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    @thebutterfly15 гледај ја биде тоа така што ќе изгледаш сосема опуштено, а сепак да му оставиш впечаток. Пример можеш да го застанеш и за некој предмет што сте правеле или ќе правите тест/испрашување да го прашаш, али да изгледа како случајно да си налетила на него (иако нема да е така). Или побарај му тетратка зошто не си си стигнала да напишеш нешто, било што што ќе изгледа како тој да ти прави услуга, за после нели можеш да му дадеш кафе од оние за носење Како Леле фала ти за тогаш, ептен ми помогна... и некако гледај да го прашуваш за него, како прошол он, кај ќе искача... па после можеш и на фб да му пишеш во врска со нешто што скоро го лајкнал како Леле ги слушаш Х? Ептен ги сакам а-у или некој коментар во врска со нешто што ставил.:) Во секој случај, батали го бившиот!
     
  5. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Ако женското е храбро и има сила нека го направи тој храбар прв чекор нека го направи ;);)
     
  6. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Чудно ми е ова што го пишувам, затоа што до сега не сум се нашла во ваква ситуација. Хаха, детето што ми се свиѓа уствари ми е школски, учиме во ист клас. Е сега со неговите другари сум многу блиска и онака уз муабет ги имам прашано тој која ја свиѓа/сака. Значи имам до знаење дека тој свиѓа друга. Јас со него немам многу контакт. У школо ако зборуваме за нешто за материјалот за учење. Исто на снап ми праќа слики, пишуваме ама сепак нема никакви знаци за мене. Исто пред една недела бевме на роденден, заедно бевме, заедно се сликавме итн итн. Значи проблемот е во тоа што сум затворен тип, неможам да комуницирам, а и срамежлива сум. Време за чекање нема. затоа што многу девојчиња му се удвараат хаха.
     
  7. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    ако мене девојка ми се удвари прва..односто го направи првиот чекор и ми пријде..ја ваа девојка..би ја оженил..тоа е девојка со карактер..:)
     
  8. smigool

    smigool Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    355
    Пол:
    Машки
    мене такви жени не ми претставуваат предизвик.
     
  9. berrybush

    berrybush Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2015
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Ти се трефнала ситуацијата со омилената песна.

    Па искрено, машките се навикнати женските никогаш да не иницираат прв чекор, особено директен и храбар како твојот. Мислам дека секое машко што го знае ова, ќе се здрви и ќе кидне или ќе проба да се извлече од таа ситуација.

    Проблемот е дека на некој начин, "насилно" си го повлекла надвор од неговата комфорт зона.
    Машките сакаат да имаат контрола врз ситуациите во кои се, а ова што му се случило уствари го оставило без никаква контрола во таа ситуација. Сепак, интересно од твоја страна.

    Мислам дека треба да му пишеш, нај casual како што можеш, за да му дадеш до знаење дека сеуште си тука и дека тоа што се десило е реално. Али да не напињаш, бидејќи веќе му ја одзема неговата "само контрола" со твојот храбар чекор, бидејќи така само ќе го потсеќаш дека со тебе он нема контрола.
     
  10. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво вака сега имам една другарка, што е многу занесена во едно дете што го знае на инстаграм само преку слики ахха:D]:) И викам дека е само опсесија и ќе и помине ама не ме слуша, сака нешто да направи тој да и пише, оти она нели не е убаво да пишува прва...Па некој предлог што да и предложам вие како по искусни фала однапред инаку она има 16год:)
     
  11. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.251
    Пол:
    Машки
    Naucete se deka nema da padni krunqta ili sroni biserot ako pisete prvi
     
    На A_star му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Зошто не е убаво таа да му пише прва?
     
    На Alisa22 и A_star им се допаѓа ова.
  13. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Се плашии да не ја блокне
     
  14. A_star

    A_star Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски

    Ако тој не е заинтересиран за нејзе и гола да му игра џабе и е.
    Нека му пиша, барем ќе знае на што е.
     
    На cresa-jagoda и BrokenWings16 им се допаѓа ова.
  15. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    А зошто не е убаво таа да пише?Нека биде сама довек.
     
  16. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Пишаа и што направи девојчето..Овоој типот е 20год она 17, и ја праии мала си за мене, и пишуваше малку па и вика ај не ме замарај, мн е дигнат..Ај да речеме има женска ама нема си кажа а и ств нема..Девојчето е повредена уште одамна го свиѓаа
     
  17. lanceVance

    lanceVance Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Ништо не му е на девојчето, без гајле :)
     
    На BrokenWings16 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Подобро е така отколку да се замара за некој што не се замара за неа.Секогаш гледајте да бидете на чисто.
     
    На A_star и BrokenWings16 им се допаѓа ова.
  19. Bubba-Hubba

    Bubba-Hubba Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Јас мислам у задње време доминираат девојките со првиот чекор , мажите нешо слабо-ваљда се плашат од корпички
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.