1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хранење со измолзено мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Желче, 28 февруари 2017.

 1. Желче

  Желче Активен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас не можев да ја дојам малата, па почнав да се измолзувам со рачна пумпа и да и давам со шишенце.
  Ме интересираат искуства на мајки кои ги хранат бебињата исклучиво со измолзено мајчино млеко.
  Колку време така теравте?
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.272
  Допаѓања:
  315.688
  Пол:
  Женски
  @AngelOfArh го хранеше така бебето цели 10 месеци мислам.Контактирај ја има најдобро искуство она
   
 3. Ctete

  Ctete Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  5.152
  Пол:
  Женски
  Јас така ја хранев керка ми два месеци.Сепак не и беше доволно па и хип истовремено и давав .Мислам дека со рачна пумпа тешко ке ти оди има едни поскапи незнам во која тема точно ги видов ако веке мора така да го храниш побарај таква пумпа.Инаку треба многу време барем јас додека се молзев ми беше тешко и болно.се молзев додека малата спиеше кога ке станеше го пиеше млекото потоа кога ке заспиеше пак се молзев и се така.Секој со своја приказна
   
  На Nora♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.673
  Допаѓања:
  14.777
  Пол:
  Женски
  I jas na pocetok isto pravev. Tolku mi bese naporno sto mislam za vlakno izbegnav depresija. Samo so pumpata vo race bev. Uzas! Taka do 13 den koga bebe konecno fati grada, no kolostrumot, najdebeliot mi zajaca salam muskuli na raceve :)
   
  На Nora♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lejla5

  lejla5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  I jas isto se izmolzuvav celi tri nedeli.bese mnogu naporno.taman ke go nahranam bebceto doslo vreme za novo molzenje.pa pumpi mienje steriliziranje.sreka sto malara fati sama da cica od gradata.no so.molzenjeto si gi zacuvav mlekoto inaku sega ke bevme na adaptirana formula sigurno.
   
  На Nora♡, snegulkata и joy1 им се допаѓа ова.
 6. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.329
  Пол:
  Женски
  I jas se molzam i davam ad plus ,eve vejke 19 dena
   
  На Hris1234 и Nora♡ им се допаѓа ова.
 7. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  752
  Пол:
  Женски
  Mami, vie koisto gi hranite bebcinjata so izmolzeno mleko, da mi kazete odprilika po kolku ml mleko mu davate na obrok na bebce od 4 meseci?
   
 8. TamaraSJ

  TamaraSJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  273
  Пол:
  Женски
  Ние тераме втори месец и му давам по 80-90мл и едвај саат и пол го држи од моето млеко, а кога му дадам од вештачкото 90-100мл не секогаш го пие целото , спие 3 саата.
   
  На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.272
  Допаѓања:
  315.688
  Пол:
  Женски
  Затоа што вештачкото се вари мн побавно во дигестивниот систем.
   
  На TamaraSJ му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kejtovska

  Kejtovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  еве веќе 2 месец како се храниме на ивој начин за една недела сме на преглед да видиме колку напреднува... некогаш бара млекце на 2 саати некогаш на повеќе :)
  определено колку мл пие нема некогаш 120 до 150 но некогаш и 60 до 90 мл
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  752
  Пол:
  Женски
  majki, dosega ne sum i davala na malata izmolzeno mleko, i sega se informiram kako da go cuvam i skladiram. Pa sakam da prasam, sega koga se stopli zapicnavme so prosetki niz park, i planiram da go zemam so mene sisenceto so izmolezno mleko, no kako da go cuvam, dali da go stavam sisenceto vo termos za sisenca za da ja odrzuva taa temperarura, da ne e izladeno mnogu mlekceto koga ke i go davam nadvor....ili nema problem, go stavam vo tasna sisenceto so mlekoto i i go davam bez da go zagream posle cas-cas i polovina primerno. Kako da postapam?
  I drugo, ako imam zacuvano vo frzider izmolzeno mleko, moze li pred izleguvanje da go zagream malku i da go dadam da go konzumira posle cas i polovina-dva primer?
   
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.241
  Допаѓања:
  71.860
  Пол:
  Женски
  @AngelOfArh мислам може да ти помогне :)
  Јас само за веќе одмолзено ке ти кажам како носев.. молзев кога одевме на шетање (летно време), го ставав во таква торба со фолија, така само 2ч го чував и го давав без никако да го затоплам.. зашто и за толку време ми бараше синко, ама и несакав повеќе од 2ч да стои... зашто како што читав на собна температура може 2ч да стои, па толку и во торба го чував...
   
  На Anastasija_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  752
  Пол:
  Женски
  Taka napraviv i jas poslednite dva dena koga setame, go zemam vo torba i go stavam vo eden termos za bebeshko sisence, (go kupiv pred nekoj den od Chicco,pa ke vidime dali ke se pokaze prakticen, ili za dzabe frleni pari :)) no, ne dojde prilika da i go dadam mlekceto vo park, pa go frliv potoa, zosto go maknavme so nas okolu 2 casa, pa mi bese sube posle da i go davam.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LBC

  LBC Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2017
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  4.312
  Пол:
  Женски
  Во фрижидер некои велат до 5 дена. Јас максимумм го имам чувано 2 дена. А на собна 5-6 часа. Не знам какво е времето таму каде што живееш, но овде, саат време да стои на собна е сосема во ред потоа.
   
  На Emana и sunmoonstars им се допаѓа ова.
 15. ladyiff

  ladyiff Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2016
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Здр мамички имам едно прашање бидејќи иди лето и температурите растат колку време би стоело мајчиното млеко во шишенце но и во термос за да бидеме раат во летните прошетки
   
 16. Kejtovska

  Kejtovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  мислам тука е најдобро да прашам, дали има некоја мама искуство со овие кеси
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC_0026.JPG
   DSC_0026.JPG
   Големина на фајлот:
   249,2 KB
   Прегледи:
   60
 17. Nikita7

  Nikita7 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2016
  Пораки:
  881
  Допаѓања:
  13.161
  Пол:
  Женски
  Јас се молзев 9м само молзење без АД ,на собна го оставав 1н до 2н не сум мрзнела млеко.тешко е кога е само на млеко кога ќе почне со дохрана веќе е друга песна,ќе продолжен и понатаму ама се вратив на работа и не е исто дете да цица и да се молзиш се намалува млекото.За тие што се молзат колку по често молзиш повише млеко а колку повеќе растојание на часови се намалува млекото.
   
 18. Kejtovska

  Kejtovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилица.
  mamicki ve ima li so gi hranite bebuskite so izmolzeno mleko? vi se slucuva li pri izmolzuvanje davi tece krvavo mleko :( i sto prezemate za toa?
  jas normalno toa mleko go frlam ama strav me faka se izmolzuvam od fevruari i do sega samo od desnata grada mi se slucuva toa
   
 19. LBC

  LBC Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2017
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  4.312
  Пол:
  Женски
  или не ти е зарасната убаво или пумпата не ја местиш добро. во секој случај тоа млеко не го давај. мачкај ланолин МНОГУ пати на ден и ѕирни на доктор за совет. чим не зараснува да се види зошто е тоа така.
   
 20. ma4e1311

  ma4e1311 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  2.569
  Пол:
  Женски
  Една година се измолзував и пиеше мајчино млеко, на почетокот ми се случуваше еднаш да има крв во млекото го фрлив иако сестрите ми рекоа ако цица ти знаеш дали е со крв најверојатно од разранета града и јас го фрлам тоа млеко ми беше шубе да и давам.
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.