1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хранење со измолзено мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Желче, 28 февруари 2017.

  1. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Не сум породена но читам за секакви работи поврзани за пораѓај, после пораѓај бебе итн,едноставно се спремам иако веќе еднаш имам родено но одамна беше ќерка ми е веќе 10 год.

    Е сега сакав да споделам што прочитав а не сум знаела за тоа а е корисно секој да го знае.
    Не сум знаела дека измолзеното млеко не се меша/клацка оти со самото мешање губи на протеини, правилно било да полека се врти шишенцето и на тој начин да се измеша за да се задржат протеините. :)
     
  2. hanny

    hanny Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    61
    Мамички ние сме скоро три месеци и во глобала сме на измолзено млеко кога не стига тогаш давам адаптирано. Ме интересира кога измолзеното млеко стоено во фризидер и е затоплено доколку малата не го испие колку време може да стои надвор за да го искористиме.
    И имате ли искуство како да се зголеми количината на млеко се измолзувам на 2,5 3 саати пијам чај хумана за доилки и гледам колку можам да внесувам течности. Фала ви
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Eden cas moze da stoi
     
    На hanny му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hanny

    hanny Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    61
    Епа добро фала ти
     
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    За да ти се зголеми количината на млеко мораш и после последната капка да молзиш на празно некое време. Ако си решена да тераш така, да се молзиш и да даваш на бебе (што е за пофалба) побарај на интернет, цела “наука“ е тоа, како на најправилен начин да се молзиш за да не ти се намалува млекото со тек на време, зашто бебе расте и ќе се зголемуваат неговите потреби.
    Види и во групава на ФБ, има корисни совети. https://www.facebook.com/groups/1334082466619894/
     
  6. hanny

    hanny Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    61
    Ти благодарам, незнаев за групава на фб сигурно ке наидам на корисни совети и споделени искуства :)
     
    На didisi и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  7. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Мајки ајде малку помош :$
    Сакам да се измолзам со рачна пумпа на авент. Ми рекоа не треба да биде комплетно сува пумпата, т.е да не ја цедам туку мијам и така влажна со капки да се молзам. Така треба?
    А шишенцето од кое ќе пие, исто може да го измијам и така влажно да го наполнам или морам да чекам да се исцеди/исуши комплетно? Инаку стаклено е. Може во стаклено да стои во фрижидер?
    Кој е протоколот? Молзам и ставам во фрижидер. Колку може да стои?
    И какви се тие правила некаде прочитав, млекото да не пожолти, да не се двои... На што да внимавам?
    Извинете, не сум се молзела досега. 8-|
    :f:
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Баирчанка

    Баирчанка Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Девојки мал совет. Моето бебе е многу лакомо и мрзливо да цица. Уште на болница беше јасно дека нејќи града да фати, а јас имам доста млеко и од сам старт започнав со измолзување и решена сум да го хранам со мое млеко преку шише. Сега сме 17 дена стари, си тераме со редот на ранење на секои 2сати по 70мл (дозата ми е одобрена од педијатри). Прашањето ми е бидејќи ми течи млекото искуство од некоја мајка како да го складирам, каде можам да најдам ефтини влошки за гради и било каков совет е добредојден.
     
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Ima kesi za skladiranje na mleko. Na Lansinoh mislam deka se najeftini. Se sto e visok mozes da go zamrznuvas uredno belezano so datum i posle mozes da go davas na bebe. Vo zamrznuvac mlekoto moze da stoi do 6 meseci.
    Od vloskite za gradi sum koristela na Babylove od DM i na Helen Harper od Zegin. Ovie se edni od naeftinite, a se dosta solidni.
     
  10. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Molzes stavas vo frizider , moze da stoi do 48 casa vadis od frizider go stavas vo mlaka voda da se zatopli i davas na bebe ova mi e vaka kazano od dr sajkovski
     
    На karibian и Вереничка им се допаѓа ова.
  11. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    8 месеци се измолзувам. Од фрижидер топлам во вода и давам. Друго строго правило нема. Во фрижидер го чувам 24 часа најмногу. Кога еднаш ќе се стопли за еден час се пие. Ако не го испие го фрлам. За пумпата нема правило исто. Ја ставам да се суши и до наредно молзење колку е исушена толку. Шишињата исто ама брзо се сушат.
    Можеш и во стаклено ама мислам побавно ќе ти се стопли после млекото.
     
    На Dushi0102, LUCI 99, Вереничка и 2 други им се допаѓа ова.
  12. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Po kolku ml uspevas da izmolzes?
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Напритив, пластиката е поголем термички изолатор, а со тоа и побавно се загрева/лади. Стакло побрзо ќе загрева/лади.
     
    На karibian и didisi им се допаѓа ова.
  14. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Се молзев на 3 до 4 часа од 120 до 150 мл. Сега зашо појдов на раб распоредот ми е хаос. Кога имам време молзам. Битно за бебушка оставам.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    А кога ќе го извадам од фрижидер, за колку време треба да се испие? На пример ако сакам да излеземе и да го понесеме со нас? Фала ти :*
     
  16. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Еден до 2 саати максимум. :*
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  17. cvekence 03

    cvekence 03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    И јас да прашам нешто за колку време отприлика ги измолзувате овие 120 до 150 мл. Јас се молзам 40 до 50 мин за да измолзам толку и од 7 до 8 пати во едно денонокие. Тешко е ама нема друг начин
     
  18. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    120 мл молзев за 30мин..
    150/170мл за 45мин до 55мин...
    -Рачна пумпа
     
    Последна измена: 30 април 2018
  19. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    S
    So elektricna ili racna volku vreme
     
  20. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Со електрична за 10 до 15 мин. Со рачна за 25 мин