1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хроно исхрана - правила и прашања

Дискусија во 'Диети' започната од Doozy, 5 јули 2017.

  1. mia zarovska

    mia zarovska Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    ахаха абе се научници овде. Покачен адреналин исто може да доведи до качување на килажа или полнење на телото со вода. Тироидната е проблемот а не хормоните што ги набројувате горе....
     
  2. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Почитуван @martin01, @mia zarovska , не е во ред да ширите дезинформации кога се работи за здравјето.
    @martin01 , знаеш ли ти што е воопшто гинекомастија?
    Ај ве молам. Држете си се до темава.
     
    На Doozy и Hipster им се допаѓа ова.
  3. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    znam soe ama ne e tema za razgovor posto clenkata samo ja uplasivme a ne i pomognavme ;)
     
  4. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Не е тоа плашење. Како одговорни личности, јас и @Hipster и препорачуваме на @tigrica92 да направи крвна слика, хормонален статус. Не само за неа, за било кого е убаво од време навреме да ги проверува, особено ако има нешто сомнително.
     
    На Doozy, tigrica92, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. A N A

    A N A Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Sekoj si ima svoe pravo na mislenjeto koj kako saka neka slabee jas da vi kazam najubav dieta dve nedeli ne kasnav nishto blago niti leb sve drugo jadev kolku sakam i oslabev 10 kg posle toa si jadev se ama posle 9 satot i do 18 pred 9 i posle 18 nikako to e moe mislenje bidete pozdraveni
     
  6. Jersey Girl

    Jersey Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали во хроно диетата е дозволено консумирање на путер од кикирики или
    Органски путер од сончогледи или путер од бадеми?
     
  7. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Кикирики и сончоглед не се дозволени, за путерот пд бадеми не сум сигурна.
     
  8. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Ако нема шеќери во путерот од бадеми може. Од сончогледи јас имам дома правено со лук намаз домашен, го јадам за појадок.

    Иначе, -6кила за 23 дена:party::party::party:

    Идеме јако
     
    На najjacha, Doozy, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.480
    Пол:
    Женски
    Подобар е од хумус. Јас го обожавам.
     
  10. powerbox

    powerbox Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Се оддадов од пари,ослабив 10кг. кој беа вода и после престанок на диетата се здебелив 7кг. итоа со ептен пазење.
     
    На mia zarovska му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Десет кила не се вода, сто посто сум сигурна. Плус, колку сакате пазете, без физичка активност ништо не се праи.

    Ја стојам на вага -6кила и после 31 ден од диетава ама знам дека е ова нормална стагнација. Се гледам во огледало дека има разлика у обем, сите фармерки ми се комотни, а некои и ми паѓаат. Целулутот ми е намален. Презадоволна сум од ефектот. Планирам уште месецов на рестрикција до крај да терам за после ќе видиме. Ма да бидеме искрени, да не вежбав немаше да има толкав ефект. Запишете се на некоја физичка активност 2-3 пати неделно и ќе видите како се топи салото од вас, буквално. Плус помага диетава деф да не се трупаме со шеќери безпотребно.
     
    На Doozy и powerbox им се допаѓа ова.
  12. powerbox

    powerbox Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Одам во теретана едно 8 месеци и одам со програмата пуш пул легс и е доста ефикасно. Имав проблеми со желудник од хроно диетата и кога разговарав со искусни натпреварубачи ми дадоа совет дека диетата е лоша за здравјето.
    Моментално ја држам диетата carb cycle и е многу подобра него хроно. За 13 дена ослабев 5кг. и многу осетив во обем дека сум намалена :) со хормони немам проблем пошто правам проверки а тренерот во теретана вели дека битен е естрогенот да се контролира пошто е најбитен кај жените за раст развој и држење килажа. Чим имаш резултати со хроно терај до крај. Телото ти ја прифаќа таја диета и ти одговара :) Дали имаш користено глутамин и дали е ефикасен?
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Супер што си нашла нешто што ти функционира. Јас во ниден момент не реков дека хроно е идеално или дека одговара на сите, апсолутно, само мислам дека тиe 10 кила не биле вода.

    Сељ за сеа хроново ми функционира. Ма да мене сите диети ми функционираат на почетокот. На долги стази не, ми се заситува телото и стагнира. Затоа сакам на два месеци да ја прекинам. Со тоа што мене појадокот ми е измислен и ќе го терам така у понатака. А дека е многу месо е премногу, а јас сум релативно јадач на месо. Ќе гледам после да балансирам, со акцент на 3 пати неделно тренинг, водно у недела и пешачење.

    Глутамин немам користено.
     
    На powerbox му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    -7:party::party::party:
    За 37 дена диета и 30 дена вежбање.
    Имаше мали киксчиња, ама ќе се додржам до крај на месец. После ќе гледам еден месец у траен режим да идам, пред да се пребацам на еври деј лајф. Со тоа што грицки никако, благо јас секако не јадам нит многу нит често. Ама навечер ќе морам да си буткам салатки со фета или јајца на око. Само морам подоцна да почнам да јадам, зашто еве сеа е 6 јас вечерав а до 12 до вечер ќе се шекнам од глад.

    Задоволна сум ептен, сите ама сите ствари ми се широки, целулит исто видно намален. До крај на месец сакам уште -4 за да ја заокружам рестрикцијава рамно со 65 кила. Полесно и позадоволно одамна не сум се осеќала.
     
    На Doozy и BayernKa им се допаѓа ова.
  15. abeti

    abeti Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    26
    Јас ја држев два месеци -10 кила и некако не можан натаму толку ми се гади од месо а супер ми одеше овок месец пазам ама не е тоа тоа кажете тоа со карб циклинг како оди ао примеру плс.
     
  16. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    ротациа хидрати и кето диета ти се супер али мора физичка активност и многу пазење на исхрана посебно ако си на кето.
    кето диетата е тешка али многу ефикасна. слична е со хроно само што во кето диетата мора многу пазење на исхрана пошто се внесува 60% масти,20%протеини и 10% хидрати. тоа што си симнала 10кг со хроно диетата тоа е добро но тоа ти е вода и се намалува гликогенот и затоа се губат брзо килограми но салото се топи постепено. ротациа на хидтатине скапа диета пошто мораш да внесуваш по 1.5-2 грама протеин по килограм телесна маса.
     
  17. Агнес :D

    Агнес :D Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Здраво, ја почнав хроно диетата денес ми е втор ден но, некако се чувствувам како малаксана без многу енергија во мене. Дали е ова во ред бидејќи уште сум на почеток и му треба на телото да се навикне или некаде грешам?
     
  18. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Zgolemigi mastite a hidratite odfrligi celosno :)
     
    На Агнес :D му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Дали може да се конзумира чоколадо? Доколку да, какво?
     
  20. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Не е дозволено никакво чоколадо.
     
    На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.