Хроно исхрана - правила и прашања

Дискусија во 'Диети' започната од Doozy, 5 јули 2017.

 1. mia zarovska

  mia zarovska Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  ахаха абе се научници овде. Покачен адреналин исто може да доведи до качување на килажа или полнење на телото со вода. Тироидната е проблемот а не хормоните што ги набројувате горе....
   
 2. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.889
  Пол:
  Женски
  Почитуван @martin01, @mia zarovska , не е во ред да ширите дезинформации кога се работи за здравјето.
  @martin01 , знаеш ли ти што е воопшто гинекомастија?
  Ај ве молам. Држете си се до темава.
   
  На Doozy и Hipster им се допаѓа ова.
 3. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Машки
  znam soe ama ne e tema za razgovor posto clenkata samo ja uplasivme a ne i pomognavme ;)
   
 4. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.917
  Допаѓања:
  13.889
  Пол:
  Женски
  Не е тоа плашење. Како одговорни личности, јас и @Hipster и препорачуваме на @tigrica92 да направи крвна слика, хормонален статус. Не само за неа, за било кого е убаво од време навреме да ги проверува, особено ако има нешто сомнително.
   
  На Doozy, tigrica92, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. A N A

  A N A Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2018
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Sekoj si ima svoe pravo na mislenjeto koj kako saka neka slabee jas da vi kazam najubav dieta dve nedeli ne kasnav nishto blago niti leb sve drugo jadev kolku sakam i oslabev 10 kg posle toa si jadev se ama posle 9 satot i do 18 pred 9 i posle 18 nikako to e moe mislenje bidete pozdraveni
   
 6. Jersey Girl

  Jersey Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Дали во хроно диетата е дозволено консумирање на путер од кикирики или
  Органски путер од сончогледи или путер од бадеми?
   
 7. BayernKa

  BayernKa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  554
  Пол:
  Женски
  Кикирики и сончоглед не се дозволени, за путерот пд бадеми не сум сигурна.
   
 8. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Ако нема шеќери во путерот од бадеми може. Од сончогледи јас имам дома правено со лук намаз домашен, го јадам за појадок.

  Иначе, -6кила за 23 дена:party::party::party:

  Идеме јако
   
  На najjacha, Doozy, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  166.490
  Пол:
  Женски
  Подобар е од хумус. Јас го обожавам.
   
 10. powerbox

  powerbox Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Се оддадов од пари,ослабив 10кг. кој беа вода и после престанок на диетата се здебелив 7кг. итоа со ептен пазење.
   
  На mia zarovska му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Десет кила не се вода, сто посто сум сигурна. Плус, колку сакате пазете, без физичка активност ништо не се праи.

  Ја стојам на вага -6кила и после 31 ден од диетава ама знам дека е ова нормална стагнација. Се гледам во огледало дека има разлика у обем, сите фармерки ми се комотни, а некои и ми паѓаат. Целулутот ми е намален. Презадоволна сум од ефектот. Планирам уште месецов на рестрикција до крај да терам за после ќе видиме. Ма да бидеме искрени, да не вежбав немаше да има толкав ефект. Запишете се на некоја физичка активност 2-3 пати неделно и ќе видите како се топи салото од вас, буквално. Плус помага диетава деф да не се трупаме со шеќери безпотребно.
   
  На Doozy и powerbox им се допаѓа ова.
 12. powerbox

  powerbox Активен член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Одам во теретана едно 8 месеци и одам со програмата пуш пул легс и е доста ефикасно. Имав проблеми со желудник од хроно диетата и кога разговарав со искусни натпреварубачи ми дадоа совет дека диетата е лоша за здравјето.
  Моментално ја држам диетата carb cycle и е многу подобра него хроно. За 13 дена ослабев 5кг. и многу осетив во обем дека сум намалена :) со хормони немам проблем пошто правам проверки а тренерот во теретана вели дека битен е естрогенот да се контролира пошто е најбитен кај жените за раст развој и држење килажа. Чим имаш резултати со хроно терај до крај. Телото ти ја прифаќа таја диета и ти одговара :) Дали имаш користено глутамин и дали е ефикасен?
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  Супер што си нашла нешто што ти функционира. Јас во ниден момент не реков дека хроно е идеално или дека одговара на сите, апсолутно, само мислам дека тиe 10 кила не биле вода.

  Сељ за сеа хроново ми функционира. Ма да мене сите диети ми функционираат на почетокот. На долги стази не, ми се заситува телото и стагнира. Затоа сакам на два месеци да ја прекинам. Со тоа што мене појадокот ми е измислен и ќе го терам така у понатака. А дека е многу месо е премногу, а јас сум релативно јадач на месо. Ќе гледам после да балансирам, со акцент на 3 пати неделно тренинг, водно у недела и пешачење.

  Глутамин немам користено.
   
  На powerbox му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.745
  Допаѓања:
  22.371
  Пол:
  Женски
  -7:party::party::party:
  За 37 дена диета и 30 дена вежбање.
  Имаше мали киксчиња, ама ќе се додржам до крај на месец. После ќе гледам еден месец у траен режим да идам, пред да се пребацам на еври деј лајф. Со тоа што грицки никако, благо јас секако не јадам нит многу нит често. Ама навечер ќе морам да си буткам салатки со фета или јајца на око. Само морам подоцна да почнам да јадам, зашто еве сеа е 6 јас вечерав а до 12 до вечер ќе се шекнам од глад.

  Задоволна сум ептен, сите ама сите ствари ми се широки, целулит исто видно намален. До крај на месец сакам уште -4 за да ја заокружам рестрикцијава рамно со 65 кила. Полесно и позадоволно одамна не сум се осеќала.
   
  На Doozy и BayernKa им се допаѓа ова.
 15. abeti

  abeti Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  26
  Јас ја држев два месеци -10 кила и некако не можан натаму толку ми се гади од месо а супер ми одеше овок месец пазам ама не е тоа тоа кажете тоа со карб циклинг како оди ао примеру плс.
   
 16. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Машки
  ротациа хидрати и кето диета ти се супер али мора физичка активност и многу пазење на исхрана посебно ако си на кето.
  кето диетата е тешка али многу ефикасна. слична е со хроно само што во кето диетата мора многу пазење на исхрана пошто се внесува 60% масти,20%протеини и 10% хидрати. тоа што си симнала 10кг со хроно диетата тоа е добро но тоа ти е вода и се намалува гликогенот и затоа се губат брзо килограми но салото се топи постепено. ротациа на хидтатине скапа диета пошто мораш да внесуваш по 1.5-2 грама протеин по килограм телесна маса.
   
 17. Агнес :D

  Агнес :D Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Здраво, ја почнав хроно диетата денес ми е втор ден но, некако се чувствувам како малаксана без многу енергија во мене. Дали е ова во ред бидејќи уште сум на почеток и му треба на телото да се навикне или некаде грешам?
   
 18. martin01

  martin01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2012
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Машки
  Zgolemigi mastite a hidratite odfrligi celosno :)
   
  На Агнес :D му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ..Queen..1998

  ..Queen..1998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2017
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  Дали може да се конзумира чоколадо? Доколку да, какво?
   
 20. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  4.710
  Пол:
  Женски
  Не е дозволено никакво чоколадо.
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.