1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хроно исхрана - дневно мени и слики

Дискусија во 'Диети' започната од rokiroksana, 24 септември 2013.

  1. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033

    И мене ми е тоа мотивација.А за леб земи си баварски од Специјал и тостирај го затоа што има квасец,а тоа не смее.Јас таков си земав и супер ми оди немам проблем,иако нема на него што содржи ја еве веќе сум -6кг за месец ипол
     
    На Elaria му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    иии браво,а правиш ли утки,све ми е страв дека нема да се снајдам,благичко нема никакво?1,5мес -6кг тоа е супер,кажи ми вака-опиши ми го менито твое за 1ден да видам што јадеш
     
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Јас сериозно се спремам за исхранава па сега вечерва лебче ќе си месам.
    Само имав прашање едно, во првиот пост пиши дека за ручек можи и млечни производи, или мора месо? Шо можи друго покрај месо зошто јас не сум тип да можам да издржам да јадам место толку многу (едноставно не ми е највкусната опција)?
    И друго имам прашање, секогаш кога се бира ручекот дома сите имаме „збор“ ама ме интересира дали сепак обични традиционални јадења кај можат да најдат место или сепак не наоѓаат во оваа исхрана?
    Ова првата недела си дозволвам грешки колку да се уходам во работата, после тоа земам се сериозно.
    Wish me luck :$
     
  4. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Оди на фб,има група Хроно исхрана-без цензуре,таму има све што те интересира:)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    @VladeMila знам сфатив то, ќе одам и таму само прашав вака рандом зошто колку шо разбрав групата е српска, а српскиот не ми е најдобар :$
    Сепак фала :l:
     
  6. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    нема врска,јас на македонски си пишувам и коментирам,и сите ме разбираат,не дека не знам српски-несакам:P
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    @VladeMila
    Јас до негде разбирам, ама да вратам ... тоа е приказна сама за себе.
     
  8. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033

    Најпрво со среќа :D Оваа тема е за да се поддржуваме и мотивираме и да се запознаеме повеќе со овој начин на исхрана.За ручек не смее млечни производи никако.За ручек се јаде некое појако месо со салата(не смее ориз,компири,грав).Смее на пример зелка со некое месо чисто или стек со салата некоја.Слободно прашај што и да те интересира
     
    На Elaria, theowndemon и VladeMila им се допаѓа ова.
  9. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033

    Со овој начин на исхрана нема да се осеќаш гладна тоа сигурно така да не верувам дека ќе ти биде тешко.Месото може да се јаде и варено и печено и пржено(ова поретко и на малку масло)
     
  10. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.834
    Пол:
    Женски
    http://hronohrana.com/download/prirucnik.pdf

    Симнете си ја од тука бесплатно, во пдф :)

    Има и табела за пресметување на BMI што е важно да се знеа, бидејќи можеби треба и да се ограничат количините на храна доколу индексот има поголеми вредности од 30.

    Јас пробав да влезам во групата, чекам одобрување, чисто онака за мотивација.
     
    На theowndemon и VladeMila им се допаѓа ова.
  11. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Aj nekoj od poupatenite da mi kaze kolku grefcinja imam denes napraveno:
    Dorucek: 2 kriski tostiran crn leb so malku puter i svinska pecenica i kiselo mleko, caj od kamilica bez sheker i kafe so malku mleko
    Rucek: Makaroni so dinstan kromid, domat i edna mala lazicka domatno pire i pak posle toa kafe so malku mleko
    Uzina: pred vezbanje 2 kocki crno cokolado
    Vecera: cinivce pola seckana krastavica pomesana so grcki jogurt, malku sol i maslinovo maslo
     
  12. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Ја колку што знам за хроново ручекот и вечерата ти се утка,јогурт не смееш,и макарони не смееш за ручек,тие се за доручек..
    Прочитај на нет полесно ке ти биде,има мени за почетници..
     
  13. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Vo priracnikov pogore kolku sto procitav pisuvase deka moze testenini ama da ne se jadat pokasno od 15 casot :wasntme:aj pak kje proveram.
     

    Прикачени фајлови:

  14. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    прати покана на фб-хроно исхрана-без цензуре на српски е,таму имаш се и совети и рецепти,и разбираат македонски ако не знаеш српски:)
     
  15. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    Па вака лебот ако има пченично брашно во него т.е ако е мешан не смее чајот се пие пола час пред доручек а кафето се пие без ич млеко(млеко не смее) и се пие 15 минути после доручек и после ручек, за вечера не.
    За ручекот не смее макарони а и плус ако се од бело брашно не смее само за појадок смее макарони ама од тоа брашно што е дозволено и тоа се препорачува да се избегнува на почеток на рестрикцијата.
    Ако си во рестрикција односно во фаза на слабеење(која трае најмалку 28дена или се додека не дојдеш до посакуваната тежина) не смее да имаш ужина
    И за вечера не се јаде јогурт смее само некое полесно месо(риба,пилешко) или белки на пример со зелена и бела салата
     
  16. saymyname

    saymyname Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам помогнете ми.. Морам да почнам со диета премногу имам накачено, но никако не можам. Секој ден велам од утре веќе 1год така. Незнам што се случува со мене губам и надеж веќе.. Незнам до каде ќе одам вака.. Плачам верувајте..
     
  17. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    Мора најпрво сама да се решиш и да почнеш.Почетокот е секогаш најтежок.Мотивација нека ти биде помислата на тоа колку убаво тело ќе имаш потоа а со самото тоа и ќе се осеќаш подобро и ќе имаш поголема самодоверба.Слободно пиши за што и да е зошто и сама знам како е и јас така бев на почетокот и еве веќе скоро 2 месеца сум на оваа исхрана и немам намера да ја прекинам нити пак осеќам потреба
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Инаку јас неделава сум 2 кила минус да се пофалам иако не се придржувам најстрого. Појадокот ми е по хроно и го исфрлив лебот за ручек и вечера, а ручекот и вечерата па кога како ми беа по хроно. Вчера и завчера плус и алкохол пивнав :$ Од денес ќе почнам и со вежбање малку по малку, и така 8)
     
    На Ane-Goki1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Еве блог со рецепти од хроно исхрана. На српски е, но мислам се разбира
    http://hronokuhinja.rs/
     
  20. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    Еве и јас да се пофалам утре е веќе втор месец како ја практикувам исхраната и сум 6,5кг во минус и пресреќна сум
     
    На simoncelicius, m2m2m2, VladeMila и 1 друга личност им се допаѓа ова.