1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна во шолја

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од theowndemon, 18 август 2018.

 1. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Ова е доста популарно во последно време, ама вклучува брзо припремање на оброк во микровална, најчесто во шолја за кафе/ чај. Тоа можи да вклучи торта, мафини, браунис, па дури и до вистински оброци како рамен, јајца, мусли, макарони со кашкавал, мини пици, ориз, мини пити и слично. Со претходната микровална и не пробвав зошто беше многу слаба и побрзо ќе завршев работа да си пуштам рерна, ама и во глобала неславно ми заврши. Па сега со новата си собирам рецепти, па уште од утре сабајле планирам вака брзински да си обезбедвам целосни оброци за еден, особено кога моите се на работа и брат ми е моја одговорност за јадење.

  Замислата за темава ми беше ако имате вакви рецепти да ги споделите, можи и да споделите слики од како ви испандале ваквите рецепти. Засега најдобра страна која сум ја нашла е оваа.
  Па се двоумам утре за третиот рецепт од тука зошто имам уште малку путер од кикири и баш денес утрово цело ни е зафатено со правење домашно слатко од сливи.

  [​IMG]

  Или пак нешто вака:

  [​IMG]

  Други вакви рецепти кои ми фатија ептен око се од тука, ама во главно ептен интересно ми изгледаат, си ги тестирав и шолјите внатре, па од утре планирам кога сум уз брзање да си припремам брзи оброци на овој начин.
   
  На mazikeen, La.loca, Ketchup и 8 други им се допаѓа ова.
 2. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.733
  Допаѓања:
  32.011
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш имам пробано и убаво излезе.
  Во шоља ставив јајце, кашкавал, лебни трошки, малку путер или маргарин. ( По желба можеш да ставиш што сакаш )
  Во микровална 2 ипол минути и спремно за јадење.
   
  На mazikeen, La.loca, Stephen Amell и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  606
  Допаѓања:
  1.995
  Имам правено тортичка во шолја. Фенси личи ама пак не е тоа тоа.
  За во микровална повеќе ми одговараат омлети, овесни каши и нудлс, пецива-не баш. Ми се допаѓаат како идеја бидејќи брзо се спремаат и се супер ако си самец.
  Инспирирана од темава направив палачинки од овој линк:
  https://www.biggerbolderbaking.com/5-microwave-breakfasts/
  Се јадат ама многу се некако на јајце, ако правите, правите со ваше тесто за палачинки(американски) или пак одете по рецептот ама ставете некое екстра мало јајце(моето беше средно).
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  1534666742999_InstaSave.jpg
  Визуелно ми испадна лошо зошто зедов голема шолја, а некако не ми оди овој рецепт за со од горе сладолед.
  Вториот рецепт инаку го праев од линковите шо ставив погоре.

  Ми се допаѓа, особено зошто на сабајле времето ми е лимитирано. Станвам, вежбам и кога иди време за јадење веќе не можам да дочекам па мислам дека баш ќе ми се најди.

  1534666742914_InstaSave.jpg
  https://www.biggerbolderbaking.com/peanut-butter-banana-mug-cake/
   
  На hermosa, La.loca и Joi им се допаѓа ова.
 5. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  1.317
  Допаѓања:
  4.509
  Пол:
  Женски
  Пред да ги прочитам мислењата помислив дека темата е за неизедена храна која се фрла во шолја??? (facepalm):tmi:

  Звучи прифатливо доколку се готви за еден, евентуално двајца. За ден полн со обврски и малку време мислам дека е добра идеја. Инаку, не сум пробала никогаш, ниту пак да бидам искрена сум слушнала за ова. :)
   
  На Lolo5, La.loca, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.626
  Допаѓања:
  80.760
  Пол:
  Женски
  Сум пробала колач испечен во микро.
  Ако го најдам рецептот ќе го постирам, мислам дека ми е токму од форумов.
  Испаѓа нешто како поп кек, вкусно колаче за ужинка и сигурно може да се направи и во солена варијанта.

  Јајце не јадам, па 5 минутните видеа со рецептите за омлет кои кружат низ Интернет ги одминувам.

  Сакам да пробам да направам макарони или нудли, тоа би требало да го биде како за набрзина.
   
  На Joi, La.loca, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.796
  Допаѓања:
  46.404
  Јас би живеел на ова, ама микробрановата ми е преслаба.
   
  На mazikeen, Joi, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  1535989124975_InstaSave.jpg 1535989125435_InstaSave.jpg
  Стварно ми се годи за брз оброк. :3
   
  На hermosa, iloveyou29 и Ketchup им се допаѓа ова.
 9. PrettyDramaQueen

  PrettyDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  4.192
  Пол:
  Женски
  На Juicy му/ѝ се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.654
  Допаѓања:
  156.075
  Пол:
  Женски
  Можиш да ги вариш во микровална со малку вода и на интервали од по 30 сек да ги вариш дур се готови, па ги цедиш и му мешаш кашкавал, бело и биено сирење. Ги мешаш убо во чашата и уште минутка на голема температура, дур убо се растопат.
  Има рецепти и со млеко ама за следен пат ќе пробам така.
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.733
  Допаѓања:
  32.011
  Пол:
  Женски
  На theowndemon и tace73 им се допаѓа ова.