1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна за училиште

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Cacy, 23 мај 2011.

  1. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Училиште?!

    Најчесто купувам Бејк Ролс и со тоа поминувам.На одмор кафе со цигара и ми поминува. А и купувам оние житарки витанова што се, или на виталија и ме заситуваат :)
     
  2. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    Најчесто Бејк Ролс со Фанта Шоката :D :D И тоа ме држи до ручек
     
  3. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Што јадете на работното место?

    А имате некој предлог,ние учениците што сме втора смена што да јадеме ? :?:
    Тоа ни доаѓа како ручек,а треба да јадеме тост,хамбургер,сендивичи,бели пецива..
    За некој што не пази на исхраната тоа не му менува многу,ама мене да :worried:
    Јас сум учена за ручек да имам здрава храна,ако ништо друго зготвена..Риба,некои манџи а и да секој ден имаме салата со јадењето..
    Не знам :?:
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Што јадете на работното место?

    Имаш во предвид дека не си дома па мора да е некое си ладно јадење. Ако ти е смачено од кифли а ТИ Е смачено исто како и на мене :D , носи си ладни сендвичи од дома, еве можеш на пр. туна сендвич, проја (ако сакаш мумурузно брашно), пржени кришки :)...чисто да ја убиеш гладта и да издржиш до вечера до дома кога дојдеш.
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Мојот најголем проблем.Ако земам храна од дома за во училиште сите ќе ми се смееат бидејќи никој не носи.Па така за одмор морам да одам да трчам по продавници да купам нешто.Е сега зависи како ми се јаде :) Понекогаш јадам Бејк Ролс,тост,некое пециво...шо ќе ми се најде при рака тоа јадам :D
     
    На tatjanasakalieva му/ѝ се допаѓа ова.
  6. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Кога одев на училиште втора смена ручав во 12:30 или 1:00, а наставата ми почнуваше некаде околу 2:00 саатот,се случуваше и да не ручам па ручекот го надокнадував со некое пециво или ладен сендвич и јогурт, со хамбургери се хранев во 1 година и се здебелив премногу што за мене тоа не беше нормално бидејќи цел живот сум сучка, а да не кажувам за опстипацијата и гастритис кој тогаш го заработив, така кога се префрлив на домашна храна во 4 месеци се стопив и ги решив сите дигестивни проблеми.

    И тогаш меѓу учениците беше срамота да се носи храна од дома, но јас носев, сендвичи или тостови, носеа и други, воопшто не ми беше срам, кога ќе те стегне некоја мака после ништо не ти е важно.
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Имам Тинекс во близина каде што продаваат готови јадења од Гурмет и конечно најдов решение и престанав да јадам глупости на факултет.
    Има ориз, печен компир, грав, полнети пиперки, увијачи, риба, што ти текне тоа :D И не е многу скапо.
     
  8. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    абе каков срам, мој проблем е што ќе јадам!
    носам од дома често прва смена кифлички, некои сендвичиња.. втора носам две јаболка и доволни ми се едно на еден одмор едно на втор ме расонуваат и ме подигаат некако. ама па и парите си се за мене :) а коа купувам ,што ми нуди бифенцето или форнетки :inlove:
     
  9. DeadMary

    DeadMary Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    53
    Чипс,смоки,чоколадо....... :)
     
  10. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    На училиште најчесто јадам тост или пецива... :|
    Понекогаш и од дома си носам, кога има мама нешто вкусно напревено (а да не е манџа :lol: )
     
  11. OnlyGirl1

    OnlyGirl1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    9
    Тост,некои печива или грицки :D
     
  12. WinnieThePooh

    WinnieThePooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    201
    Најчесто нешто од продавница..а може и бурек со јогурт...или некои пецива други....
     
  13. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Секој ден различно.
    Во последно време купувам од Венера кифла прелиена со растопен и потпечен кашкавал (ова ми е омилено), ладен сендвич, парче пица, чешел или преклопена пица.
    Исто така понекогаш јадам од житните чоколадца, Бејкд Ролс или Брускети, понекогаш крофна или кроасан.
    Некогаш ако не ми се јаде многу поминувам само со мало ѓеврече и јогурт, или лиснато.
    Во периодите на ПМС обавезно сите пари за храна ги трошам на чоколада, Сникерс воглавно, Најлепше Жеље и Сириус.
    Доколку е врнежливо надвор или многу ладно, ме мрзи да одам до сендвичарите до школо, па си купувам тост од бифе во школо или нешто друго.
    Честопати си носам и сендвичи од дома, било со маргарин, саламче, краставица и патлиџан или пак со маргарин и мед/џем.
    Понекогаш (кога сум на диета) носам од дома јаболко, банана, портокал или си купувам.
     
  14. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Од сабајле обично сум гладна и јадам ѓеврек и чоколадно млеко, а после нешто овошје.
    Поручек јадам само овошје.
    Банана,јаболко,мандарина..а ако немам енергија или од тие фитнес барс од Нестле шо се или па некое чоколадо. Се дешава де.
     
  15. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Не практикувам да носам храна од дома.
    Купувам се` надвор од школо, океј, понекогаш може и од бифе.
    Ако сум многу гладна знам да мафтосам еден хот дог, турбо тост или пак чикен, а ако не, тука е бејк ролсот, со десерт Витанова од јагода, сокче и на коњ.

    Ладни сендвичи обожавам, ама порано почесто ги јадев, подалеку ми е местото од кај што можам да купам, па на ладново не ми се шпарта многу.

    И воглавно, тоа е. Сува храна, нема друг избор. :D
     
  16. LuDaChA22

    LuDaChA22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    29
    Најчесто тост или хотдог.
     
  17. russia7

    russia7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    504
    Купувам, не ми се исплати да носам од дома... Секогаш различно: тост, пица, хамбургер, кроасан... понекогаш чоколадно млеко, сок, чипс, благо... :)
     
  18. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Лиснато...Чоколатца,смоки и мастики :D
     
  19. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Не практикувам да носам храна од дома.
    Купувам се надвор од школо најчесто купувам тост, пица или хотдог.
     
  20. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Јас сум повеќе по тестенините, па затоа скоро секогаш купувам ѓеврек или лиснато пециво. Тостови, сендвичи не сакам, во сите овие години на училиште дали 3 имам изедено незнам.
    Понекогаш ако нема пецива, Бејк Ролс од сусам/пица или смоки.

    За пиењето, најчесто топло чоколадо од кафе-матот во училиште, или пак чоколадно млеко/Вива од праска. Се случува мама да исцеди повеќе овошја па да направи сок, па тогаш обавезно си земам едно шишенце бидејќи ми дава мноооогу енергија.

    Благото е друга приказна, бидејќи не ми поминува ден без 1-2 Албени чоколатца. :mm:
    Во случај да нема, купувам Метро, Сириус или Чоко бисквит.

    Тоа е тоа. :geek: