1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храната во градинка

Дискусија во 'Дете' започната од prasskickaa, 20 мај 2016.

  1. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    И јас имам прашање, слично на Даенерис. Од септември планираме да тргнеме во градинка, на 9 месеци. Адаптација и разболување - што даде Господ. Во најдобри околности да е со тоа, ме мачи храната. Цицаме, почнавме со вкусови. И тоа вкусовите ги почнавме на 5+ се со цел до 9+ да имаме што повеќе воведено. Не мора да јаде количински, но бар да знам дека не е алергична. Знам дека имало мени за храна во градинка. Од тука разбрав дека доручекот е овошна каша или слично нешто (се помирив со фактот дека тетрапак млеко ќе добива таму :doh: ), но што е со ручекот? Ист како на поголемите деца, само блендиран/пасиран?! Тоа најмногу ме мачи. Можам ли некаде да го најдам менито? Стои ли закачено пред градинка?
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ручекот за таа возраст е пасиран. А менито е истакнато на врата. Претежно користат млеко за варење. Ако детето е алергично на нешто, мораш да напоменеш.
     
  3. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Да знам. Сега за сега не е алергична, ама само неколку вкусови сме пробале. Сакам да го видам менито, па да знам што да воведам летово. Леќа, грашок, компир манџи сигурно има. Ќе го побарам менито, да не има нешто специфично. Осеќам за недела -две ќе и воведат се што нема да има пробано. (facepalm)
     
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Абе чекај прво месец дена адаптација ќе правите нема да јаде таму :) не оди така брзо
     
    На Leo_29 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Нема специфично, освен јајце. Во некои градинки даваат за доручек солена попара, во која има јајце. Само тоа може да ти биде проблем. Ако ти се нафрли, ќе им кажеш да и/му даваат тоа за јадење. Јадењата се следни - грав, грашок, леќа, зелка, боранија, ориз, макарони, шпагети, компир манџа, пире.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Јас планот го направив, ангажирав бабите одмор да земат во септември. :) Само мислев две три недели адаптација, ама ќе фаќа и ручек таму, бар третата, се надевам. Најмногу ми е за намирнициве да ги воведам, да не му мислам јадело-не јадело. Многу се брзам, а?:?::sweat:
    :hug:
     
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ама и ја така планирав и не беше така. пошол два дена по пола саат па бактерија фатил па ајде дома недела дена па после пак 2 дена па стомачен. .. не велам дека и твоето ќе е така ама адаптација не можеш да планираш колку ќе трае. И јас кога поаѓаше истово си го велев ама дур скроз да појде се пројаде зашто порасна. Сега не одиме веќе.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Ме утеши. :)
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Извини ако ти напрајв неубаво ама навистна не треба околу тоа да се грижиш
     
  10. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Не, не. Фала ти за тоа што воопшто пиша. :)
    Адаптација неможам да планирам, знам. Се надевам на најдобро. Знам дека ќе се разболува. Ќе видиме што ќе донесе градинката. Ќе билдаме имунитет. Иначе во школо ќе се разболува.
    На вас ви посакувам пак да си тргнете во градинка и да си бидете здрави, најздрави. :*
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Eve jas ke ti kazam moj primer.mojata kerkicka e 17 meseci i veke 3 nedeli odi vo gradinka.doma jade se nisto neprobira(normalno toa e zdrava hrana ne i davam zaprski i seuste gotvam posebno za nea) a vo gradinka nejade apsolutno nisto.nesaka ni da proba.taka da moj sovet ti e da ne se zamaras so toa.podobro da jade eden obrok so zaprski otkolku da sedi gladna cel den kako mojava.doma rani si ja so zdrava hrana.ako nema alergiska reakcija ne ja ogranicuvaj od nisto.
     
    На Leo_29 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    не се секирај бактерии вируси сето тоа е дел од адаптацијата и се се лечи тоа е најбитно. Со лесно нека е и брзо да се привикне. :*
     
  13. bubalce

    bubalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Мајки што им давате на бебињата да јадат кога ќе ги земете од градинка? Во градинка има доручек, ручек и две ужинки. Втората ужинка е она што го давав јас за доручек додека не одеше во градинка, а појадокот е она што и го давав за вечера најчесто. Значи до 3 часот бебе во градинка веќе изело се што претходно јадеше во цел ден. А сепак околу 5-6 пак треба да јаде нешто бидејќи огладнува. Вечерта пред спиење пие млеко. Не знам што би можела да давам дома, некако не ми оди два пати да руча.
     
  14. Mari-Li

    Mari-Li Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    2.646
    Нека си руча, никогаш не знаеш точно колку изела таму.
    Па ако си има апетит и си бара, јас би давала :)
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Синко тргна од 2,5 и до ден денес дали спие или не во градинка тој дома руча има овошје за ужинка и вечера.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Со помалиот немам гајле. Јаде во градинка. Учителките кажуваат дека јаде по 2 тањира. Знам дека е така затоа што детево си е по јадењето. А и дома не бара да јаде.

    Имам пишано погоре дека за ручек даваат: грав, грашок, леќа, зелка, боранија, ориз, макарони, шпагети, компир манџа, пире. За доручек тарана, палента, путер и мармалад, путер и мед, путер и сирење, банички, затворени пици. Прва ужинка секогаш е овошје. Втора ужинка - кифли, перек, лиснато, пудинг, сутлијаш, сусамки, банана.
     
  17. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Има некој мени за исхрана? Сликнав едно истакнато во изворче во аеродром ама не е тоа очигледно
     
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.840
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам секоја градинка има свое мени и го менуваат на две недели. Прашај ги вработените, ќе ти кажат.
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    прашај дали имаат сајт. нашата има сајт и на него пишува распоред за исхрана и за бебиња и за поголеми деца за секоја недела во месецот.
     
  20. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Прашај ги учителките,и јас си го сликам тоа што го истакнуваат на врата,најчесто е точно 1 и 3 недела е исто јадење 2 и 4 недела во месецот исто,да не не им било сменето
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.