1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хроно исхрана - правила и прашања

Дискусија во 'Диети' започната од Doozy, 5 јули 2017.

  1. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Епа таа без рестриктивен период е изворнто Хроно според Делабо, не оваа овде што се дискутира во темава, правилата се во голем дел поинакви.
    Баш се мислев да отворам тема за таа, но ме мрзи, многу има за пишување.
    А според оваа Хроно не смее путер од кикирики.
     
    На tigrica92 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    puter nesmee a kikiri smee ili bademi??
    hrono ti e ista kako keto taka sto vnesuvas polno masno meso a ne leb. taman ke vlezes vo ketoza ti jades leb i teloto vleguva izleguva od ketoza. razmisli malce. koga se misli zdravi masti se jade kikiti, lesnici, bademi, puter od kikiri. putero od kikiri ti e kikira melena i promesana so maslinovo maslo. odma panika krevate badijala. tie pravila sto se pisani se pisani od nutricionist i ne e dokazano deka deluva kaj sekoj hrono dietata ili keto posto se skoro isti.
     
  3. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Ne smee voopsto kikiriki spored pravilata, i znam mnogu ubavo sto e puter od kikiriki i kako se pravi. Eve uste ednas kje povtoram-ova e tema za Hrono iahrana i se se davaat soveti vo soglasnost so pravilata za ovaa ishrana a ne kombinacii od drugi dieti kolku i da se slicni. Zatoa si ima posebno temi za dieti i opsto za zdrava ishrana, ovde se pisuva samo za Hrono spored dr.Gifing. Toa mi bese muabetot.
     
  4. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Zabranjeno:

    Sirće, turšija, bilo šta slatko, kupovne stvari u kojima ima dodatog šećera, kvasac, belo brašno, suncokretovo i palmino ulje, miksevi začina obogaćeni aditivima, trans – masti (čitaj: margarin i slično), stari i masni sirevi, pavlaka za kuvanje, soja, krompir, pirinač, pasulj, bob, sočivo, kukuruz….. Većina stvari, osim baš krševa, može da se jede nakon restrikcije.
     
  5. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    дали ручек мешана салата со пола авокадо е ОК по хроно? немам месо...
     
  6. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Izej so salatata belki od jajce vareni ako nemas meso, riba, pecurki...
     
  7. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам...незнам како. Што да купам пр.за цела недела. Пуштете ваша шопинг листа и од каде купувате
    Ииии со саатницата изгледа ќе имам мака јас од пон.до петок искачам во 7 и 15 од дома и се вракам во 17. Кога да јадам? Два оброка ли на работа ќе треба да носам? Кога лимонада да пијам или чај ?. Хелп хелп :D:D
     
  8. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    дали некој што е држи диетата ја има средено тероидната?
     
  9. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Пак јас дали одма после лимонот со вода насабајле мора во рок од пола час да се доручкува или може пр.пијам сега доручкувам за 2-3 часа?
     
  10. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    да, треба да пиеш вода со лимон веднаш по станување и за пола саат обавезно да доручкува. „Хроно“ е „време“ значи битна е саатницата. Логиката е да се разработи организмот одма по будење дека ако не пиеш и јадеш тој само ќе успори и ќе складира.
     
  11. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Значи да јадам во 6 и 30? Пошто во 6 станувам
     
  12. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Дали и за викенди морам да јадам во исто време ко во работната недела?
    Проблемот е што работам од 8, и планирам пон-петок да појадувам во 7и30. Секако првото кафе го пијам на работа после 8, што му доаѓа идеално. Е сеа за викенди, ја станувам во 8-8ипол најдоцна. Значи појадокот би мо бил во 9:00 најдоцна, со тоа што ручекот ќе си биде во 2ипол наместо во 1 како што ќе си јадам преку недела. Прашањето ми е дали е голема утка?
     
  13. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.641
    Допаѓања:
    251.422
    Пол:
    Женски
    Не е воопшто утка. Не мора да се јаде секој ден во исто време. Само во тековниот ден да е запазена сатницата.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    I did that. Станав у 8:30 појадував у 9 :))) ручек у 2ипол вечера у 8. За саатницава се придржувам ко слеп за стап. Имам аларми ставени за ручек, вечера, мерам точно пола саат после оброк за да пијам кафе/вода и цигара:rofl: Опседната сум.

    ***

    Два дена сум само ама мн сум исполнитела. Ама ми се гади од толку мн јадење. Со тоа што ја за разлика од оние од групана на фб мн помалку јадам количкински. Не знам дали е до мене ама ја поише од 2 лепчиња не јадам од бел леб па тек од овој, кој каааааде каде поише заситува. Месото, кој јаде 4 парчиња месо, 4 копани, ја два одвај со сила јадам. Не можам толку да јадам количнски. Абе што е тоа 100 грама пршута, не е здраво толку многу. И не се ни терам, си јадам колку што ми е доволно. Ја не сум научена да јадам на 5ипол саати, ја до сега се јадев само за ручек у пооосле тек накај 10-11-12 ќе се нафукав пред спиење. Што е страшно погрешно, знам. За појадок со месеци јадев овес ама мислм дека качив кила од него место да ослабам:/ Плус пак бев гладна.

    Јас имам у план 2 месеца да држам. Не знам дали ќе успеам ама морам. Многу кила качив зимово, ненадејно. Демек вежбав, демек пазев ама ништо. Без вака строго германски што смееш што не смееш коа јадеш коа пиеш кај мене не функционира. Бога молам да скинам барем 7-8 кила со диетава, после ќе им поише мотив да идам у траен режим или барем да продолжам да јадам на 5ипол саати и да не мешам јх у протеини. Плус тоа со појадок пред кафе и цигара ми е омилено. Тоа со сиг ќе го практикувам до крај на животот.

    Леб правев дома (не јас, дм) и му испадна прекрасен. Од тонусот 10 класи подобар. Манастриски не најдов ама ќе најдам кај и да е, со тоа што сите ми рекоа дека врска нема и тој со домашниот. Сега за сега само не планирам да ја фрлам жочката од белката за вечера. Со тоа што преретко јадам јајца, не можам и не планирам. Друго се праам според прописи, дури и кафе без шеќер пијам без мака. Ќе дојдам пак следната недела да се жалам тука:rofl:
    Се измерив само вчера за да знам со колку почнувам и се сликав на критичните делови-нозе, раце и грб. Не се мерам со метро. Ако има ефект ќе се гледа и од слика разлика. Ако не ај упм...

    Дрште ми среќа(fingers)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.641
    Допаѓања:
    251.422
    Пол:
    Женски
    @Hipster ич не пробувај манастирски чим имаш домашен леб. Сигурно ќе успееш. Не е тешко само бара малку посветеност. А за количините, верувај периоди се.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Знам дека не е тешко, али здосадува од месо. Плус не сум научена да јадам у тие времиња и не сум ич гладна, јадам со сила и за два саати сум гладна, а знам дека сум фул најадена. Ќе видиме со време, дај боже да се научам.

    Денкју на подржка:hug:
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.641
    Допаѓања:
    251.422
    Пол:
    Женски
    Навика е. Ќе видиш ќе бидеш гладна. А принципот јадење на 4-6часа е општо добар и надвор од Хроно заради панкреасот.
    Јас за доручек и вечера гледам воопшто да не јадам месо. За ручек ми е ок и така го готвам за домашните.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Паметна си ти мор Божо:inlove:
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Девојки хелп!
    Ја држам диетава веќе 20 дена (од 10ти јули) и сум само 2 кг ослабена. Јас се чувствувам полесно ама другиве ми велат, не се гледало резултат :( Е сега, ми дојде мензис, се мерам вчера пак исто како кога почнав :o :o :o
    Што е проблемов не ми е јасно, се правам ко што треба, кафето го пијам со стевиа, вода пијам 3-4Л дневно, се придржувам на врменските рокови, освен што навечер јадам цели јајца, само белка ми е одвратно или кога нема туна во маслиново јадам во обично масло... Тоа е толку голема грешка па не ми пали хроново? :/
     
  20. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @tigrica92 20 дена е прекраток период. Освент оа вагата секогаш ќе варира 1-2 кг. Продолжи си како и до сега и од време на време па си ги препрочитувај правилата. Резултати секако не може да има одма кај секого. Важно е како се чуствуваш ти и биди трпелива, не се мери секој ден почекај барем еден месец нека помине.