1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна и вино-кулинарска емисија

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од magnolia, 1 август 2010.

 1. magnolia

  magnolia Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  7
  Ги пребарував подфорумите и за рецепти и за филм и тв но не најдов ваква тема,ако случајно сум ја испуштила,се извинувам,спојте ја.

  Дали ја гледате кулинарската емисија Храна и вино и како ви се допаѓа?
  Сте направиле некој рецепт од емисијата/списанието храна и вино,кој е вашиот фаворит?

  Можете и да споделите некој ваш рецепт,бидејќи знаеме дека е испробан од вредните домаќинки на Фемина 8)
   
 2. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Ја гледам понекогаш, направив неколку рецепти и ми се допаднаа! последно направив пита со мелено месо и компири, преубава беше!!!
   
 3. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.690
  Ја гледам секогаш кога ќе ја начекам и си го купувам весникот редовно.има многу рецепти кои ми се допаднале,сум ги направила и баш биле вкусни. :)
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Уф уживам гледајки ја емисијава иако порано многу поредовно ја гледав.
  Не сум јас некоја што се вртка во кујна, ама голем гурман сум па така да ептен ми се допаѓа емисијава.
  Посебно што е многу професионална, има хигиена, се е совршено изрежирано и склопено.
  Јас не ги сакам оние емисии од типот на 4 сезони, кујната на Оливер, Кај Ана и бла бла, не ги гледам не ми се интересни, посебно 4 сезони и неговото шлапање во кујната, па мојата кујна кога готвам е почиста и посредена.
  И она што посебно ме воодушевува во емисијава е гласот на Валентин Николовски и прекрасната македонска староградска музика во позадина. Емисија за уживање.
   
  На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  морам да кажам дека ја обожавам емисијата, редовно ја гледам, и си ги купувам списанијата, а и морам да се пофалам дека и често ги користам рецептите, имам и јас испратено па се надевам ке ми објават некој мој рецепт ;)
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Единствената емисија за кулинарство која со задоволство ја следам :) Не дека се од она што го подготвуваат би направила и јадела, ама ми е мерак по нешто да пробам, и досега се успешно излегло :D Посебно десертите(хедонист за богати благи :lol: ), одтука ми дошле доста идеи за празнициве :D
  Браво и за среденоста, и за осмисленоста и реализацијата :)
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Додека бев дома обавезно пуштавме телевизор и додека ручавме ја гледавме емисијава. Татко ми, инаку страстен обожувач на вино, секогаш вели ЕТЕ, ДУРИ И ТИЕ ОД ХРАНА И ВИНО ЗНААТ ДЕКА ВИНО СО СЕ‘ СЕ КОМБИНИРА :D Откако дојдов тука, немам гледано. А за допаѓање ми се допаѓа премногу. Толку се пријатни, со лежерно музиче (македонско :) ) во позадина, фокусот е на храната (а не како на ЧЕТИРИ СЕЗОНИ, Дени го гледаме кај што се чалами цело време)... :mm: И секогаш кога ги гледам подголтнувам :)
  За зготвено јас лично немам ништо, но баба ми еднаш правеше макарони со месо мелено и со триста други тракатанци и да ви кажам искрено ПРЕВКУСНО беше. Оттогаш често знае да го зготви истото, обично кога си одам дома.
   
 8. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Леле ама кога гледам храна и вино ептен тешко ми паѓа дека толку мн месо користат и толку многу мрсни јадења прават, јас мислам дека тоа не би можела да го јадам, ина4е десертите им се супер, и мн ги бива за декорирање и такви ствари....
   
 9. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  Ја следам понекогаш, но рецептите ми се најчесто како за поискусни готвачи :lol: а мене баш не ме бива во кујна па затоа само си гледам. Омилен дел ми се десертите
   
 10. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Не ја гледам кулинарската емисија храна и вино.
   
 11. lilili

  lilili Активен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  6
  Како да испратам рецепт? Како иде процедурата и кој е нивниот е-маил ?
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.907
  Допаѓања:
  32.494
  Пол:
  Женски
  За да испратиш рецепт треба да го купиш списанието Храна и вино. На една од страните има купон. Треба да го пополниш и на лист да напишеш 3 рецепти - за предјадење, главно јадење и десерт. Купонот и листот со рецептите треба да ги испратиш на адресата (ја пишува во списанието).

  Ја гледам емисијава и баш ми е интересна. Ја гледам кога ќе можам. Интересни рецепти има.
   
 13. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  835
  Допаѓања:
  488
  Пол:
  Женски
  јас имам пратено и по мејл и по пошта , а прикажаа само еден рецепт од тие што ги пратив по пошта
  дали некоја од вас има праќано по мејл и дали го имаат прикажано тој рецепт?
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.907
  Допаѓања:
  32.494
  Пол:
  Женски
  Не ги прикажуваат сите рецепти. Само оние што ќе ги одберат.
   
  На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Сакам да испратам рецепт гледав на рекламата дека можиш да пратиш и е-mail.. да не знае некој на која адреса се праќаат рецептите.. и ме интересера дали за секој пратен рецепт се добиваат 600 ден или само за оние кои ќе бидат прикажани во емисијата?
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.907
  Допаѓања:
  32.494
  Пол:
  Женски
  Адресата ја пишува во списанието. Пари се даваат само за оние рецепти што ќе бидат прикажани.
   
 17. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  5.848
  recepti@hranaivino.mk
  незнам да не зграшам но таа ја кажа утрово

  само тој што ќе го изберат рецепт го "плаќаат"? и како го исплаќаат?

  кога,како го плаќаат?
  утрово видов реклама и за возврат што има "наградна игра"- 600 или 1200 (за некое моја храна така некако беше )денари се добиваат?
   
 18. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.519
  Пол:
  Женски
  На трансакциска го исплаќаат, а дали сите рецепти ги плаќаат тоа и мене ме интересира :?:
   
 19. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.069
  Допаѓања:
  1.360
  Само тие што ќе ги изберат :!:
   
 20. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  Емисијата многу ми се допаѓа и редовно ја гледам,но мој рецепт не сум испратила бидејќи парите не ми се многу битни,не сакам да се промовирам поради парите,а и не ми текнало порано да испратам,па понатаму ако најдам некој добар рецепт во бележникот на баба ми или на мајка ми можеби и ќе го испратам!А,јадењата што ги праваѕ во емисијата и солени и слатки многу ми се допаѓаат и некои од нив имаме дома дури и испробано и многу убаво ни испаднаа!За жал,списанието сега престанав да го купувам толку редовно,но ќе гледам тука да се коригирам бидејќи само еднаш месечно излегува,па дотолку можам да си дозволам со парите затоа што навистина вреди за читање!Секоја чест и за емисијата и за списанието ,,Храна и вино,,! ;) 8) :* :inlove: