1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна за училиште

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Cacy, 23 мај 2011.

  1. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас во 7 одделение си јадев јаболко или мандарина цела година, па сите видоа од мене па почнаа со банани и такви овошки ахахаха
     
  2. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    До основно, ретко кога купував, многу ретко. И ако купам, само купувам сокче Браво, или било кое.. Не ми се јаде ич кога сум во школо, и некогаш си ги чувам парите што ќе ми ги дадат. Ама ќе видиме годинава како ќе биде. :)
     
  3. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Околу училиштето има многу сендвичари,кифлари,бурекчилница...со еден збор се и секој ден си купувам нешто што ме најадува :D за разлика во основно јадев само чипсови и кроасани :( :D
     
  4. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Ист е и кај мене случајот како кај Хај, имам околу школото продавници, сендвичари, бурекџилница, има во училиштето внатре едно како слаткара, што ти душа сака.
    Кога сум прва смена ми се јаде одсабајле и си купувам најчесто од бурекџилницава нешто пециво, или тост.Хамбургери такви ствари избегавам.
    Кога сум втора смена најчесто не ми се јаде па си купувам некои смоки, чипс или бејкролс/марети или пак нешто благо, зависи од расположење :D
     
  5. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Секогаш сум прва смена, така за поручек секогаш си земам некое пециво. Поздраво е да се носи јаболко, банана, било кое овошје, ама сепка менталитетот на поголем дел од сооучениците им е приближно нула . Ќе речат:„ Што и е на оваа? Само нешто изводи“ Баш жално :(
     
  6. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Пусто наше школо усвета далеку. Околу него има една трафика со грицки и благи работи, има и менза,ама тие тостови што ги прават ич не ми се допаѓаат.Ретко купувам од мензата,многу ретко, повеќе купувам некои грицки од трафиката,смоки,чипс,такви работи,ама не се издржува од 12 до 7 само со смоки. Често си носам храна од дома, т.е. од најблиската продавница, пред школо ја купувам. Си носам и овошје,јаболко, мандарина,банана и воопшто не ми е срам,оти пола клас тоа јадеме.

    Во прва година донесуваа ајвар,сирење,леб и јадеа. Мене ми беше незгодно да црпам од теглата,затоа никогаш не сум донесувала,а и + мама не ни праве ајвар.
     
  7. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    :o АЈВАР :D кај нас некој да носи ајвар сигурно ке го има на демотивација или пак теглата на глава ке му ја истурат :| Кај нас страмота е од дома да носиш јадење,мора да купуваш тостови од 70 денари...претеризам е али како сите така и јас :)
     
  8. feminamk

    feminamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    20
    Јас во основно бидејќи школото ми беше од карши..јадев дома
    ама во средно имавме продавница карши школо и таму ќе си купам нешто колку да ме држи уште 2-3 часа..обично чоколадо купивав за разлика од моите другарки..они без тост денот..не им почнуваше..:)
     
  9. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Тоа ми е проблем. Не ми се јаде секој ден пециво или тост, а чипсови и такви работи избегавам. А друг избор немам. Да носиш, што ќе носиш...нема сигурно супа или манџа да си носам...
    Овошје-не јадам многу, а не ме најадува.
    Сега, од септември имам план дома да си јадам мусли или корфлекс, на школо некоја ситница колку да не ги гледам другите во уста :D и после дома ручек.
     
  10. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Па, најчесто кифли, со виршли, печурки, салама и кашкавал, со кечап и печурки.. тост, хамбургер.. чипс, смоки, кога како ми се јаде :D
     
  11. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Во школо чат пат коа сум гладна јадам некои кифли со крем,пица,затворена пица,тост,геврек....коа не сум гладан чипс или смоки или почесто благо :)
     
  12. DeadMary

    DeadMary Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    53
    Јас некогаш јадам геврек или киифли а понекогаш смоки чипсс... :) :) :)
     
  13. Vikita

    Vikita Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    67
    Еден голем лајк за темава па вака сеа јас на училиште како и сите други деца јадеме многу нездрава храна на пример сендвичи,пандероти и сл..За да земам јадење од дома баш и не ми одговара зш треба да ставам наутро да купувам леб...а да носам храна на школо никој не носи :)
     
  14. Belieber163

    Belieber163 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    373
    Допаѓања:
    444
    На училиште обично носам сендвичи од дома, но кога немам време да направам сендвич купувам од пекарите што се блиску до училиштето...
     
  15. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Па додека бев основно често знаев да си земам од дома сендвич, но сега до школите сендвичари, пекари што све не ретко кој носи од дома. Најчесто ладен сендвич или тост јадам. :)
     
  16. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Па од пекарите и сендвичарите во близина на училиштето,но се случува ако не сум многу гладна и ако немам многу часови да поминам само со чипс или смоки или пак со кроасана :)
     
  17. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    лиснато, и coca cola... :)
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Навистина ми е проблем храната кога сум на факултет, особено кога сум од рано сабајле.
    Единствен избор ми е да јадам брза храна, бурек или лиснато, ама не можам секој ден така тешко уште сабајле.Најчесто си земам банана, ама пак не е тоа доручек и или од дома треба да земам сендвич или да гладувам :D
     
  19. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Многу добра тема..
    И стварно ми е проблем храната на школо :worried: едноставно неможам да носам нели зеленчук кеси,или месишта,незнам што друго за здаво да се хранам,како и некои други училишта низ светов.. :( им завидувам искрено..
    Немаме услови за вакви работи,а треба да имаме! Доколку би имале би било многу се поинаку,и поздраво ќе се храниме и такви ствари :worried: Ќе се научиме на нов резим на исхрана.. али тоа е тоа.. Најчесто носам нешто од дома,или пак купувам како и обично нешто рандом околу школо(колку и да ме нервира) ..лично гледам колку толку да успеам барем нешто ЗДРАВО да јадам на школо,колку успева,тоа е друго. |(
     
  20. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Кога сакам да си припазам на линијата секако дека нема да јадам некои огроомни, масни сендвичи.. Најчесто купувам Бејк Ролс, Трикс квики или оние стапчињата.. А понекогаш си носам јаболче од дома или пак само цигарите ме одржуваат па заборавам на гладот и така цел ден :^) :D