1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна која не е препорачливо да се комбинира

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од 2468, 11 октомври 2011.

 1. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Низ рецептиве доста сретнувам сосови, или мешавина од павлака и туна, мајонез и туна....
  И јас имам правено вакво нешто, имам пробано, ама прашањето ми е, зошто оваа комбинација демек не е дозволена, не се мешало риба и сирење.... предизвикувале алергиски реакции? А има толку рецепти со вакви состојки. :?:
   
 2. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  Сакам да прашам...?

  и јас имам слушано дека риба и сирење(или други млечни производи) не се јаделе заедно.Јас на пример знам еден рецепт со туна,бешамел сос и кашкавал-бешамелот се прави нели со млеко,а кашкавалот е млечен продукт рецептот е превкусен,а сиренце со риба си јадам скоро секогаш кога јадам дома риба и многу ми е вкусно и среќа нема никакви штетни реакции. поздрав :hai:
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.709
  Допаѓања:
  150.476
  Сакам да прашам...?

  Мајонезот не е млечен производ.А риба со млечни производи не е препорачливо да се меша затоа што се создаваат токсини кои и не се баш поволни.Иако не се опасни по живот,сепак треба да се избегнува.
  Мене па не ми е јасно како може некому да биде вкусно такво нешто. :puke:
   
  На joy1, silk, Mama25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  Храна која не е препорачливо да се меша

  Не би смееле да се мешаат многу работи кои практикуваме да ги јадеме.

  јаглехидрати и јогурт.
  Салама и кашкавал.
  Месо и компири.
  Производи од животинско со производи од млечно потекло.
  и тако даље ...

  Тоа се некои непожелни а вкусни комбинации на храна што јас ги знам :)
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.345
  Има доста вакви комбинации на кои треба да се внимава заради линија, но и здравје пред се.
  Не треба да се мешаат јаглехидрати и протеини, ама ајде јади мевце без компирчиња :D
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.649
  Пол:
  Женски
  И јас повеќепати имам наидувано на комбинации од типот риба со рандом млечен производ.
  Сум јадела и немам забележано некои потешкотии, ама што знам, можеби е и до организмот - секој организам различно поднесува и реагира.
  Сепак не ги практикувам многу често, а кога се случува да си каснам нешто такво ... е се случува. :)
   
 7. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Кога изедов риба и сирење не ми беше добро цел ден.
   
 8. SEKERLEMA

  SEKERLEMA Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  408
  Незнам ни сама како ја смислив комбинацијата ама пред мнооогу години :) јадев сардина и сирење и среќа заѕвони телефонот и станувам да се јавам и обидувајќи се да кажам ало осетив дека јазикот ми е отечен :o :o значи тетин ми ме спаси :) толку ми отече шо неможев устата да ја затворам,одма реакции со вода плакнење под чешма едно добри 5 минути и така се се врати во нормала,од тогаш не ми паѓа на памет такви комбинации :)
   
 9. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Незнам за овие работи ама јас кога јадам туна , јадам и зденка и досега ништо лошо не осетив .. :)
   
 10. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  И јас имам јадено шкампи со павлака,и тоа многу пати,ама немаше никакви реакции.Можеби е лошо ако се претерува,а еднаш на повеќе време не верувам да е штетно.Е секако не за тие што се алергични (на риба,на комбинацијата или ако имаат неподносливост кон млечни продукти)
   
 11. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  3.068
  Допаѓања:
  44.095
  Пол:
  Женски
  Јас пак не сум ни помислила да јадам риба со било каков млечен производ.Не ни знаев дека е штетно,сега тука прочитав.Ќе си знам и за понатака да не пробувам.А ме чуди како може саламата и кашкавалот да не се добра комбинација? Нели во сите тостови и други јадења ги комбинираме? А многу вкусно е :/
   
 12. summer-lover

  summer-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  1.259
  Пол:
  Женски
  Кечап и туна :sweat:
  Пржени компири и сенф :puke:
  Суво грозје и ореви :|
   
 13. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  риба и сирење
   
  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.589
  Пол:
  Женски
  На пр: Еурокрем и месо... ><
   
 15. Valentina.Vaki

  Valentina.Vaki Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2013
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  Штето е да се комбинира риба со млечни производи.
   
  На Twinkles и Chocolate-me им се допаѓа ова.
 16. coralin-e

  coralin-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  98
  За риба со млечни производи и јас знам дека е лошо да се комбинира. Исто и кечап и мајонез со риба не би можела да замислам, особено со туна па. Туршија со млеко, било каква салата со млеко.
   
 17. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.306
  Пол:
  Женски
  Туна и пиперка патлиџан...
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.120
  Допаѓања:
  76.420
  Пол:
  Женски
  И јас имам слушнато дека риба и млечни производи не треба да се мешаат. Ниту две производи кои содржат малку повеќе масти. Јас мешав туна со мајонез додека не ме освестија... Ако не ми кажеа којзнае што ќе доживеев.
   
 19. marijaaxl

  marijaaxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  741
  мајонез со јајце? имам читано дека не е убаво и здраво.
  лубеница и сирење
  блага палачинка со сирење
  одвратно
   
 20. BeastceMK

  BeastceMK Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2016
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Машки
  Интересно истото сите го кажуваат...Јас лично неколку пати сум јадел туна риба со сирење..Едноставно сирењето мие топ го обожавам..Исто така мајонез со Туна..За воља на вистината досега не сум имал никаков проблем..Мое мислење е има голема разлика од еден желудник до друг..Јас одам по она ако не проба чоек нема да знај..Па досега сум немал никаков проблем,,Позз