Хранење на улични животни

Дискусија во 'Дом' започната од theowndemon, 3 август 2020.

  1. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.225
    Допаѓања:
    31.072
    Пол:
    Женски
    И уличните кучиња и мачки се живи суштества кои имаат свои потреби. Жалосно е покрај толку храна некое животинче да гладува. Секогаш кога имам прилика ги хранам. Кога нема служби да се грижат за нив тогаш не гледам ништо лошо во тоа.
     
    На SStasia, candy.cane, Oscar Lady и 2 други им се допаѓа ова.
  2. SStasia

    SStasia Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2017
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    1.276
    Пол:
    Женски
    Не негираме дека постојат кучиња кои напаѓаат без провокација, но се многу ретки. Најчесто уличните кучиња што напаѓаат и покрај ранење се тепани и малтретирани од страна на други луѓе, а домашните кучиња кои напаѓаат се поради неправилно чување и буквално домашно насилство. Има многу луѓе кои имаат животни и не ги хранат доволно, ги тепаат и сл, имам безброј примери од такви луѓе ама нема да навлегувам во тоа. Исто така мора да се земи во предвид ЗОШТО кучето нападнало, домашни кучиња напаѓаат други луѓе кога се испровоцирани, најдобар начин да се објаснам е со пример, кога го шетав кучето мое дојде едно детенце и сакаше да го погали, го погали малце и почна да пробва да го мани со тупаница. Јас претпоставив дека детето не е со намера да го повреди кучето и мирно му реков, немој така ќе го повредиш. Детето продолжи да го гали и дури да го видам почна да пробва да го згазни кучето мое, земај во предвид ова е куче со газда и детево го прави ова пред газдата на кучето, а баба му на детето седи и се смешка. Кога стигна до тоа јас му реков, пак смирено ако се однесува така да си замини и бабата почна да ми соли памет како тоа било океј да се однесува детето така и детето пак почна да пробва да го стапни кучето. И пак ќе потенцирам ова се се случи пред мене, пред самиот газда на кучето. Е сега моето кученце е многу мирољубиво и не направи ништо едноставно се криеше под нозете мои, ама да беше некое кое не е учено од мало да е мирно, дефинитивно ќе нападнеше и ако ова го прај пред самите газди и добива поддршка од баба му замислете како се однесува со уличните. И после кучето ќе го криват сите и тоа ќе биде казнето за катастрофалното однесување на луѓето.
    Со ова не сакам да кажам дека природно агресивни кучиња нема, во секој случај има, ама исто како кај луѓето во повеќето случаи агресивноста е створена, не вродена.
     
    На kikkki, 1209 и theowndemon им се допаѓа ова.
  3. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    Хранењето на уличните животни не го спречува проблемот со улични животни ,тие си се размножуваат и бројот се зголемува. Постојат многу опасни кучиња кои напаѓаат луѓе без причина , ми се случи да возам точак и куче да трча и лае по мене и проба да ме гризне морав да го удрам за да се откачи . Ме има каснато куче ама не беше улично затоа што беше до синџир . И мачките насекаде ги има и тоа оставени од "љубители на животни" и така се размножуваат и се ствара уште поголем проблем со тие мачки и кучиња. Не би хранела затоа што тоа нема да го реши проблемот и затоа што не сакам да ми се собираат улични животни по мене . Не верувам дека општината ќе го реши проблемот . Треба да се кастрираат сите улични животни за да прекинат да се размножуваат но тоа нема да се Деси.
     
    На LadyF95 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.985
    Допаѓања:
    39.518
    Пол:
    Женски
    И пошто сите сме свесни дека тоа нема да се деси треба да ги оставеме да изгладнат до смрт, а не да ги храниме оти баш така ќе се реши проблемот. И државата што не превзема ништо за бездомните луѓе исто така треба да не им се дава ништо туку да се остават да изгладнат до смрт, да се истребат оти се штета за општеството. И сега ќе речеш човек и животно не е исто, ама емпатија е емпатија или ја имаш или ја немаш.
     
    На f.girl, Bezimenka90, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.127
    Пол:
    Женски
    Тие бездомни улични животни се оставени и фрлени на улица од "љубителите на животни" немаат пари за кастрација и кога ќе им се породи животното ајт у вреќа и фрли на улица.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.220
    Пол:
    Женски
    Улични животни не хранам оти не носам храна со мене. Тоа е толκу просто и едноставно. :|
     
  7. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    6.592
    Пол:
    Женски
    Хранењето на уличните животни не влијае врз нивното размножување по улиците. Размножувањето Е проблем, кој дефинитивно треба да се реши, меѓутоа тоа е сосема друга тема, која нема допирна точка со оваа.
    Сметам дека секој кој може и сака треба да им остава храна. Ако ние не им помогнеме, тогаш кој? Разбирам дека не сите луѓе имаат иста емпатија кон животните, посебно оние кои никогаш не чувале. Ама би било многу подобро кога би оставале храна барем сите кои тврдат дека им е жал а сепак не превземаат ништо околу тоа.
     
    На Bezimenka90 и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.553
    Допаѓања:
    39.919
    Пол:
    Женски
    Хранам.
    Кај што живеам моментално нема улични кучиња ама има куп мачки. Сите ми висат пред врата, дома не можам да влезам од нив.
    Кај моите храниме и кучиња и мачки, таму ептен сложно си живеат, не се караат :D.
    И на работа исто повеќе мачки има ама се наоѓа и по некое кученце.
    Обично ги објавувам за вдомување ама ретко успева.
     
  9. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    4.062
    Пол:
    Женски
    Хранам и поготово летно време им купувам и водичка .
    Собирам храна што ќе остане од ручек и им носам.

    Жал ми е да фрлам храна кога може со истата да се помогне и да се нахрани куче или маче. Не се они виновни што немат свој дом, ние луѓето сме.