Хроно исхрана - правила и прашања

Дискусија во 'Диети' започната од Doozy, 5 јули 2017.

 1. ..Queen..1998

  ..Queen..1998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2017
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  136
  Пол:
  Женски
  А дали смее не засладена тиква?
   
 2. tigrica92

  tigrica92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Crno smee
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  2.112
  Пол:
  Машки
  Некој?
  Ви благодарам.
   
 4. BayernKa

  BayernKa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Смее црно чоколадо ама само во вонрестрикција.
   
  На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Caci55

  Caci55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2018
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  Имам нешто да прашам за хроно исхраната. Зошто овошјето е забрането во рестриктивниот период? Откако ќе заврши рестриктивниот период, дали може да се јаде овошјето за ужина?
   
 6. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Не само во хроно диетите туку и во скоро сите диети не се препорачува овошје за доручек или вечера или да се претерува пошто содржи фруктоза а фруктозата е единствен хидрат кој не се искористува за енергија туку се складира во црниот дроп. Кога црниот дроп ке се засити со гликоген и ако додадеме плус фруктоза, тој хидрат се претвора дирекно во сало. Зато не се препорачува :)
   
 7. helloitsme

  helloitsme Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Здраво сакам да прашам дали со хроно исхраната резултатите се покажуваат и без вежбање и дали после држењето на рестрикција доколку сме задоволни со нашата тежина дали мора да продолжиме во траен режим за да не се вратат килограмите?
   
 8. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Килограмите се враќаат ако се продолжи со стариот режим на исхрана. Ако генетцки телото ти е склоно кон дебелеење,ќе се дебеелеш ако не се пази на исхраната. За жал генетиката неможи да се промени но со исхраната можи да се држи баланс. Било која диета да ја држеш,после престанок на диетата и враќање на стариот режим на исхрана килограмите се враќат. Хроно диетата не е лоша,ќе имаш резултати но подобро е да имаш и физичка активност
   
  На мацка64 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. aandonovska

  aandonovska Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2018
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Здраво, имам слушнато за хроно диетава и баш ги читав и вашиве коментари и баш сум изненадена... ми дадоа предлог како треба да изгледа менито за хроно исхрана и што треба да се јаде, но таа воопшто не личи на хроно диетава Сакам да ослабам 6-7кг па побарав за диета. Дали има некој од вас слушнато за оваа диета или пак дали ја имате држено? Ако да можете ли да ми кажете резултати или мислења? received_578848329228298.jpeg
   
  Последна измена од модератор: 30 јануари 2019
 10. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Го прочитав текстот.
  Оваа диета е КЕТО диета.
  Хидратите се заменуват со масти така што во рок од една недела на телото му е потребно да влези во кетоза. За да влези телото во кетоза,ќе мора да се јадат само масти и протеини а сите видови хидрати да се одфрлат од менито.
  Кога телото ќе влезе во кетоза и ако се внеси било каков вид на хидрат, телото одма излегува од кетоза и ќе му треба време за пак да влези во кетоза.
  Ќе мора да се внимава и со внесот на протеини пошто ако се внесува голема количина, дел од протеините се претворат во гликоген. Бцаа не е дозволено да се зема пошто одма се претвора во гликоген и излегуваш од кетоза.
  Со кето диетата се слабеј така што телесните масти се претворат во енергиа. Првата недела се губат и до 5кг али таја килажа е само гликоген и вода. Салото се топи постепено шо значи за еден месец може да се деси да намалиш само 2кг. Напредок ќе има али сака време. Протеините мора да бидат од животинско потекло како на пример риба,туна,пилешко,мисиркино месо,телешко,свинско,јунешко, јајца. Билните протеини не се рачунат пошто не се ккомплетни.Од масти се јаде фстак,орев,бадем,кикири,лешник,авокадо,жолчки од јајца,маслиново масло,маслинки. Ова е накратко за кето диетата а хроно е нешто слична поправо кажано преземена од кето диетата :)
   
  На aandonovska и babybubu им се допаѓа ова.
 11. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Дали во кето се дозволени млечни производи? Колку што имам сознание може да се јаде чедар, кравјо сирење и кравји кашкавал.
   
 12. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Не пошто содржат лактоза а лактозата е млечен шеќер :)
   
  На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Crumica

  Crumica Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2018
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Devojki imam drugarka , saka da zapocne so dietava ima 14 godini i 100 kg. Sakam da i pomognam pa da prasam za kolku vreme se postignuvaat rezultati , za kolku vreme kolku se slabee ? Fala vi ❤
   
 14. didi1982

  didi1982 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  4.013
  Девојки на хроно, размислувам т.е. решив да го започнам режимот, но примам витамини кои содржат засладувачи сорбитол и малтодекстрин. Ќе смета ако ги земам на сабајле, после појадок или за време на истиот?

  И општо, витаминска терапија не интерферира со исхранава?

  Однапред фала
   
 15. Lavica 344

  Lavica 344 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Jas so hrono oslabev 13 kila za 2 meseca
   
 16. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  594
  Пол:
  Машки
  Dietata dava rezultati odreden period no koga togas mora da se prekine.Sto posle prekinuvanjeto na dietata?Ne moze vecno da se zivee so nizok vnes na jh.
   
 17. BayernKa

  BayernKa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  402
  Допаѓања:
  622
  Пол:
  Женски
  Диетата почнува со рестриктивен период кој трае минимум 28 дена, во тој период се слабее а потоа имаш вонрестриктивен период каде се воведува и ужина и други продукти, тоа ти е одржување на килажата, тоа е после диетата. Како и да е, ако сакаме да одржуваме идеална тежина според секој индивидуална нормално, цел живот треба да се внимава на храна, посебно оние личности кои се склони на дебелеење, без разлика каков режим ќе си воведеш. Тоа е, ретки се тие кои можат се да јадат и да не се здебелат ич.
   
 18. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.574
  Допаѓања:
  67.362
  Ај и ова да пробам. Имам 15 кила за симнување.

  Појадувам тонус без квасец и брашно со маслинки и кашкавал. Дали е ок?

  За ручек не јадам месо, уствари ретко јадам месо. Може ли хроно леб со пржени јајца и ајвар, и колку?

  Дали може за вечера леб со нешто? Дајте идеи.

  И може ли да ручам у 5?
   
 19. Fillia

  Fillia Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.254
  Пол:
  Женски
  Можеш се што кажа ама тоа не е хроно...можеш да почнеш со прилагодување па да си почнеш со рестрикција. Инаку јаглехидрати се јадат само за доручек а и кашкавал не се конзумира можеш младо сирење...и хроното е баш 70-80% месо....боље барај др.исхрана
   
  На Lavica 344 и Cka им се допаѓа ова.
 20. sunshine2015

  sunshine2015 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2015
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  Растојанието помеѓу оброците треба да е од 4-6 саати. Да се појадува најдоцна до 10 часот.

  За доручек во почеток не ти треба кашкавал. Јас јадев тонус, манастирски или сама си правев гевреци во комбинација со путер и јајца или к.млеко со чиа. Многу ретко сланина јадев или кулен. И некој зеленчук ставав.

  За ручек ти треба протеин. Месо со салата, или некоја риба со салата. Еднаш неделно можеш бадеми со салата.
  Јас бидејќи не сум мераклија на месо многу место него јадев леќа, грав, грашок со салата.

  За вечера лесен протеин.
  Јас најчесто јадев ослич, печурки или белка од јајце со салата.

  Од овој начин на исхрана ослабнав за брзо време иако не се придржував толку многу. Може на почеток изгледа сложено ама после со добра организација лесно е и се навикнуваш.

  Ако те интересира уште нешто пиши.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.