1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хранење со измолзено мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Желче, 28 февруари 2017.

  1. Maricheee

    Maricheee Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Може исто и да се намали ако си пред добивање. Јас секој месец пред добивање борба водам со сама себе ептен ми се намалува
    Ама од кога ке добијам ми се враќа во нормала… мачно е али на крај се исплати
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LadyD

    LadyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Одлично е тоа. Мојава првиот месец само 630 гр. (ако сметаме од родилна, не од исписна тежина), а сега вториов 700 рамно. Докторката не е загрижена ама ми потспомна дека малку било на долна граница. Млеко имам за извоз, бебе пие и повеќе од што треба. Весела, активна, полни пелени. Веројатно е само генетика:?:
     
  3. Maricheee

    Maricheee Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    1780 грама се роди
    Сега сме 7500 скоро 7месеци
     
    На Kikikikiri0405 и LadyD им се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.951
    Допаѓања:
    12.372
    Пол:
    Женски
    Ако има побарувачка ќе има и производство. Се што ќе внесеш е плус, ама основно е често да стимулираш (да цица бебе или да молзиш) за да се осети дека има потреба од повеќе млеко, и телото ќе создаде повеќе.
    Ама некогаш толку е капацитетот на жлездите и ако е така во твојот случај, да си жива и здрава и да не се оптеретуваш, и само едно шише мајчино во денот да даваш битно ти си направила тоа што можеш за бебето.

    Ќерка ми има 5 години цел живот е на долна граница. Јас имав млеко да наранам и две деца, а она си качуваше по 600гр. Од 3кила родена, беше 6 кила на 6 месеца и 8ипол кила на година. Само нека е здраво бебето, немој да се секираш за бројот на вагата.
     
    На Evangeliaa22 и LadyD им се допаѓа ова.
  5. LadyD

    LadyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Теоретски знам дека е тоа така и ме смирува фактот дека не се сите исти и не растат по шаблон, ама сепак повремено ќе ме пројаде црвот да не нешто не е ко што треба (на пример, дали ми е доволно хранливо млекото итн). Инаку родена е 3670 и на точно 2 месеца е рамно 5 кг.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anastan

    anastan Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали свежо измолзеното млеко може да го измешам со она што му остана на бебето од претходното цоцање пред 2 саати?
     
  7. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    423
    Тоа што ти останало од пред 2 саати не е препорачливо да го пие бебето, фрли го или можеш да го искористиш во бањање.
     
  8. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    926
    Пол:
    Женски
    Edno so dr mleko ne mesam eventualno ako izmesas i ako ostane ke treba da go frlis otkako izminat 4 saati od prvoto, jas davam vo rok od 4 saati stoeno na sobna tempr. Taka voopsto i site preporacuvaat dokolku temp e do kaj 25stepeni
     
  9. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Не. Млеко од кое бебето веќе пиело, не се чува повеќе од саат време пд кога е почнато пиењето, се фрла.
     
  10. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Како го складирате измолзеното млеко? Зборувам кога сте фома и когс треба да јаде дома, не за излегување
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.951
    Допаѓања:
    12.372
    Пол:
    Женски
    Во шишето во фрижидер.
     
  12. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Јас секој ден вадам стерилизирано шишенце од медела со капаче и како молзам го полнам- се молзам после секој подој и што остане таму ставам, не вадам ново. Мислам е ок вака
     
  13. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    423
    Бидејки сум на ексклузивно измолзување складирам во авент чашки и во фрижидер. Тоа што нема да се испие во рок од 24 часа, замрзнувам.
     
    На BoNaNa123 и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    И јас или медела шишенце или чашките од авент
     
    На TutiFuti и Nataliii им се допаѓа ова.
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.951
    Допаѓања:
    12.372
    Пол:
    Женски
    Јас не сум мешала топло (тазе измолзено) млеко со млеко во фрижидер. Ставам второ шишенце па кога ќе бидат на иста температура ги мешам. Така сум запамтила од првото дете пред 5 години, ама баш вчера гледав некое видео во кое велеа дека се додека се релативно иста количина може да се мешаат.
     
  16. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    А ти како би постапила на мое место? Јас после секој подој му давам 30/40 мл мое измолзено, а потоа се измолзувам. Молзам некогаш 20 мл некогаш 50- зависи господинот колку е расположен за цицање. Како да го складирам тоа млеко? На секое ново шише да вадам? Кога би биле иста температура за да ги смешам?
     
  17. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    423
    Пример ладиш 2 шишиња на иста температура и после ги мешаш. И јас досега не сум мешала топло со ладно млеко.
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.951
    Допаѓања:
    12.372
    Пол:
    Женски
    Јас имам повеќе шишиња што се ставаат на пумпата. Обично на секое молзење имам доволно да замрзнам па ретко чувам млеко во обичен фрижидер. Ама ете ако имам повеќе мали количини од повеќе пати низ денот, секое шише го ставам во фрижидер и 2ч после ставање на последното шише во фрижидер ќе ги сипам сите во едно шише за да ја видам количината и да го замрзнам.
    Во твојот случај ако го даваш млекото на бебе истиот ден, би имала 2 шишиња со 20-30мл, нека стојат во фрижидер, пред да ги дадеш на бебе ќе ги споиш и згрееш. Така правев на почетокот кога собирав со Хаката преку ноќ, со секој подој ставав во едно шише, и насабајле сите шишиња ги мешав во едно.
     
  19. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Јас па прочитав дека Американската асоцијација на педијатри од 2021 веќе дозволува мешање на млеко во 24 часа, дека не преставувало проблем… фала ви многу што споделивте
     
    На Nataliii и Spidy им се допаѓа ова.
  20. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Мајки што сте постојано на измозлено млеко, каков ви е распоредот на молзење? на секои 2-3 часа?