1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Храна што ја понесувате од дома за на одмор

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од plavusha, 12 август 2011.

  1. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Само конзерви. Графче, туна и грашок. А понекад и не носам ич, туку си купувам од местото кај што сум ако идам на место кај што е ефтино.
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Носам само кафе. За по пат на излез од Скопје купуваме сендвичи и вода, евентуално нешто благо.
    Ако ми се јаде патлиџам во тие 5 -7 дена на одмор, купувам од таму. 3 патлиџани може да бидат 5 денари поскапи отколку тука, па за 5 денари не се мачам да ги носам по пат. Н еми е јасни како некој не може една недела без патлиџан.
    На одмор не готвам, освен кога ќе седнеме еднаш - два пати на тераса, поглед на море, шопска и ракија. И тоа во од таму купени состојки и пластично чинивче за да не мијам.
    Не се сеќавам некогаш да сум носела храна на одмор. Има куп ресторани и морска храна, па дури и продавница кај што може да се купи еден леб и една павлака ако ме фати криза за јадење. Варење макарони не ми се случило.
    За апсолвентска носев јадење, не заради тоа што не можев без патлиџани 17 дена, туку заради тоа што не знаев кога ќе имам можност да јадам. На пример, имав нерасипливи работи, двопек, грицки, кроасани, наполитанки, кифлички за првите 2-3 дена, зденка. И стварно добро ми дојдоа оти можев да одам и да јадам, наместо да седам во некој Мекдоналдс и да јадам, јас шетав по улиците и сликав. Ослабев 7 кила за 17 дена, ама не поради јадење туку поради секојдневнои шетање по 10 километри најмалку :)

    Здравје кога ќе одам со бебе на одмор, ќе мора кашички или нешто слично, не верувам дека ќе биде лесно како досега.
     
    На 1209, redmama, Tanjamm и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Никогаш не носиме храна од дома, освен вода, некое овошје или бисквити за по пат, таму си купуваме се’. Ризично е и да се носи на топлото време. Секако не готвам на одмор, па ниту ми е потребно да носам храна.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Кога одам некаде обавезно си земам вода и кафе, некоја соленка за по пат, кросани, суви колачи, чипс и некое бадемче. Останува нешто за првиот ден додека се истражи местото :)
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Кога одиме со моите- обавезно:
    Зимаме храна за по пат и за првите 2 дена таму за да не се мрцвариме:
    -тост леб
    -сендвичи
    -некои намази и паштети
    -тестенини
    -зелечнук (најчесто патлиџан, крастсвица нешто за салатче)
    -конзервирана храна
    -овошје
    -кроасани, грицки соленки.
    Ако идеме подалеку негде:
    -сендвичи и грицки за по пат
    -сендвичи/кроасани/грицки за таму за првите ден-два и за да се ксне нешто и така
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Ништо не носам со мене, освен грицки/нешто благо за по пат, евентуално некој сендвич што секако морам да го изедам по пат за да не се расипе :)
    Е, само кафе си носам со мене, обавезно :coffee::tmi: