1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна за дочекот на Нова година

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Karleusha, 30 ноември 2015.

 1. Karleusha

  Karleusha Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Девојки барав ваква тема, но не најдов, ако е дупла клуч!
  Значи целта во темава е да споделиме што приготвуваме за дочекот на Новата година, ако славиме дома.
  Се надевам темава ќе биде интересна и активна. :)
   
 2. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.045
  Супер тема дека обожавам да готвам за вакви празници и фамилијарни софри, абе СЕ сакам да направам! Руска, печење и куфлички ќе биде и сега прибирам рецепти. Сега за сега една лајт салата имам испланирано и вака е:
  Се е исечено на тенки резанци
  • тиквичка 1
  • салама сува печеница 250 гр
  • кашкавал 250 гр
  • пченка ( од око да прошара)
  • се меша со павлака и мајонез, зачини
  Мислам дека е едноставна и свежа а тоа го сакам :).

  Лани руската ја правев освен основниве намирници плус кашкавал и јајце и беше тешка затоа годинава ќе си ја правам „регуларно“.
   
  На Karleusha му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Karleusha

  Karleusha Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Супер е салатава, може да ја направам, да ја пробаме.
  Инаку јас и сестра ми за Нова година подготвуваме руска, салата со павлака и ореви, обична салата-зелка, морков, цвекло, салата со компир, секогаш има шунка, кашкавал, сирење, маслинки, кулен и такви работи, има кифлички, правиме скара, правиме слатки и торта и се мислиме дали од се да направиме уште по една доза затоа што може нема да стигне, а на крај всушност од тоа едвај е изедено и пола.:):lol:
   
  На marijaz и toogood им се допаѓа ова.
 4. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.266
  Омилен дел од Новогодишната вечера ми се кифличките, пилешката и руската салата. :)

  Во руската ставам шунка, кашкавал, кисели краставички, морков, компир, грашок, мајонез и многу малку сенф и павлака. Додека во пилешката ситно исечкан стек, печурки, кисели краставички, и повторно мајонез и павлака. На крај зачинувам со сол и бибер.

  Моите вообичаено прават урнебес и ордевер, а како главно јадење пилешко или мисиркино месо. Од пијалоци пиво, вино и газиран сок. Инаку, сармата најмалку ми одговара за Новогодишната трпеза, ама со оглед на тоа што се прави традиционално секоја година приморана сум да ја сервирам. :D
   
  На srcence1607, Someonespecial, Summerlover и 5 други им се допаѓа ова.
 5. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.502
  Допаѓања:
  10.371
  Пол:
  Машки
  скара и руска салата ^_^
   
  На Summerlover, Karleusha, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.610
  Допаѓања:
  303.066
  Некогаш спремав многу салати и обилно јадење, па торта, па колачиња ситни па овошје..
  Сега сум удрила на економија па не спремам се и сешто.
  Гледам да минимизирам.
  Ако се ,,собираме,, неколку пара, тогаш се договараме, и обично кој што има носи и секој за пиење си носи.
  Ако сме сами дома, сарма, свинско печено.
  Кикирики, мандарини
  Ракија и вино.
  Кифлички.
  Руска салата.

  Ова мени ми е со години на трпезата.
   
  На LiliBoz, PUPICA, muchacha_a и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  907
  Допаѓања:
  4.936
  Пол:
  Женски
  Затоа што во последниве неколку години постам за Божиќ и ми се фаќа посно и за нова година :D
  Па на менито за нова година има:
  -компир салата (и уште некој експеримент со компир)
  -пиварки / посна торта / баклава
  -соја / тестенини
  -кифлички
  -пуканки/чипс/смоки


  Ама бидејќи луѓето околу мене не постат а и си се љубители на месо, се прави и скара и се останато...
   
 8. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.105
  Пол:
  Женски
  Кифлички,руска салата,скара,сувомеснато нешто благо.Во главно од се по малку :):)
   
  На Karleusha му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  7.798
  Допаѓања:
  90.002
  Печено свинско задолжително, мајонезна салата со макарони, кифлички е задолжително. Друго правам онака, по кеиф у моментот. Годинава имам едни калапчиња за елки, па веројатно ќе имам и божикни колачи.
  Гледам да не полнам многу,за 6 дена е Бадник, па полна трпеза, па Божиќ, пак јадење, пред тоа славата, и не е нормално колку се јаде. Затоа, со осет :)
   
  На LiliBoz, joy1 и Karleusha им се допаѓа ова.
 10. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.102
  Допаѓања:
  8.149
  Кифли, скара и руска салата
   
  На Summerlover и Karleusha им се допаѓа ова.
 11. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.394
  Допаѓања:
  71.949
  Пол:
  Женски
  Како кај повеќето така и кај нас :)
  Кифлички
  руска салата
  печено свинско
  пилешки прсти
  шопска
  вино
  коњак
  и обавезно торта :)
   
  На Dust, Summerlover, Karleusha и 2 други им се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.225
  Допаѓања:
  129.806
  Пол:
  Женски
  Реално сакам една Нова Година вака смирено да ја поминам, ама неможам да свртам грб на друштвото.
  Доколку некогаш, можеби следната година останам дома, дефинитивно на менито ќе имам добро зачинети компири, некаква зелена залата и можеби соја- шницли. Како за десерт благото „медено срце“ - омилено на сите дома. Морам да се држам до посното зошто нема да правам било што само за мене, кога сме пола- пола со постењето.
   
  На Karleusha му/ѝ се допаѓа ова.
 13. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.879
  Допаѓања:
  31.880
  Пол:
  Женски
  Нова Година кај нас, без руска салата и баклава, не е нова година :lol:
  На прво место на трпезата е:
  - руската салата
  - кифлички
  - сувомеснато
  - пилешко или свинско месо
  - баклава ( задолжително, со ореви и лешници)
  - и некоја торта
  Некогаш правиме плус, ама ова е тоа што секогаш го поставуваме на трпеза за Нова Година :)
   
  На srcence1607, toogood и Karleusha им се допаѓа ова.
 14. Edie.S

  Edie.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  394
  Пол:
  Женски
  Мене цело прасе ми е too much некако за Нова али кој како сака секако.

  Незаменливи дефинитивно ми се руската односно мајонез салатата и домашните кифли.
  Може ордевер плус, мешана салата, бадемчи и чипс, но сето ова зависи од големина на друштво.

  Доколку се слави надвор тогаш за доручек обавезно имам руска и кифли.
   
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.481
  Допаѓања:
  273.883
  Пол:
  Женски
  -Неизбежна е чоколадната торта и ванилици во разни фигури за помалите(елки,звона,снегулки)
  -кифли,ладна даска,мајонез и урнебес салата
  -печено месо,рестован компир
   
  На Karleusha и Winter Lady им се допаѓа ова.
 16. ANGIE1

  ANGIE1 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  3.479
  Пол:
  Женски
  Ми се отвори апетитот :D
  Руска салата обавезно ..кифлички,шопска,скара,сувомеснато,и тука не прочитав ама јас и пица си правам :pizza: чоколадна торта ..мафини и баклава.. Не дека ќе се изеде ама секоја год си викам нека има се (fingers)
   
  На Karleusha му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.326
  Пол:
  Женски
  За Нова Година правам кифли, руска салата, салата со макарони и нешто благо. Колку да се одбележи денот.
   
  На Karleusha, crazylady и Marojo budalO им се допаѓа ова.
 18. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.925
  Ако славам дома Нова Година (а во последниве 5 години не се погодило дома да славам) јас зимам се и сешто.
  Руска салата, кифлички, сарми, месо, благо нешто...
   
  На Karleusha му/ѝ се допаѓа ова.
 19. k.frosina

  k.frosina Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  21.971
  Пол:
  Женски
  Пошто постам секоја година со храна сум ограничена било да сум дома или излезена :)
   
  На Victorian и Karleusha им се допаѓа ова.
 20. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Ruska salata
  Svinsko i Baklava
  se zadolzitelni i tradicionalni vo mojot dom.
  Obicno se pravi mnogu i potoa mora da se prejaduvame za da ne frlime.
  Ovaa godina nemam namera da se prerabotuvam i potoa kako na norma , da se prejaduvam.
  Ne bi go rekla toa skromno, nego spored potrebite.
   
  На Karleusha му/ѝ се допаѓа ова.