1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хроно исхрана - дневно мени и слики

Дискусија во 'Диети' започната од rokiroksana, 24 септември 2013.

  1. P.SIloveyou

    P.SIloveyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    ^аха епа добро ќе гледам да не правам толку грешки фала за одговорот а денес утнав и од утре ново на ново ама нешто гледам не ја држат толку многу и затоа сега ќе си пишувам во тетратка а тука само колку сум ослабнала :D
     
  2. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    ^ Абе ништо страшно, нормално дека на почетокот ќе правиш грешки ама тековно ќе си ги поправаш. Плус тоа нема да смени ништо ако некогаш си дозволиш и нешто забрането. Важно е да не прекинуваш, како што правам јас секогаш :headbang: Засрамота сум, луѓе колкави килажи симнуваат јас цел живот 4-5 кила не можам :(
     
  3. ivanus

    ivanus Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    51
    Здраво женски! Решив и јас да пробам со овој режим па сакам да ве прашам дали може да се пијат чаеви во текот на целиот ден, конкретно јас пијам мешавина од зелен чај, кантарион, мајчина душица и магдонос со лимон по 1.5 литри дневно. Имам читано дека и тоа помага за слабеење и имам некои резултати намален ми е стомакот. Па дали ќе може да продолжам да си го пијам чајот или да го исфрлам?
     
  4. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Да можеш да пиеш,ама не на празен стомак
     
  5. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Девојки и јас од утре стартувам па ќе видам како ќе ми оди. Моментално си печам хроно лепчиња.
    Ќе одам по тој двонеделниот предлог за јадење што го имам постирано погоре.
    Гледам ќе има многу готвење, Вие како се справувате со тоа?

    П.С од кои сувомеснати јадет, зошто гледам во повеќето има и шеќер, а нели не смее шеќр да се внесува?
     
  6. g.o.c.a

    g.o.c.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    34
    Може повеќе детали за ХРОНО диета? Ја сретнав на неколку места и баш ме интересира како е
     
    На 2658 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    g.o.c.a тука има мн информации за хроно исхрана и рецепти.
    http://hronokuhinja.rs/tag/hrono-ishrana/
    Темава нешто не ни е актуелна по пишувањава, ама се надевам ќе се активира.
    Јас пробувам да се држам до овој режим и мн убаво се чувствувам, ама признавам кога ќе дојде викенд не можам да одолеам, ама после тоа пак си терам.Колку токлу се придржувам.
     
  8. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Еве и јас повторно почнувам со Хроно :) Моментално правам хроно-мафини за утре за доручек. Гуд лак на сите 8)
     
    На macunka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    И јас си направив вчеравечер мафини од просо за доручек, мн беа вкусни мора да се пофалам, за ручек пилешка чорба, а за вечера ослич со зеленчук зелен
     
  10. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Денес прв ден, појадок сендвич од ржан леб со шунка, путер и краставица, ручек јајца краставица и сирење, а за вечера малку гравче ро знам требаше обратно вечерата со ручекот ама ај.....
    имам прашање: кога гравче, леќа, компир манџа, спанаќ.....ги готвам секојдневно а не знам дали смеам?
    Пред некоја недела почнав да истражувам и дефинитивно ми одговара начинот на исхрана, од неколку причини:
    - појадок - ептен добро - енергија за цел ден (првиот ден многу ми се јадеше, се стресов додека ручав, ама сега гледам дека штом се најадам за појадок, после се помали ми се оброците)
    - нема кафиња на празен желудник (а наутро до појадокот обавезно билен чај)
    - месарче сум, а и може насекаде да се купи мевце готово
    - ужинката таман ми доаѓа кога ќе ми падне притисокот
    - вечера ако има нешто има, ако не може и само салата

    негативно ми е што неколку недели ќе нема овошје, ама ќе се издржи

    Е сега долго време бев на ун, имаше резултати но после подолго држење се чувствував како празно црево до првиот оброк околу 15-16часот. Сега гледам и зошто, цело утро ќе јадам овошје (шеќери) вода, кафиња, почнаа и тегоби со желудникот, ми се качуваше притисокот од многу течности (природно не пијам толку вода) и цело време бев изморена и под стрес да не останам без некоја јаболка или банана во ташна. После првиот оброк бев буквално несопирлива во заспивањето, а децата од мене бараа тогаш најголема активност. И на крај сфаќам колку многу шеќер сум внесувала, панкреасот лачел инсулин а организмот не добивал ништо конкретно. Оттаму и константен умор. .. да не се лажеме, од овошје не се живее пола ден и тоа најефективниот дел од денот. А ме освести коментарот на продавачката во пиљара - леле колку овошје јадеш требаше да си прачка до сега... и стварно требаше ама...Ова се мои претпоставки за мојот организам, времето ќе покаже дали ќе си ја потврдам теоријава :mm:
    sorry за долгиот пост :)
     
    На Espadrila и Doozy им се допаѓа ова.
  11. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Што е бе женски, никој не е на хроно.....
    Ме интересираше сусам печен дали смеам...ама нема кого да прашаш :?:
    Инаку супер ми оди ама не ви отркривам детали пред да поминат мин. 20тина дена :)
    поздрав
     
  12. nojosu

    nojosu Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas sum veke 3meseci na hrono i sum prezdovolna,po ova tvoeto sto go procitav samo pojadokot ti e po hrono.Za rucek ne se jadat jajca celi nitu se jade mlecno,gravce,leka grasok,oriz,kompir,boranija toa ne se koristi vo restrikcija voopsto a kamo li za vecera.Susam pecen moze samo za dorucek i ponekogas za rucek.Na facebook imas strana Hrono ishrana bez cenzure,tamu na pocetokot na stranicata imas Start i tamu ke procitas sto smees sto ne smees.
     
  13. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Видов дека има сајт, прочитав, ама сигурно пак ќе се провлече некогаш некоја грешка, фала nojosu за укажаното :) полека ми се разјаснува....а ти кажи какви резултати имаш?
     
  14. nojosu

    nojosu Активен член

    Се зачлени на:
    22 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Super rezultati imam:D 12 kg.za 3.5 meseci.
     
    На CarrieBradshow, simoncelicius, Binka и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    :clap: браво! само да прашам резултативе со минимални или без грешки :wasntme: Инаку со 8-10 кг би била презадоволна, па потоа може да воведам грашак, компир умерено нели.... и дали почувствува дека баш салото го нема......
     
  16. Hrono devojka

    Hrono devojka Нов член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    hrono ishrana pravat i vo skopje po fransiza od dr ana gifing vo centarot za vnatresni bolesti srce so ista aparatura kako vo bg. poz
     
  17. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Мој предлог е тие што се поупатени и ја имаат „извежбано„ диетава да отворат страна на фб па и ние како српската група да даваме предлози,поддршка,да поставуваме прашања,да постираме слики и слично...мислам би било убаво
     
    На simoncelicius и macunka им се допаѓа ова.
  18. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Ubavo bi bilo da se otvori strana za Hrono na fb makedonski pa da postirame, moze i pogolema motivavija da imame. P.S sum se hranela po hrono i mn mi odgovara ama imav nekoi desavki pa prestanav, ama gi pratam na stranata i si pravam recepti
     
    На Marmalade му/ѝ се допаѓа ова.
  19. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Mafincinja od proso i blitva
     

    Прикачени фајлови:

  20. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Hrono pizza so brasno od spelt i pire od karfiol so oslic mmmmm
     

    Прикачени фајлови: