1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна што ја понесувате од дома за на одмор

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од plavusha, 12 август 2011.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас кога одам зимам само грицки и сендвичи за првиот (евентуално и вториот)ден.
    А мајка ми ако добро се сеќавам кога одевме носеше, домати, пиперки, краставици, сирење, саламче, ориз, месо, јајца(ова се до Грција, зошто ни е блиску па нема опасност од расипување)... такви некои ствари, испланирано однапред што би се готвело.
     
  2. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Задолжително неколку супи и конзерви со паштета. За останатото сме се снаоѓале таму кај што одиме.
     
  3. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Најчесто ставаме некои лесни јадења или грицки за попат, обавезно за шоферот се купува кафе или енергетски пијалок за да не заспие додека вози, а за таму пак некои грицки, може мајка ми става и некои поситни работи, макарони, некоја паштета. Друго не се сеќавам да сме носеле.
     
  4. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Сирење!!!
    Е без бело сирење никогаш не тргнувам на одмор. Ајвар не носам, да не дојде до недоразбирање ;)
    Толку сум си навикната на нашето сирење, што си го носам и на одмор. Не за друго, туку нема од кај да го купам. Моцарелата и фетата-не ми се замена.
    И за по пат,многу вода задолжително замрзната, некој сендвич (што редовно останува), чоколатца и грицки. Сакам да бидам обезбедена првите денови, за секој случај.
    А да ќе заборавев-и еурокрем за маж ми :@
     
  5. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Без сендвичи никаде не тргнувам, и тоа направени по мој рецепт, најчесто со сирење и свински врат. За по пат ми стигнуваат, таман ми е. Може да земам плус и некои грицки, на пример чипс, или па суви колачи. Тоа за по пат, а со останатите работи си се снабдувам таму, на лице место.
     
  6. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Пред да одам некаде подалеку од дома макар и на неколку дена обавезно планирам се до последен детал, така и со храната во зависност од местото и должината на престој. Никогаш не готвам што значи не носам многу јадење и не сакам да мијам садови што значи носам пластични за 1 употреба.

    Она што обавезно носам се јаткасти плодови како лешници, ореви, бадеми и неизбежното суво овошје. Купувам доволно за да имам секој ден по нешто и ми заменува еден оброк во денот, а последниве 2 години наоѓам сместување на база полупансион што совршено ми одговара и не се замарам воопшто со планирање, носење, готвење или трошење пари по ресторани. Неретко и за по пат земам грицки како чипс и кроасани или од дома припремен сендвич или пица.

    Сега знам дека ми е лесно и едноставно и уживам во тоа, но кога ќе дојдат на ред деца многу работи од овде ќе мора да бидат видно изменети.
     
  7. kravata

    kravata Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    па .. паштети,салама,кечап,овошје само за првите два дена затоа што после скаапува :)
     
  8. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Такви работи не правам, све си купувам од таму кај што ќе одам на одмор.
     
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Најчесто зеленчук, сирење, месо, супи така нешто..
     
  10. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Сендвич, грицки и нешто за пиење за по пат. Како што пишала Лукс дека се купува и нешто за шоферот, така и кај нас. Ред Бул и сл. :D Друго не се сеќавам, обично јадеме или во хотелот или надвор. :)
     
  11. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Ништо не носиме.. Значит кога ојме на одмор сакам да се одморам и јадиме по ресторани,не готвиме сами никогаш
     
  12. Kristina.R

    Kristina.R Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    Ние носме конзерви,некое сиренце или кашкавал и тестенини :)
     
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Освен некоја грицка и сокче за по пат ништо друго не носам за јадење. Па јас на одмор идам за да јадам од странските кујни, не ќе носам од МК, одам за да пробам нешто (се) ново за јадење и + на одмор искрено немам време да готвам нешто па после уште и садови да мијам, no way!
     
  14. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Најчесто носиме кашкавал,сирење,тестенини лесна храна онака што лесно се приготвува ;)
     
  15. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Домати, краставици, пиперки, овошје, месо, јајца, павлака, грицки...итн. :lol:
     
  16. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    44.097
    Пол:
    Женски
    Најчесто носиме зеленчук и овошје, тестенини,сирење, маргарин, еурокрем и такви работи.
     
  17. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Ммислам природно! Одмор имам еднаш годишно бре... ни храна, ни конзерви, ни тегли имам намера да влечам од дома... А кога ги гледам другине ко баби и дедовци се понашаат, па нели одиме да се одмориме. И после цигани сме биле, епаа сме :?:
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Сум носела само корнфлекс, супи, тестенини, несквик и нормално нешто за по пат. Нема поента одморот ако фатиш да готвиш и миеш тон садови.
     
  19. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    На времето кога одев во Грција на одмор носев само две работи - нескафе и млеко.

    Нескафето во Грција е добро за фрапе, а очајно лошо за кафе со врела вода и млеко. А млекото им е жива вода, како од 1 литар млеко да сум направила 3 литра. Дури и она regular/whole milk 2,8-3,2%.

    Ама, треба да имаме во предвид дека многу луѓе, особено семејства, носат храна од дома не затоа што "обожаваат" да готват на одмор туку дека парите им се броени и гледаат да заштедат каде можат за децата да им уживаат 10 дена на море.
     
    На НаталиЛили, srcence1607, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Носиме цела кујна. :?:
    Значи почнувам од зеленчук завршувам со овошје. :D
    Паштети,тестенини,намази,значи се и сешто. :D
    Ама мора се... :)
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.