Хроно исхрана - правила и прашања

Дискусија во 'Диети' започната од Doozy, 5 јули 2017.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Тигрица и ти сакаш чудо. Па за 20 дена 2 кила не се малце. За здраво слабеење. Плус на телото му треба време да се навикне. Издржи уште минимум 20 дена ќе има поголем резултат.

  И јас јадев жолчка за вечера, ма да јас ретко јадам јајца па затоа и се решив да не ја вадам. Ако не се лажам 9-10 јајца неделно е океј да се јаде, ја по тоа се водам.

  Јас вчера по грешка се напив 3/1 нескафе. Глупача. А ми дое вкусно кафето викам од каде сеа благо. Смешки.

  Јас мислам дела сум цело кило ослабена за три дена, просто не ми се верува. Колку ми е тешко ми се плаче дури ама коа се гледам у огледало сега и слики од пред 3-4 години си викам издржи гуци, пак да бидеш згодна:D

  Без разочарување и само напред. Јас имам уште 58 дена од мојова рестрикција. Ќе видиме у октомври дали ќе продолжам уште или ќе се пребацам на траен режим.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Благодарам на поддршката...само други читам 7, 8 кг месечно губат па се чудев зошто мене не ми успева..

  Иначе да нутриционист ми има лажано здраво било 1кг неделно , ништо повеќе од тоа

  Колку кг имаш за симнување?
   
  Последна измена од модератор: 6 август 2018
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Минимум 10, максимум 20 :D Со дваесет нема да личам на човек така да може 15 би бил некој идеален оптимум.

  За слабеењето, некој брзо слабее некој споро, секој оргранизам е различен. Јас многу брзо слабеам ако се придржувам до некој режим на исхрана. Ама затоа и брзо се дебелам. Од секогаш сум била таква. Не знам дали е здраво или не ама таков ми е организмот.

  П.С две кила сабајле викаше вагата, најтесните фармерки веќе ми се комотни. Викам мене ми треба мала дисциплина и одма се топам. Сеа ќе се фрлам и на вежбање, зашто само со диети е џабе. Зашто знам дека и да умира од вежбање и придржување до Октомври нема 15 кила да ослабам. 8-9 може, повеќе тешко. А вака не планирам да продолжам до крај на животот. Премногу месо ми е дури и за мене.
   
  Последна измена: 6 август 2018
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Ја сакав друго да прашам, што витамини пиете/пиевте додека сте/бевте на хроно?

  Сакам да земам нешто плус зашто мислам дека ми фали нешто, ама нешто друго плус магнезиумот? Не прочитав ништо во книгата за ова а ја вратив веќе ми е срам пак да ја барам назад.
   
 5. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Грев напраив денес ми се згади од туната ја фрлил на пола јадење земав малце фета за вечера со салата. Малце коа викам викам малце ни 30 грама. Глупости ама од спарново не ми се јаде. Не знам што ќе праам, вечерата ми е голем проблем.

  Идеме даље, нема разочарување. Денес почнувам со вежбање, па тоа ме теши, дека и овие маливе утки ќе ми ги избави.
  Како издржуваат оние по година дена на рестрикцика алал да им е. Ја пичка сум, цела недела не можам да издржам без една грешка.
   
 6. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Ќе ти ги сликам витамините покасно, иначе за 30 гр фета грешка си направила, мене денес ми свирна алармот (зашо многу заборавам па си наместив аларм) дека и завршува 28миот ден од рестрикција, а само 2.5 кг имам намалено :/ продолжувам на втора, јас не ги сакам мешунките баш па не ми е тешко без нив
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Колку кила имаш ако не е тајна??

  Пошто премалку се 2.5 кила ако се придржуваш. Освен ако имаш 4-5 кила вишок само, тоаш вајда треба да вежбаш поише.

  Реално со диетава се јаде мнооооогу количински. Не сакам да критикувам никој ама со јадење 5 јајца на појадок а без трошење на тие калории со физ активност не е здраво. Не сакам да си го научам организмот на 3 меса за ручек зашто е надвор од здрав разум за мене. Може и количниски јадеш многу, направи математика малце со калории.
   
 8. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Машки
  kalorii od hidrati i kalorii od proteini ne e isto iako imat ista kaloriska vresnost. drugo e 1000 kalorii proizlezeni od jajca, meso, mlecni proizvodi a drugo e 1000 kalorii od ovez, oriz,grav, slatki, blagi, bomboni.
  hidratite i mastite ni se izvor za energia a proteinite se osnoven graditel na muakulna masa mada itie mozi da se iskoristat kako energia ako e potrebno :) stegajte jajca posto jajcata se evtini, sodrzat proteini i aminokiselinski profil bcaa i ne sodrzat hidrati :D
   
 9. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  7
  80 imav sega imam 77, se pridrzuvam skroz osven navecer mesto belki jadam celi jajca, mnogu malku jadam i opsto site mi velat kolku malku jades a kako se popravi...mislam da ispitam da ne imam nekoj zdravstven problem :(
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Да, оди на лекар нека ти направат крва слика зашто ме чуди што си дисциплинирана а не слабееш. Но без обезхрабрување, продолжи да си пазиш и почни некоја физичка активност. Ти држам палци!
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 11. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Женски
  Inaku pravev krvna slika pred 3, 4 mes se super mi bese vo granicite, da ne treba nekoi specijalni ispituvanja da pravam ili da povtoram pak istata postapka?
   
 12. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Оди прво на матичен и направи општа крвна слика, па ќе раскажеш убаво за проблемот да те прати на некој интернист за подлабоко испитување (најверојатно хормони)
   
  На LollySky и tigrica92 им се допаѓа ова.
 13. mia zarovska

  mia zarovska Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Каква веза има хормонот со дебелеење?
  Зошто ги терате луѓето без потреба да трчат по болници. Како прво диетата е катастрофа,не само што е превземена од кето диетата туку и се е испомешано,инсулински спајк цело време и зошто не се слабее. Па златна, со леб јадење и без физичка активност 10 години нема да ослабнеш. 20% протеини,70% масти и само 10% хидрати. вака е правилниот начин на исхрана а хроно диетата е копирана од кето. Ништо неве кошта наместо хроно да започнете со кето. После престанок на хроно диетата килограмите брзо се враќаат. Исто и метаболизмо забавува и складира масти и наместо да се слабее вие се поправате. Слушајте луѓе кој имале искуство со диети,булкинг,кат и слично
   
  На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Машки
  masti, hidrati i proteini vo dorucekot. Samo zamisli so trpi zeludnikot za da ja svari taja hrana. Najloso e sto prvo se varat mastite i proteinite a del od neiskoristenite hidrati se pretvorat vo masti i stojs vo mesto.
   
 15. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Зашто ширите дезинформации?
  Ти не си чула дека од пореметубање на хормони можеш нагло да се здебелиш? Никој не и рече дека сто посто е тоа, ни не е на одмет да се провери. Ко на бајачка да ја пратив се понашате.

  Леб има само во појадок, ограничени количини. А гледам, еден тон луѓе ослабеа со дитава и ни еден не се пожалил дека го вратил килата после прекинување ако пазел на исхрана. Нема потреба за кревање тензии и иронични постови. Ако не ти се допаѓа не ја држи, ама да убедуваш у нешто што не е вистина не е во ред. Плус секаде и секој препорачува физичка активност за одржување на килажа. Ама кога има доста вишак секаде ти даваат диета за одстраниш вишок пред да почнеш тело да правиш и одржуваш. Така да не гледам ништо лошо во диетава зашто е здрав начин на кој можеш да ослабеш 5-6-7 килограми за можеш полесно да вежбаш и да стигнеш до иделаната тежина/да одржуваш килажа. И не не ги прочитав ова од квази стручњаци на форум, туку го знам од нутриционист.

  Само не знам што треба според вас “стручњаци” што треба да се јаде за појадок, зашто очигледно вие на марс живеете и јадете посебна храна што нема калории.
   
  Последна измена: 19 август 2018
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mia zarovska

  mia zarovska Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  Нешто си чула ама не си разбрала. Инсулинот е е тој кој што можи да прави проблеми али дека хормоните се проблем за дебелеење тука си се зафркнала. Друга работа,ова диета не е здрава пошто не е точна и сите ти го кажаја истото погоре. Ијас сум нутриционист со години уназад и вакво чудо немам сретнато во моја кариера. Леб за време на кетоа? во која диета то го има? таман ке влези телото во кетоза и одма го вадиш од кетоза поради внес на хидрати. Цел живот мислиш да бидеш на диета? сигурно не. Ниту една,значи нуту една диета не е здрава пошто телото се носи до голем психички стрес,нозокот нема храна и излегуваат разни здравствени проблеми. Хидрати и масти не се мешаат во оброк. Калориите од хидрати и протеини несе со иста апсорбациа и искористливост. Примарен макронутриент е хидратот а секундарен мастите. КОга не се внесуват хидрати а се внесуват масти,тогас телото ги користи телесните масти како извор на енергиа. Секој да гладува ке ослаби ама после престанок сите ја враќаат килажата. Кко што кажав,со вакви диети ке ги пореметите луѓето пошто правилната диета се вика кето диета а не хроно. Продолжетеси со диетиве и после прашувајте зошто не слабеете!
   
 17. tribulus

  tribulus Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  55
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  ^^Па со фактот дека имам ослабено и до сега ми е доволно покажувачки факт дека делува. Тргни ги на страна тие 2 парчиња леб, се фати ко да се јаде кило леб на ден, остатокот е кето диета. Протеини со зеленчук. И да нема да сме цел живот на диетава, барем јас не сум, само сакам на малку побрз начин да симнам вишок кој ми пречи во вежбите кои ги правам. Впрочем, и да сакам да бидам цел живот ќе бидам, еден тон луѓе знам што не јадат бел леб и не јадат леб со месо и зеленчук па имаат 80 години и се здрави и фит.

  А дека постои дебелеење од хормонални проблеми и мали деца знаат, но океј, нема да ти се мешам и јас да те учам, на факултет промакнале доста.

  Сите станавате нутриционисти, ама правописов малце да го подобрите немаше да биде лошо.

  На крај на денот, треба да се согласиме дека не се согласуваме. И не ме цитирај повеќе, не ме интересира твоето мислење. Темава е за хроно совети и оброци, не за тоа дали е штетна, делотворна правилна глупа или не. Башка, 100ти луѓе се стопија без грам физ. активност(што не го земам за нешто добро) она убедува дека не се слабеело. Фејн, не се слабее.
   
  Последна измена: 19 август 2018
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.889
  Пол:
  Женски
  Кажи им на тие со полицистични јајници, хипотироидизам, хиперинсулинемија или проблеми со хипофизата или надбубрежните жлезди дека хормоните не предизвикуваат дебелеење.
  Ако си прочитала пет статии во Убавина и здравје, тоа не те прави експерт.
   
  На Doozy, Bozica1980, martin01 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Машки
  estrogenot mozi da dovedi do poremetuvanje i ginekomastia ali to e kaj postari zeni posle poragaj :) problemi so insulinot isto taka...mnogu faktori se,stres,tableti za sreduvanje na pritisok...kaj mlado cupe ne bi trebalo da gi ima tie problemi.