1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хрватска

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Ariel, 1 август 2011.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Хвар е многу поубав според мене.... :)
     
  2. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    според моето гуглање мислам дека Xвар е поголем од Kорчула,а за поубав незнам :) ...ваљда ќе има некое крстарење до мљет, дубровник,бол,сплит или тешко?? :D
     
  3. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Од Паг како можам да стигнам до Плитвичките Езера ? Има ли некои орагнизирани еднодневни излети ?
     
  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    сум била на хвар, на бол, ријека, крк и дубровник за жал на корчула не сум била . Хвар за меден месец не го препорачувам , тоа ми е идеално место за друштво и за забава но не и за романтика. Од овие места на кои сум била за меден месец го препорачувам Дубровник , затоа што за мене меден месец е јас ,тој и убавините на градот, прекрасните ресторани во огромен број со совршен поглед .
     
  5. fashionbaby

    fashionbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    244
    годинава планирам да одам на хвар,а иначе во хрватска сум била во дубровник и на корчула и преубави места се.. :)
     
  6. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    некој да сподели искуство за Паг?
     
  7. mona-bombona

    mona-bombona Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Јас сум била Брач, Сплит и неколку лета Макарска. Хрватска е волшебна уште кога ке одите со кола се вози покрај крајбрежјето поубаво чуство нема... има многу што да се види забави од секој тип Макарска е и за помлади забави ресторани кафичи плажи најразлични и цените се небаре исти како нашиот јужен сосед на островите нешто поскапи секој што се двоуми дали да отиде ја препорачувам нема да згреши :inlove:
     
  8. lokumche

    lokumche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    Ова лето бев на одмор во Брач, абе што да кажувам преубаво и вреди да се посети. Ги посетив исто така и Хвар и Сплит ,кој од кој поубав. И ова лето најмногу слики направив. :) Само што е поскапо , ама ајде еднаш се живее .
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Леле бе, ама ја сакам Хрватска!

    Сон ми е да си најдам работа на која ќе можам да имам три месеци одмор што ќе ги поминувам во Хрватска. Или нешто што ќе работам од таму.

    Модра шпиља на Бишево е едно од поубавите места создадени од природата. Ако сте некаде блиску, убаво е да се види.
     
  10. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Бев на одмор во Хрватска овој месец и воодушевена сум. Уште од мала омилена држава ми е иако ја немав посетено, а сега кога ја видов посакав засекогаш да останам таму :rofl:
    Само некако народот е многу ладен, не се како нас, нема толку дружење како овде, а се друго е ок. Дефинитивно Хрватска е држава во која сакам да живеам во иднина.
     
  11. clock.pot

    clock.pot Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    335
    Летово бев по четврти пат на Хвар. Исто место, исто време. Убавини. Морето е кристално, борова шума и средени плажи - ќе заминете со прекрасни спомени. Во местото каде што бевме ние плажите беа оддалечени, па мора со кола. Има 2-3 градски, ама се помали. Храната беше годинава поскапа, што малку ми сметаше. Би отишла пак, ама не на исто место - веќе го научив како роден крај
     
  12. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Можеби ке одиме во април со мм на гости во хрватска , ке одиме првпат никогаш не сме биле.
    Па како се движат цените за кафе, пијачки , ресторани.....?? :?: во период април - мај, не е сезона па би требало да не се многу скапи а??
    Вие што ја знаете хрватска да ни предложите кои туристички места да ги посетиме? Прочитав навистина убави коментари за хрватска така да едвај чекам... :clap: инаку во близина на загреб ке одиме али може и наоколу да прошетамее
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    ^ Кафето и пијачките не се многу скапи, од прилика колку во Скопје, или нешто малку повеќе. Ама рестораните им се поскапи, обично барем 50% повеќе од тука, а некои и повеќе.

    Загреб е многу убав, центарот сигурно ќе го прошетате и сигурно ќе ви се допадне.
    Ако можете, не е лошо да отидете до Плитвички езера. До таму има околу 2 саати со кола, а вреди да се видат.
     
    На mac.mac му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    сум била во Пореч , Загреб , и Пула..
    во секој случај прекрасна е Хрватска :)
     
  15. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Годинава сакавме да одиме во Хрватска,уште се мислиме за каде точно да бидеме сместени,Хвар или Макарска. Во секој случај би шетале ние скоро секој ден,ќе посетуваме различни места и плажи,на враќање сакаме и еден ден да оставиме за Дубровник,еден за Плитвички езера.
    Некој којшто бил,да каже какво е? Мирно место/со забава,плажите,цените,интересни места за посетување и друго? :)
     
  16. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Ако одите на Хвар уште од дома изгуглај си ги плажите да видиш што е по ваш вкус и ќе можете секој ден на различна плажа да одите. Ние секогаш кога одиме на остров така правиме. Т.е. јас собирам инфо, мм е шоферот :D Ако одите во приватно сместување и газдите ви се погодат, тогаш сигурно ќе дознаете и за некоја плажа која само локалци ја знаат ;)
    Еве нешто ко за почеток
    http://www.adriagate.com/Hrvatska-hr/Plaze-Hrvatska
    http://www.uniline.hr/hrvatska/plaze.php

    За Макарска е многу полесно. Зависно од тоа каде ќе одите, угоре-удоле се' вреди да се види. Брела, Башка Вода, Водице итн. Сите се прекрасни. Често пати онака возејќи се, ќе видите некоја плажа која одозгора од автопат ќе ве маѓепса. И нели мора одма до долу на едно лезетско бањање :D

    Во врска со цените, островите се секогаш поскапи од ривиерата. Колку е подалеку островот, толку е поскап. На пр. Вис е и до 3 пати поскап од ривиерата. Секое место има туристички инфо центар од каде ќе можете да си подигнете туристички пропагаден материјал со сите интересни места за посета - ресторани, барови, цркви, археолошки локалитети и сл., како и распоред на Јадролинија за фериботите.
    А во Дубровник обавезно крунисајте го денот со сладолед (препорачувам темно чоколадо или ф'стак) и бањање под ѕидините на градот.
     
    На Foreveryoungiwannabe му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj bil na Ugljan vo Hrvatska da mi kaze neshto poveke od lichno iskustvo kako e tamu?
     
  18. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Каква носталгија ме фаќа за таму,тоа не е можно.
     
  19. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Хрватска е мојата неосртварена желба!И има време да се оствари,така? Мојот сон е таа земја,Јадранот,градовите,хрватскиот живот.
    Како мала си велев дека ќе си најдам некој дечко од таму пр. од Сплит,од Дубровник.И таму да си живеме,а бе детски будлаштини. :)
    Инаку многу сакам да ја посетам земјава.
    Некои од градовите ми се влезени во „ТОП 10 работи што сакам да ги направам“,па Боже здравје,во иднина ќе ја посетам.Морално е тоа,МОЈ ЗАКОН Е ТОА! :D.
     
  20. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Една од желбите конечно утре ќе ми се оствари :mm: Отсекогаш сум сакала да одам во Хрватска :inlove:
    Преку играорна ќе одиме во Загреб. Понатаму ќе ги шетам и другите градови :angel:

    Има место во куферот :rofl: :wasntme: