Храна за зајчиња

Дискусија во 'Дом' започната од HoneyAxl, 23 мај 2013.

  1. HoneyAxl

    HoneyAxl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    151
    не видов ваква тема,ако има слободно клуч :!: бидејќи ке земам бело зајче мало е ме интересира за храната а кој знае нешто повеќе слободно нека пише иако ке биде малку офтопик ама ме интересира :lol:
     
  2. TheKitty

    TheKitty Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    Ваљда трева :$ хахахахха...
     
  3. KETI-keti

    KETI-keti Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    13
    -јас сум ветеринар и можам да ти кажам вака за зајачето не треба да му даваш купечка храна, потрено му е сено тоа мора да го има 24 часа да му е достапно свеза вода нон стоп и откако ке има над три месеци старост во исхраната треба да му внесеш зеленчук и малку овошје како на пример зелка марулка морков магдонос модар патлиџан блага пиперка краставица и овошје какокруша јаболко банана портокал лубеница динња јаготки цреши. овошјетто давај му го еднас на три дена по малку а додека зеленчук треба да има секој ден на пример по три така малечки порции ито така давај му и гранчиња од липа од врба еднаш неделно за трошење на забите. исто така и еднас на 4-5 дена билки како камилица диво нане и зајачето ке биде топ ;) :*
     
  4. Dee

    Dee Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    334
    Зашто да не смее да се дава купечка храна баш ме занима? :?:
    Еве ги моиве 7 се здрави прави а нема нешто што не јадат ( секако тоа се однесува на секоја храна што е дозволена за зајаци ).
     
  5. didicool

    didicool Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    85
    можеби не е за овде ова прашање, но сакав да прашам дали некој знае од кај можам да набавам поголем кафез за зајче? Јас имам малечок и секогаш го пуштам надвор, но иди зима и нема да можам да го пуштам толку често, па затоа и ми треба поголем кафез може и некој ги прави и слично. фала однапред