1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна за желки

Дискусија во 'Дом' започната од lusi17, 28 април 2012.

  1. lusi17

    lusi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Ако има дупла страна бришетеја.Најдовме едно желче водно.Ама сега со што треба да се хранат желките?? Ако знае некој нека пишуват :call: :call: :?:
     
  2. Marija9

    Marija9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас имам водно желче и го ранев во почетокот со едни како ливчиња, ги купив од продавница за животни, и со едни смоки специјални за желки ама најдобро е со ракчиња, тие најмногу ги јадат. Околу 30 ден. се.
     
  3. lusi17

    lusi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Фала че видам во некоја продавница :D
     
  4. stefi556

    stefi556 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Јас моето желче го храев со ракчиња 50 денари е едно кутивче, а еден другар има исто така желка ама ја чува во када и ја храни со мелено месо :D
     
  5. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    lusi17 не сфаќам,како најде водна желка?Значи тие што шетаат по земја,не се водни или..?И наку јас ја хранев со ракчиња 50 денари од пет-шоп ги земав во кутивче.
     
  6. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Водните желки се хранат со ракчиња
     
  7. Dee

    Dee Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    334
    Може да се ранат со ракчиња, со специјални смоки или стапчиња, мелено месо или варена риба.
     
  8. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Добро,прашањево иако не ми е на место,мислам дека нема тема за риби,односно за храна на риби,сакам да прашам дали ракчињата ќе ги јаде риба,поточно бета борец?
    Ми одтана од мојата желка која ми умре,цело кутивче па ако ги јаде или смее да ги јаде да и давам,да не отиде у канта за отпадоци.
     
  9. Dee

    Dee Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    334
    Ај ќе се обратам тука, како најсоодветна тема... Мојава желка више месец дена одбива да јаде, пробав со се ракчиња, мелено месо, риба... и не сака и не сака :| Некој совет ќе ве молам :?:
     
  10. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Однеси ја на ветеринар или повикај го дома.Мојата така не јадеше 1 месец и по некој ден умре.
     
  11. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Се извинувам што можеби излегувам надвор од темава. Значи се работи за водни желки, но не за храната туку за менување на водата. На колку време им ја менувате водата? Јас секој ден и им додавам отстојана вода. Доколку некој има некоја информација плус, Ве молам споделете. :^)
     
  12. zelcina

    zelcina Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    КОга ќе се извалка - нема норми , правила - се работи за живот - какво желче чуваш - да ти дадам повеке детали /
     
  13. zelcina

    zelcina Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    КОга ќе се извалка - нема норми , правила - се работи за живот - какво желче чуваш - да ти дадам повеке детали /
     
  14. Dee

    Dee Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    334
    ^^ Јас и ја менувам секој ден, многу и се валка од храната а и си сака малово во чисто да е :D
     
  15. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Па водата треба да се менува,на два-три дена,немој да ја мењаш секој ден,ама не и ја оставај повеќе од три дена.
    Гледај да е отстоена и да е на собна температура бар неколку часа,за да е приближно иста со старата вода,односно да не и ни ладна ни топла.
    И,не го преполнувај вивариумот,и стави и нешто да има да се качува,стиропор ќе биде токсичен,најди нешто како мостче,измиј го убаво(без сјај и сапун,само со вода) и стави го во вивариумот.
    Во што ја чуваш,вивариум или оние пластичните што ги продаваат во пет-шоп?