Храна на која не можете да и одолеете во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Eli23, 23 април 2015.

 1. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.591
  Пол:
  Женски
  Ваква тема не сретнав досега. Сите знаеме што треба да се јаде и што не треба да се јаде во бременоста. Многу зеленчук, овошје односно витамини. :)
  Има ли нешто што знаете дека не е нешто особено хранливо, ама не можете да му оддолеете ?
  Кога ќе ми рече некоја колешка не ти кажувам што сум правела за ручек, ќе ти се пријаде, јас обично не им верувам. Не ми се случуваше барем до сега.

  Сега ако намислам или ми спомнат морам да јадам смоки, да се напијам сокче Вива коктел, било која салата што е кисела, особено краставица и сирење. Ете тоа мене ми прави лиги да речеме. :D

  А немам некоја посебна желба за благо откако сум трудна. Претходно не остануваше чоколадо дома ни пола саат од мене. :)
   
  На *цветче* и bebence456 им се допаѓа ова.
 2. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.969
  Jas nemav nikakva posebna zelba na hrana nitu vo prvata nitu vo vtorata bremenost. Se si jadam kako i prethodno sto sum si jadela, nitu pomalku nitu povekje kolicinski, ne sum strvna za nisto, koga mi se prijade ke jadam, koga ne mi se jade i deset dusi okolu mene da gledam kako jadat nema da me fati strv. Sto znam ete takva mi e bremenosta ;)
   
  На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Angel.Heart

  Angel.Heart Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2012
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  2.044
  Првите три месеци, докај средината на четврти немав апетит за ништо, сега ми се подобри апетитот и си јадам нормално, количински како и пред да останам бремена, немам некои кризи, пример ми се јаде баш тоа и тоа и мора да го купам, тоа не ми се случило до сега. Единствено сега ми се јави желба за благо, било што да е не бирам ама мора да си апнам нешто, насабајле обавезно, и после ручек, вечера сакам да си каснам нешто благце, десертче, значи било што да е не бирам :D само гледам да не се опуштам многу, се контролирам, после кој ќе води борба со килограмите :)
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.661
  Допаѓања:
  252.120
  Пол:
  Женски
  Во првата бременост јадев бурек во ненормални количини :o
  Сега се чудам како сум можела,бидејки ден денес бурек јадам 2 пати во месец.
  Со втората бременост праските ми беа омилени.Можев по кило праски дневно да изедам.
  И во двете бремености мандарини не поднесував воопшто :)
   
  На Maceto123, Fatalnata и Eli23 им се допаѓа ова.
 5. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.609
  Допаѓања:
  11.137
  Во првата бременост јадев многу урда. Најомилена комбинација ми беше урда и свежа рендана краставица, со една лажица павлака. Е тоа го јадев од јутра до сутра! Многу овошје јадам и тогаш и сега, исто и зеленчук. До душа, секогаш јадам тоа, не можам да издвојам дека нешто повеќе се манифестира во бременост. Овој пат ми се згади од сенф, дури повраќам од него. Првиот пат јадев исто, ако не и повеќе. Сега на сирење некако имам удрено повеќе, и на кисело. Месо со очи да не видам, никогаш не сум го сакала ама сега ептен ми се гади од него. Воопшто не сум стрвна, ама ич! Пред малку на работа јадеа чоколадна торта, мене цревава кукурек од неа ми се направија. Не се ни осудив да ја пробам, не можев.
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.326
  Допаѓања:
  38.565
  Пол:
  Женски
  Јадрв премногу Кики бомбони :D Првите месеци со гадењето откако открив дека бомбони ми помагаат, се навлеков на Кики и до крај на бременост џебовите ми беа полни со бомбони.
   
  На firequeenn, Maceto123, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Јас благо од секогаш си јадев ама сега можам да изедам цела чоколада и до крајот на денот и сладолед, и палачинка...:o Немам насит на благо :^: Затоа сега во 29та недела сум си како топче :(
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MargaritaD^2

  MargaritaD^2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2015
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  365
  Пол:
  Женски
  Salata so Domat sirenje malku maslo I solca , ili piperki peceni pa pod przeni so domatce ili taka samo narodski kazano tolceni prsti DA lizis
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Сладолед :P
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Сега најмногу јадам домати,краставици и јагоди.Буквално секој ден по кило.
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.521
  Допаѓања:
  48.428
  Јагоди. Секој ден јадам буквално по кило јагоди и секој ден купувам нови, свежи.
  Ми има некој кажано да не треба да јадам толку многу дека се алерген па можам да пројавам алергија, не знам, ама и со првото јадев многу јагоџи па добро поминав.
  Мислам моето железо добро се должи на јагоди а и одличан антиоксиданс се.

  Кога не сум бремена свеж морков не можев ниту да помириссм, а сега пример ми е многу вкусен :)

  И наравно, не можам да одбијам теста, многу повеќе се контролирам неголи со првото, ама небитно слатки или слани теста ми се слаба точка.
   
  На Eli23, Maceto123, Kiflicka05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Maceto123

  Maceto123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Цела бременост си јадам исто како и порано, со тоа што малку повеќе тестенини ми се повкусни, ама ги одбегнувам:sweat: и шопска салата ми е многуууу вкусно, а пред да бидам бремена бев по стрвна, сега не сум стрвна. Со таа разлика што порано благо можев и по еден месец да не каснам, сега секој ден по една две коцки чоколадо. Јагоди и зелени јаболки секој ден во изобилие, посебно јагоди а нај нај нај омилено нешто што го јадам најчесто од ноември месец до сега е СЛАДОЛЕД е за тоа душа давам :sun::sun::inlove:
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. milamila988

  milamila988 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2014
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  Немам некоја посебна желба за храна, пред да останам и јас како мачето си бев пострвна а сега не , многу работи неможев да јадам семи сметаше и сум ограниченасо храна што ми одговара се надевам дека сега ќе си јадама се нормално без потешкотии, мм станал пострвле од мене иако јас сум трудна многу ми е смешен :rofl:
   
  На Eli23 и Maceto123 им се допаѓа ова.
 14. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.521
  Допаѓања:
  48.428
  :rofl::rofl: значи исто.
  Мојов ми вика едвај чекал да помине оваа бременост да престанал да јаде (facepalm):rofl:

  Арно Господ направил жените само да раѓаат. Кога ги гледам тоа мажите на бремени жени мислам недај Боже они да треба да поминат низ истото :rofl:
   
  На Eli23, milamila988 и Maceto123 им се допаѓа ова.
 15. Maceto123

  Maceto123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Мила ме изнасмеа со мажите, они да треба да раѓаат во несвест ќе паѓаат од втори месец, они немаат ич храброст, нив една глава ќе ги заболи леле одма давај апче а не па болни менструации секој месец или па породилни болки (и јас уште незнам какви се :lol:) затоа жените се тие што раѓаат и се храбри :muscle::muscle:
   
  На Eli23 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
 16. blessed2

  blessed2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2015
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Здраво. Јас денес се зачленив на форумов, ве читав некое време, па си велам зошто да не ви се придружам. Може ќе ми се смеете, сакам да прашам дали си јадете кикирики, смоки и јагоди во бременоста. Ме интересира од причина што истите спаѓаат во потенцијална храна која може да предизвика алергии кај мали деца. :)
   
 17. Maceto123

  Maceto123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  957
  Пол:
  Женски
  Јас си јадам се од тоа што напиша, а посебно сега кога излегоа јагодите си јадам секој ден, се надевам дека е во ред :lol:
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. <3 pleza4e <3

  <3 pleza4e <3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  3.433
  Пол:
  Женски
  Алергии кај мали деца може да предизвикаат многу работи, тоа незначи дека нетреба да јадеш ти во бременоста. Кога ќе доиш тогаш веќе можеш да си припазиш и кога ќе почнеш да го храниш бебето со храна тогаш педијатарот ќе ти каже најубаво.
  Во бременоста можеш да јадеш од се во умерени количини. Да не се претерува само. Јагодата посебно неможе да ти наштети баш е богата со овошни киселини, посебно со фолна. Има и голема количина на железо што не е на одмет во бременоста кога бебето ти влече од твоите витамини во организмот :)
  Таков ни е периодот сега излегоа јагодите еве читај погоре сите јадеме јагоди :) и јас неможам да им одолеам деновиве:)
  Во свежа салата исто се давам :D друго не ми се ни јаде од топлово.
  Инаку првите три месеци ми беше најслатко смоки со јогурт јадев, па не верувам дека нешто му наштетиле на бебето :D
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. blessed2

  blessed2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2015
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  Фала ви девојчиња на брзите одговори и на здравје нека ви се јаготките, сега ќе му нарачам на маж ми да ми купи :D
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. milamila988

  milamila988 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2014
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Женски
  mm go zezaat velat koj e truden ti ili zena ti :lol:oti ima mese pa se zezame na negova smetka moze uste e rano tek 4 mesec ama uste ne mivse poznava dekabsum trudna, jas jagodi I ne jadam mnogu od se po malku oti ako preteram :puke:
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.