1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хроно исхрана - дневно мени и слики

Дискусија во 'Диети' започната од rokiroksana, 24 септември 2013.

  1. maleckomoe

    maleckomoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Девојки...денес налетав на оваа статија
    http://www.crnobelo.com/hrana/dieti...rami-za-21-den-pijalak-koj-gi-cisti-toksinite
    ....незнам дали би можело ова да се применува во хроно исхраната, дали е дозволено....
    sweetheart87.... што мислиш ти...??

    btw.... од денес и јас запоцнав со хроно исхрана, па ќе пишам какви се резултатите.... сржете ми среќа имам висок 15 кг :sweat:
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  2. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    Sweetheart87
    дали можеш да ни пишес пример за дневно мени? и како издржуваш без овошје додека си на рестрикција 2 месеци, а?
     
    На maleckomoe му/ѝ се допаѓа ова.
  3. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    @Sweetheart87 ти се исчисти лицето од акни? Јас имам проблем и никако да го решам со акните, што не пробав, ако има шанси со исхранава да пробам уште тоа :)
     
  4. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Ги гледам ова сајтовите за хроно исхрана, има еден куп рецепти за оваа исхрана,ама никако не можам да сфатам какво им е тоа speltino brasno, па ако знае некој нека ми каже :)
     
  5. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    Спелт е вид житарка, древна сорта, на изглед доста слична на пченицата, содржи глутен, но и повеќе протеини. Генерално, од нутриционистички аспект е поквалитетно зрно, но е помалку комерцијална, т.е не дава род како пченицата, па затоа скоро и да не била култивирана во XХ век, за повторно да се врати во употреба последнава декада (или две).

    Се продава во продавниците за здрава храна. Пола килограм во зрно е ~150 ден. Најверојатно и брашното може да се најде, не знам со сигурност. Зрното е доста погодно и за мелење во машинка за кафе или процесор, па затоа преферирам сама да си ја подготвувам неопходната количина по потреба.

    Лебот од спелт има доста пријатен и дискретно сладникав вкус. Не треба премногу месење, за да се развие глутенот, што е уште еден плус во однос на пченицата.
     
    На Marmalade, macunka и Marossa им се допаѓа ова.
  6. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Првин се извинувам што доцнам со одговорот, ама околу празнициве знаете како е со гости :D .
    Пример за дневно мени:
    Појадок: домашно направен леб од ржано, овесно и јачменово брашно (или може од жито лукс 100% интегрален, само треба да се тостира за да се намали дејството на квасецот), домашно сушено месо (или може сланина, пилешко филе), 2 варени јајца + домат / морков / зелка
    Ручек: Свинска кременадла издинстана со вода и малку маслиноцо масло + салата од црвена зелка
    Вечера: Омлет од белки + марула салата

    Јајца и млечни производи не се мешаат.

    Инаку овошјето не ми фали воопшто, надокнадувам со поголема количина зеленчук и се е во ред. Планирам овие денови да направам анализа на крвта, па ке ви ги соопштам и резултатите :)

    Пробај со исхраната, делува 100% :) но најбитно е дневно да внесуваш 2-3 литри вода.

    Позз и среќен почеток Ви посакувам :)
     
    На macunka и rokiroksana им се допаѓа ова.
  7. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Девојки еве интересно двонеделно мени за сите што сакаат да почнат со хроно исхрана

    http://hronokuhinja.rs/hrono-jelovnik-za-pocetnike/

    Јас може после 20-ти да пробам да видам дали ќе успеам да издржам :)
    Поздрав
     
    На simoncelicius, Hipica, maleckomoe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. maleckomoe

    maleckomoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    јас почнав на 22.12.2014 и до сега изгубив 4 кг...но мислам дека многу повеќе сум ослабена во обем :)
     
    На m2m2m2 и macunka им се допаѓа ова.
  9. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    бравоооо!
    а на рестрикција (без овошје благо скроб) си или не
     
  10. maleckomoe

    maleckomoe Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    да, на рестрикција..... :sweat:
    највеќе имам проблем со ручекот зошто морам да ручам на работа...месишта... а работата баш и не ми дозволува... ама некако се справувам
    честопати не стигнувам да вечерам, зошто имам мало детенце....
    ама морам да издржам :party:
     
  11. Brojce

    Brojce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    19
    Јас првпат читам за овој вид исхрана и сеуште сум збунета и не ми е проучена целосно па може ли да ми кажите дали ова мени што го составив се важи па да почнам наскоро.
    Секој ден за појадок јадам овесна каша.Ја правам со вода наместо млеко,ставам мед и пола банана малку путер од кикиритки или кокос секогаш различно.
    За ручек две парчиња интегрален леб со пилешки стек и марула салата или златна мешавина.
    За вечера туна со кисели краставички,лимон,марула и малку павлака.
    Еве отприлика како според мојта замисла треба да изгледа еден ден.Ве молам ако треба нешто да сменам да ми кажете додека јас ја истражувам ХИ. Фала.
     
  12. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Да прашам нешто дали смее за ручок да се јаде еден ден компир печен некој ден ориз некој ден макарони или треба само протеини за ручок.И дали смее за доручек кроасана
     
  13. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Го истражував овој тип на исхрана и мислам дека компир и ориз може да се јадат,а макарони не,зашто пченицата е забранета,а макароните се правени од пченица.Исто така и пченката треба да ја избегнуваш.А кроасан за појадок не,затоа што првите 3-4 недели не смее благо и овошје да се јаде.И @TheEkaterina постираше идеи за појадок,ручек и вечера,а и @Gea и @Sweetheart87 што се искусни со овој режим го кажуваат тоа,а за појадок можеш да си направиш 5 минутни лепиња како тие на @Sweetheart87 или интегрален леб,ама стави го на тостер за да се изгуби својството на квасецот.

    Млеко,мед и овошје не смееш да јадеш првите 3-4 недели,а за ручек ако веќе јадеш леб јади го само со салата или златна мешавина.Вечерата ти е добра,ама павлака не знам дали е дозволено.
     
  14. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Фала на советите и брзиот одговор.И ако може мала помош одам на школо и незнам што да јадам на голем одмор на 2 не јадам бидејќо од дома ќе треба ручок да носам а на прва незнам што? Геврек и јогурт смее ли.Иначе на фб има српска група за оваа диета.Кој сака може са са се зачлене.
     
  15. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Па бави се со некој спорт,а за прва смена направи си некој тост од интегрален леб или применувај го мојот режим што го применував порано,ама и сега па така на висина од 168 цм и 68кг сега сум висока 172-3-4 и имам 50 кг.Подолго имам објаснето во оваа тема http://forum.femina.mk/threads/Моја-диета.13933/
     
  16. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Јас бев на ун ама многу сум гладна така и уште повеќе јадам.Е сеа сам на хи и тмн ми доага јадење бидејќи имадобар доручок.Е сеа ќе пишам што јадев денес па ако е многу од утре помалку.
    Д:еден тост домашен
    Р:леќа, сирење и пиперка од зимница(без леб)
    В:јајца со праз и сирење пржено и 1 парче леб.
    Ако е многу од утре помалку ќе јадам.И кога се кјадр благо и овошје како после 3-та недела во кое втеме од денот?

    За утре
    Д:еден сендвич домашен
    Р:Сарма
    В:ќе видам ако ми се јаде туна риба ако не не јадам :D
     
  17. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    @P.SIloveyou применувај го мојот режим нешто сличен е на овој,ама кај мене се е дозволено.
     
  18. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    А слабееш ли ,?
     
  19. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Да инаку сега на 172-3 имам 50 кг.
     
  20. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Тостот зависи каков е, лебот треба да е интегрален-од цело зрно и не се јаде за вечера. Поарно ручекот јади го со леб.
    Исто во ручекот имаш измешано растителни и животински протеини-леќа и сирење. Не треба да се мешаат.