1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хроно исхрана - правила и прашања

Дискусија во 'Диети' започната од Doozy, 5 јули 2017.

  1. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.522
    Мој совет ти е да си ја мериш храната и да си броиш дневен внес на калории. Можеби ги следиш правилата на хроно диетата што да јадеш, но можеби внесуваш многу калории и поради тоа не можеш да ослабеш.
    Со следење на внесот на калории, кога-тогаш ќе ослабеш 33 калории, но мораш да бидеш трпелива и упорна, можеби ќе ти биде потребно повеќе време. Доколку сакаш да го убрзаш симнувањето на килограми, започни и да вежбаш.
     
    На Avery и madmasel им се допаѓа ова.
  2. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    @madmasel се согласувам со @MissChievous. Да бидам искрена, јас ја немам држено диетава, но речиси сите од моето окружување ја држат. Можеби не внесуваш доволно течности и/или оброците ти се многу обилни. Да не ме сфатиш погрешно дека ти тоа го правиш, но еднаш ја разгледував хроно групата и останав фрапирана. Луѓе јадат по 300 грама пршута за доручек, омлет од 6 белки за вечера, 3 парчиња месо за ручек и слично. Знам дека нема ограничувања во количината, но ова е преееемногу. Види да не ја правиш и ти истата грешка.
     
    На madmasel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. madmasel

    madmasel Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    17
    Mozebi si vo pravobidejki jas koga bev tamu mi kaza prejaduvanje ne ama mozam da jadam kolku sakam duri mi kazuvaaa kako ako do tolku dorucek ti se jade izedi go cel leb nema tuka igranicuvanje ali pr mozam da koristam kajmak i pavlaka toada bide po malce i mlecni proizvodi 3/4 pati nedelno urda kravja ili sir feta bidejki e rastitelen .. A sto se odnesuva do rucekot isto nebitno kolku jadam mozam kolku sakam ama da bide somng salata isto kako sto napomena 6 belki DA jas isto taka sokrastavica 2-3 krastavici i 5-6 belki jadam taka mi kazaa oni deka taka mozelo ... Znaci nisto nemam prekrseno kako sto mi kazale taka pravam ... Inaku malku me zivcira i demotivira so ni 50g neam oslabnato tuka ima nesto sto ne stima ama sega na kontrola ke vidime so kako se desava... A isto da treba i da se dvizam toa def... Malku sum po mrzliva iskreno a bea i zestinite nemozev da disam od zeskoto non stop se potev ... Sepak fala vi devojki za sekoja info ako uste nesto znaete + info pls... Guskaaaam!
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Фета не е растително сирење, нешто грешка се тие таму, и мислам дека не може многу често да се јаде, само повремено. Кајмак и павлака се дозволени во траен режим ако не сум грешка, во рестрикција баш и не. Изварка/урда можеш, и кисело млеко. Не треба да се мешаат јајца со млечно, во никој случај, што значи ако три дена во неделата јадеш млечно, другите 4 дена ќе јадеш јајца (за појадок ова).
    Секако дека е важно салата да јадеш, особено за ручек и вечера. да биде 2:1 во однос на главното јадење, на еден дел месо да оди два дела салата. Можеби нагло ќе изгубиш килограми кога ќе ја завршиш првата рестрикција. А кажи ми, дали пиеш доволно течности? Бидејќи тоа е задолжително, и не смее да се пропушта. А пред и после јадење пола саат не се внсува никаква течност.
     
  5. Владек

    Владек Нов член

    Се зачлени на:
    15 август 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Имам сопствено истражување и 30 страни материјал за ваква диета и бенефитите од неа. Сега би сакал некој да ми ги погледне материјалите за да се преиспитам пред да продолжам со пишување.
     
  6. madmasel

    madmasel Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    17
    E vaka sega poso me prasa za tecnosti pijam min 3lt voda moze da se sluci i poise bidejki pijam kontraceptivni piluli JASMIN i toa me tera na dosta tecnosti ... Taka da zatoa voopsto ne e prbl... A sto se tice za feta sirenjevo da dozvoleno e 3-4 pati nedelno bas na restrikcija ali jas feta sirenje ne jadam iskreno samo urda jadam iskreno ni 3 pati nedelno ne go jadam ali jadam kolicnki TONUS tostiran so puter i kajmak puter stavam poise a kajmak po malku i gledam domati maslinki da mi se vkluceni i mozam da jadam samo misirkina salama pileska takvi nekoi NE bidejki sum alergicna od druga strana e sega problemot e ili ovoj rezim ne mi odgovara voopsto ili do hormonite e ... Jas mislam deka e do hormonite slednata nedela sum na kontrola da vidime so ke bide inace strikno misirkino meso mozam da jadam i telesko po retko ... Iskrena da bidam mi zboktisa ova mesovo 28 dena i se edno te isto za rucek koren salati navecer samo salati... Se nadevam sega tie nesto ke mi promenat bidejki cuvstvuvam so meso ke klapnam veke mi treba za ova dolgo toplo leto nesto mesunkasto ... Isto izdvojuvam riba jadam cesto i taka... Davajte ideji sto kako? sto moze da e..? Ke mi bide cest... Sekoe dobro na site vas i fala vi za sekoja vasa pomos... ☺

    Bidejki jas odam vo SRCE ajde prati ako mozes da vidime sto kako stanuva zbor... Inaku ne potencirav uz hrono dieta jas pijam i kapsuli bidejki imav zamastena jetra SYLMARIN, BIOKRILL AKTIV i DUOBIOTIC!
     
    Последна измена од модератор: 16 август 2017
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    За ручек, што ако немам месо и риба?
    На работа втора смена, што да имам на мени?
    Предлог?
     
  8. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    50 гр. бадеми со салата или 100 без салата.
     
  9. madmasel

    madmasel Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    17
    Da 100gr badem ne peceni ali toa mozes samo 2 pati vo nedelata nemozes sekoj den.. Kako inace ke gi rastopuvas mastite..?
    Iako dietata jako e ne socijalizirana i sto treba da se jade site 3 obroci ...
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Ја исчитав цела тема и одговор за тоа што ме интересира не најдов.
    Колку трошите на неделно ниво или пак месечно за диетава? Нормално дека секој си има одреден буџет за храна и кога само еден од семејството ја држи диетава потешко е. Гледам дека има многу месо а не е баш евтино ниту пак состојките за да се направи лебот. Може ли да пишете колкав ви е буџетот доколку купувате се од пазар/маркет?
     
  11. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    @MissSpark зависи дали спремаш од дома или јадеш надвор.
    Неделно еве ќе пробам да пресметам:
    250 за пола кило сувомесно
    80 за 10 јајца
    300 за кило мелено мисиркино месо или пилешки стек
    150 за два оброка бадеми
    120 за леб
    500-600 за зеленчук и салати
    70 моцарела
    Вкупно околу 1500 денари неделно плус путер, ајвар, чај, лимони, витамини и слични додатоци што траат подолго време. Ова е отприлика за 1 човек и во споредба со претходно помалку трошам.
     
    На Doozy и MissSpark им се допаѓа ова.
  12. Shygirl3456

    Shygirl3456 Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Samo broenje na kalorii i pogolemo vnesuvanje na zelencuk i ovosje pomaga.Jas taka za eden mesec oslabev 10 kg.Gazirani pijaloci,alkohol,blago,brza hrana NE.Od blago moze samo od onie vitanovi da jadete.E taka se slabee a ne so ovie dieti so ne se zdravi.A i sekako povekje sport pomaga.
     
  13. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    @MissSpark

    И јас неделно трошам околу 1500-2000 денари со тоа што највеќе пазарам во Кам и локални месари. Зеленчук (и овошје за ужина) од пазар, а сега скоро открив еден дисконт па одам таму. Јас сум во некоја чудна рестрикција или полурестрикција, не знам шо е, ама ми одговара за здравствената состојба.

    Дел од трошокот оди за билки, травки и други додатоци што си ги пијам. Мислам дека ако месиш леб излегува поевтино. 5кг. брашно се 170 денари, а вака тонусот е 60... јас јадам два неделно, ау, лошо. Треба да фанам да замесам нешто пак. :worried:

    @Artemission од каде земаш мелено мисиркино? Немам забележано низ маркетиве (или се немам потрудено да забележам :D), може да се јаде нешто такво.
     
  14. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Мисиркино може во секое време, тоа е посно и бело месо како пилешко само као демек почисто.
    Пола саат се мислам кој го произведува ама не може да ми текне на името :doh: Фино е спакувано во проѕирна пластична опаковка (не е на мерење) и има некоја штампа горе. Произведено во Хрватска, чисто мисиркино месо има мелено и во стекови. Цената е 300 денари (плус/минус некој денар) за 1 кило. Го купувам во Супер Тинекс или Веро Џамбо зависи каде ќе начекам.
    Еве најдов една слика ама со лупа да зјапаш нема да го видиш убаво :smoke:
    20597047_1550663751652078_472307102207395206_n.jpg
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Луге мене ми е многу тешко само со две кафиња дневно....:| Како издржувате?:wasntme:
     
  16. Angella13

    Angella13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7
    дечки за доручок риба конзерва?
     
    Последна измена од модератор: 8 септември 2017
  17. Angella13

    Angella13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7
    Здраво девојки, веќе 7ден сум на хроно исхрана. Немам симнато ниту кило само подруго се чувствувам. Дали внимавате да пиете само две кафиња дневно? И првата цигара ја палам пред доручок. И исто така пиам по 3 4 кафиња. Дали овие работи се големи грешки? поз убав ден!
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Каков е тој веге начин хроно?
     
  19. angrypepper

    angrypepper Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Dali moze za dorucek da izedam kance kiselo mleko? Dali e ogranicena kolicinata neznam, nikade ne vidov, samo procitav deka moze 3-4 pati nedelno mlecno. Izvinete za kirilica, nemam na mob.
     
  20. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.149
    Колку шо имам разбрано, не смееш да грицкаш ама баш ништо? Пример, има ли некаква опција за грицкање било што додека глеаш филм, освен нокти, секако :) ???????????