1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хрватска

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Ariel, 1 август 2011.

  1. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Девојки ме интересира. Слушам Хрватска била скапа земја. Вистина е? Еве нареднава недела треба да одиме па да знам како, што. Отприлика какви се цените во Загреб?
     
  2. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Evropski ceni
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Зависи за што, некои работи се и поефтини од кај нас. Цени по кафичи на пример се 1,5 пат поскапи од кај наc, не се ни двојно. Облека и обувки се горе доле исто, само таму се начекуваат и огромни попусти. Во принцип, само храната е двојно-тројно поскапа, особено леб, бели пецива, овошје и зеленчук.
     
    На Ariel и angelche16 им се допаѓа ова.
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.786
    Допаѓања:
    131.373
    Кафето не е скапо, како кај нас е, 10-15 куни, зависи какво пиеш. Пиво е 15-20 куни, сокови околу 15-18, пица околу 50-60. Најефтино пециво е 5-6, крофна или кифла, а сендвичите се околу 20. Една куна се движеше околу 8.5 денари, ако не се сменило нешто.
     
    На karak и sofijanoka им се допаѓа ова.
  5. M♡A♡R♡I♡J♡A

    M♡A♡R♡I♡J♡A Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Искуства за макарска? Дали би го предложиле за одмор за двајца?
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Идеално. Има доста места за шетање, доволно кафичи и ресторани, убави плажи, и што е најважно, ефтино е во споредба со други места во Хрватска.
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  7. M♡A♡R♡I♡J♡A

    M♡A♡R♡I♡J♡A Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Како се движат цените по ресторани,маркети и на плажа...и да ми предложите некој смештај ако знајте од искуство?
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    vidi se zavisno kakov odmor imas zamisleno i kolku sredstva sakas da potroshis vo hr go ima lidl cenite mozes da gi vidis na net. Nie ideme na brac makarska ne sum bila ama na ostrov pokraj more 100 den. Pivo 500-600 den. ti doaga pics zboram vo restoran. Inaku ako si gotvis i se po red i te kako ke ti dojde poeftino. Ke si kupis namirnici od lidl ke si kupis sladoledi ona sto e poskapo vo market. Lebot im e skap 70 den. Ama ete ne e Sega pa na se da stedime. Sto te interesira moze i vo pp ke ti kazam i dobri mesta nesto pomirno od makarska Sega neznam sto sakas I dali sakas zurki ili ete miren odmor
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Каде е тоа пиво од 100денари?
    На брач во коноба винотека пиво беше 20тина куни, шише од литро минерална вода рамно 25..
    Во ранч водата беше 30кн, а најобично бело вино од литар 90кн, шопската 60 а тањир месо за двајца 260.
    Ако се земе во предвид дека 1евро е околу 7.4кн, пивото испаѓа околу 170ден, водата околу 205-240ден, 740 ден за вино на куќата и 500ден за шопска..

    На плажа или по бич баровите е уште поскапо.. Во варадеро еден коктел 70 кн.. тоа ти е 9 и нешто евра..

    Изгледа јас одам во погрешни ресторани и бич барови..или лето господово 2018та цените биле упола..

    Дури и во Скопје во кафич пивото е 120-150ден..
     
  10. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.466
    Допаѓања:
    82.127
    Пол:
    Женски
    Хрватска е изгор скапа.Истра поготово.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    Nie ideme sekoe leto vo sutivan malo no ubavo mesto nema diskoteki samo kafici i nivno kulturno leto sutivan. Ovaa godina beshe proglaseno za najubavo mesto. Koj saka mir spokoj uzivanje neka otide. Nudime i smeshtaj... Samo lani ne otidovme pa i cenite se tie 12-15 kn. pivo a site kafici se na plaza osven lemongarden hotel koj e nedostizen za nas e tamu e izgor skapo sluzat so zlaten pribor i samiot hotel e luks. Mozes da vidis na net. Edinstveno so lebot se poskapi so drugite ceni ona osnovnoto skoro se izednaceni za 10 -20 den plus minus kako kaj nas zboram vo marketi. @Dust
     
  12. Dancetooo

    Dancetooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Некој да бил на островот Хвар да сподели искуство? Планирам мај месец пред јуни некој да знае да ме упати за цените како се движат :D
     
  13. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Moze da mi pises info za smestaj?
     
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.992
    Допаѓања:
    261.082
    Инфо за смештај во Дубровник?

    Букинг да терам или? :)
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кај најде во најскапото :P
     
    На Tajnaotrovna и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.992
    Допаѓања:
    261.082
    Па знаеш дека сум богаташка, што сега ме тераш да објаснувам... стварно не знам :emo:
     
    На Tajnaotrovna и DAngel им се допаѓа ова.
  17. Davidmfo

    Davidmfo Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Jas bi ti go preporacal poprvo Split od kolku Dubrovnik bidejki mestoto e tolku iskomercijalizirano so ona pokje nema smisla so se slucva tamu od ceni za smestaj, restorani, kafeterii pa duri i marketi. Sum bil na odmor pred 8-9 godini i pred 2 godini razlikata e nenormalna. Naprotiv ne deka Split e evtin ama ako kafe vo Split cini 2€ vo Dubrovnik ke go platis 5€ do tolku e golema razlikata, a iskreno nema so da se vidi osven stariot del. Toplo ti go preporacvam Split a i poblisku ti se Plitvicki ezera so koga vekje si tamu zalnosno e da ne gi posetis :)

    A i okolu prasanjeto so go imase postaveno bidejki izlegov od temata, moj sovet ti e za kaj i da odlucis slobodno mozis da si gi razgledas smestaite na Booking (neli tamu ima 100 sliki) ama da se potrudis da pobaras na google informacii (mail, telefon) od hotelot, apartmanot ili sto i da e bidejki booking zema 10,15 na nekoi smestai duri do 20% povisok iznos od kolku so ti ke go rezerviras direktno.
     
    На karak, Tajnaotrovna и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.992
    Допаѓања:
    261.082
    И Сплит ми е на список, ама тој е околу 250 км+, не ми се вози 750км во правец за 5 дена :)
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Davidmfo

    Davidmfo Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Pa da tie se 250km ama avtopat e taka da za plus sat i 30ina min ke bidis tamu, pa na vrakjanje ako ti e tolku ti e zelba mozis da go posetis dubrovnik da pies kafe :) sum bil i tamu i tamu i iskreno poubo iskustvo imam vo Split nego Dubrovnik...ama zapnav kako nebare te teram da odis vo nekoj moj hotel hahahah
     
    На karak, Tajnaotrovna и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  20. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    хорор е летно време Дубровник. Не можеш да се разминеш на улица од туристи, ништо нема да видиш. Ако сакаш да седнеш во ресторан, ќе бараш минимум саат време слободна маса било каде. Јас со нервози си поминав а стварно е преубав. Ама ако одиш месецов може ќе биде полабаво. Јас јули бев , тогаш беше неподносливо:)а смештај на букинг мислам најдов
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.