Хулахопки и сандали. Да или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gerberce, 20 јануари 2011.

 1. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  201
  офф топик:
  Се развлекла темава до раскинување заради начинот на облекување. :|

  Значи прво кога си ја отворила темава треба да бидеш спремна дека не секој ќе се сложи со твојот став и дека не секој ја сака таа комбинација.Затоа немој толку контрадикторно и по малку дрско да им се обраќаш на оние кои не се сложуваат со тебе. :^)

  онтопик:
  Мене исто така не ми се допаѓа оваа комбинација.
  1.Поради работ од хулахопката кој се гледа и е доста невкусно.
  2.Сандала е летна чевла,а хулахопка не се носи во лето (освен ако не е ладно надвор), :!: но за тој случај постојат салонки (и има доста поелегантни моделчиња).
  Тоа е моето мислење за оваа комбинација. :)
   
 2. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Хахахахахха значи како се изнасмеав :rofl: :rofl: :rofl:
  Според мене,како прво треба да носиме она што нас ни се допаѓа,а не она што им се допаѓа на нашите дечковци,другарки и сл.
  Како второ,ако сакаш ти дечко ти да те сака и да ти остане верен поради комбинацијата хулахопки и сандали тогаш секоја чест што да ти кажам...Ама нема ли да ти биде повеќе мило ако те сака во се што ке облечеш?
  Извини јас не те познавам и незнам каква си,ама со ова што си го напишала ти самата себе се прикажуваш како некоја што нема карактер,што нема ниедна добра особина или што незнае како на друг начин да освои момче па мора да носи хулахопки и сандали.Ц ц ц ц ц.....

  Извинете за офтопик
   
  На Kolumbo и marama им се допаѓа ова.
 3. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  45.754
  Пол:
  Женски
  Јас кога и да се двоумам што да облечам ,или кога го прашувам маж ми како ми стои ова или она,неговиот одговор секогаш е ист:Што и да облечеш не мене ми е сеедно ,во се си ми убава,јас те сакам тебе,а не тоа што го носиш.Мислам дека мажите не се замараат со она што го носиш.
  ;)

  И да се вратам на темава хулахопки и сандали -Да,но дебели хулахопки или дезенирани ,Не овие на кои им се познава работ кај прстите.
   
 4. marina.baby

  marina.baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2011
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  44
  Дефинитивнос и во грешка душо. Јас да ти кажам едно, дали ти ги прецизираш танга гаќите како моден додаток, секси-облека, или секојденво парче облека? Танга гаќите за што ги ставате, за онака, да не ви се познават работи под панталони? Дај молимте, или пак, од што се удобни?:)
  Тангата се моден додаток што скоро секоја жена ставила, се разбира, од причина почнувајќи да не се познават работи на фармерки , до најчестата, се осеќаат сексипилно и сакаат да скренат внимание особено кога се гледа под пантоломи и сл, или е испакната:) Или пак ссакате да сте секси на дечко ви.

  Така и хулахопките, не се само парче облека кое се купува за во ладните зимски денови и се става
  колку-за-да-не-студи, туку затоа постојат хулахопки почнувајќи од дебели зимски па се до, сјајни лизгави, дизајнирани,сексипилни хулахопки, кои се со намена да ја направат ногата попривлечна, што е синоним за женственост, ја знаете онаа високи штикли и црни чорапи...

  Некој хулахопките ги сфаќа како моден додаток некој парче облека за во зима, но кај машките тоа е нешто што пали, т.е девојките се осеќаат посекси со тоа парче облека на нив и се попривлечни кај спротивниот пол па не гледам причина зашто не би ставила хулахопка која добро ќе се уклапа на сандалата што девојката ја носи.
  Нормално има случаеви кога е надовр од невозможното, едноставно изгледа како да носите чорапи на влечки пластични од шик куманово.

  Gerberce, и јас носам понекогаш, само знам дека не сум out of limits поради што знаам добро да ги уклопам па и не се срамам,секој си има свој вкус на мода така и мојот си го ценам и си уживам понекогаш кога се облекувам. Сандала на хулахопка сигурно ДА кога е во прашање избор на сандала со соодветна хулахопка. Нормално како последните слики што си ги ставил е лошо, али овие што ти ги цитирав се супер.


  Убеди ги луѓето што живеат во село дека коа ќе дојдат в град не треба да ги носат селските навики.
  Убедити пензионерите во петок да не се буктаат толку во градски и да не го носат цел зелен пазар во автобсите да не се шири таква реа.
  Не можиш да убедиш некој што нешто си го практикува, без разлика колку е кич. Јас мразам шалвари и никогаш не би ставила, а што со милион деовјки кои носат? зар да ги убедувам затоа што не се по мој стил и вкус??

  Не може едноставно, ако не ти се свиѓа нешто остај не го прави, ама не го терај и другиот да не го прави заради тебе што не ти се свиѓа :)

  Значи да прецизирам, хулахопката не е само зимска облека која се носи под некое алиште или пак под сукња само заради ладното време. ХУлахопките се моден додаток, што ги има во разни намени и дизајни, што за секоја пригода следи некое парче облека. Хулахопки се носат и во лето и во зима, и во сите временски периоди кога е прикладно на ситуација и комбинација со облека.Се е до тоа колку вие сте спремни да изгледате елегантно, спортски и се останато, и на тоа зависи и вашиот вкус на креирање на позитивни и негативни ставови кон одреден стил на облекување.Искрено мене попривлено ми е кога имам потреба да изразам своја женственост, да ја изразам со добро обликувана нога и добра штикла него ли да се разголам како танчерка за да привлечам внимание.

  Тогаш кажи ми зошто постојат овие хулахопки:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Дека се зимски обувки? Дека ќе те “стоплат?“
  Кажи ми дали ти ако е надвор минус 15 степени би носела вакви хулахопки за да те “топлат“ како што викаш ти дека за тоа биле хулахопките. Се обложувам дека ти никад не би ставила хулахопки од типот на овие што ти ги набројав за да те “топлат“ пошто колку и да сакаш, хулахопка не топли посебно не од дизајнирани тие на слика. Тие се за обликување и украсување на нозете и за тоа ќе останат.
  Многу мешате некако, има различни намени на хулахопки и различни стилови на хулахопки почнувајќи од дебели зимски па се до сјајни и танки најлонн хулахопки за обликување на нозете.
  И на што би ги искомбинирала овие хулахопки што ти ги покажав погоре кога си толкав експерт:))

  Не се селанки туку, тој стереотип е произлезен од носењето секакви хуалхопкина отворени сандали што не се уклапаат во никој случај особено со раб и прсти напред кои се познаваат дебилно.
  За на сандала да носиш хулахопка треба да се има мали прсти и прибрани инаку што да ставиш не одговара. Иако се согласувам со вториот дел навистина ги привлекува можам да ви потврдам поради што со неколку имам правено муабет највеќе паѓат на девојки со добро стегната нога во хулахопки и штикла.


  Тотално си во право. Секој да си се облекува како нему што му одговара.
  Селанка или сељак е тој што кога ќе види некој не е облечен како тој што се носи, и вели одма “Еј види селјак“.
  Па ако појдиш во село и имаш макар и еден пирс или ставиш сукња ќе те направат кој знае што.Затоа што не виделе и не си спроед нивните принципи. Многу малограѓанско опшество стануваме.

  Посебно беше јак коментарот на девојката која рече неколку страници наназад дека би носела, ама надвор од македонија.
   
 5. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Ако е тангата моден додаток,тогаш ке се носи врз гаќите.Исто како што носиме ланче на некоја ролка.И тоа и тоа. :D
   
  На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  201
  За Марина.Бејби ^
  Како што можеш и самата да видиш на сликите девојките носат салонки! (освен на последната) и таа лично ама ич не ми се допаѓа.Не те убедувам дека не иде зошто се работи за личен вкус.Само кажав дека не треба да наметнувате ваше мислење.Инаку не дека нешто многу ќе те затопли хулахопката,но сепак ти се нозете покриени.Не знам колку си запознаена хостеси и манекенки ни на кастинг не смеат да дојдат со голи нозе,срамота е,но носат салонки.
   
 7. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  marina.baby изгледа за дипломска си имала тема хулахопки :D

  И малце разгледај низ форумов има тема за хулахопки каде може да се изјасниш за хулахопките нивната намена, да увидиш дека многу девојки ги сакаат, јас напросто овожавам дебели, дизајнирани, чипкани хулахопки.

  АМА оваа нова мода на дебела хулахопка и сандала НЕ НЕ ФАЛА!!!
  Па и за тоа е темава за сандала и хулахопка.

  Така да тука е вкус во прашање, а не тие твои муабети за моден додаток бла бла каде може да ги кажете во основната тема за хулахопки.
  moda-i-stil/hulahopki-t2257/

  Исто и Лексис, малку сте смешале теми.
  Салонка и чизма со хулахопка е добитна комбинација.

  Но за мене не е добитна туку неубава комбинација чевла со отворени прсти летна прелетна чевла и јас да земам хулахопка дебела на неа или чорапа! |( Кој сака нека носи.
   
  На sweetheart10 и starfish им се допаѓа ова.
 8. Gerberce

  Gerberce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  56
  Добро... ми рекоа да замолчам, па затоа нема да продолжам со моето здодевање :)
  Ама морам само да кажам дека ми е многу мило што сепак имам девојки истомисленички... колку и да се ретки...
  Ок... тогаш секој нека си го прави она што си го сака, јас само сакав да одбранам нешто што сметам дека е убаво, а бесправно се категоризира како невкусно...
   
 9. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.431
  Допаѓања:
  9.227
  За тоа ич да не се секираш, многу феминки има. За било кое прашање ќе најдеш некој што се согласува со тебе и некој што не се согласува. Ако сите мислевме исто немаше да постои такво нешто ко форум
   
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.272
  Јас пак не сваќам што ти браниш? Се браниш себеси или сакаш да ги убедиш другите дека тоа е убаво сепак?
  Модата е толку опширна, толку многу модели, материјали, акцесорис, комбинации дел невкусни дел одлични ама се е вкус.
  Не може да бараш од одредени лица да носат нешто што нив не им е убаво.
  Таман работа да сакавме и да носевме се што ни презентираа дизајнериве. Ај сите да одиме во висока мода и да се облекуваме како Лејди Гага, да носевме пластики на себе, да носевме шлемови, да носевме сите проѕирно ....
  Секој човек е индивидуалец, посебен на свој начин, си има различна перцепција и гледиште на светот и модата, некој не го ни интересира модата битно е да е облечен, комотно да му е и да не му е топло/ладно, друг слепо ги следи трендовите, трет си носи што сака сам си одредува сеедно дал е модерно или не.
  Не може некој да тераш да носи чорапи дебели и сандали ако му изгледа невкусно, неубаво.
  Ти ако сакаш носи!
  Ама ова е тренд којшто е актуелен сега, лани некој нека го носеше кога не го носеа ич (зборам за дебеливе хулахопки) ќе го сметаат за сељак, а оп сега дизајнерите го актуелизираа и сите модерно било и убаво божем.
  Сите очи не ги гледаат на ист начин работите.
   
  На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.909
  Ако дечко ми сака да ми раскине зошто не носам хулахопки и сандали , нека ме извести . За јас прва него да му раскинам ;) 8) Ако ме сака ќе ме сака и гола , и со хулахопки , и без хулахопки . Не сакам јас жена до мене да ми кажува како треба да се носам , него маж што ќе ме сака и ваква и таква ;)
  Ама се мислам дека темава отиде у грешен правец :)
   
  На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. marina.baby

  marina.baby Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2011
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  44
  Ако постои таков, бравос на паметот :) Тој не заслужува ни да го допреш.


  Хахахаха, не дека сум имала за дипломска туку само ме фати нерва кога видов како еден човек да ги има пишано сите мислења на темава, т.е сите се со едно мислење. А напишав толкав долг пост не заради друго ради што ПОЗНАВАМ луѓе, па моите другарки никогаш не ми забележале ако во лето ставам хулахопки што нормално се викаат Летни хулахопки што и сами они ги носат во лето. Јас само напоменав росонерка дека ако знаеш да искомбинирас убаво ќе стои а не да биди на некоја ЛЕТНА ПРЕЛЕТНА сандала со 2 ремчиња и прстите да ти се извадени напраед бог знае колку
  :rofl:
  Сеа ќе се послужам со сликите на gerberce да ти покажам која комбинација би ја носела а кој никад и е надвор од границите:

  Ова е добра комбинација и баш супер стои:

  [​IMG]

  И ова одговара, но девојката под итно да ги смени хулахопките, како пајка изгледа во нозете:
  П.С. Исто и белегзијата на нога се носи надвор а не под хулахопки (без разлика од каде си ги ископал сликите герберче:)

  [​IMG]

  А ова НИКОГАШ НЕ, + сандалите се толку летна обувка (зборам за овие на слики подолу) што се за на плажа да излезиш дури :lol: :lol:

  [​IMG]

  Ова е најлошата комбинација и најружните сандали:

  [​IMG]
  [​IMG]

  Хулахопката е супер ама едноставно сандалите не се приклади овде:

  [​IMG]


  Се надевам разрешивме некој стереотип:)
   
 13. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не сум облекла хулахопки и сандали. Воопшто не ми се допаѓа таа комбинација.
  Сепак секој си има различен вкус и различен стил на облекување...
   
 14. sweetheart10

  sweetheart10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  159
  Никогаш,ама никогаш не би облекла хулахопки и сандали ЗАЕДНО :!: Ма ако сака цел свет нека носи.Едноставно тие две работи не одат и .
   
 15. Gerberce

  Gerberce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  56
  Слики од познати во сандали и хулахопки, меѓу кои е и Хајди Клум и Шведската принцеза Викторија (последната слика). Сликите се огромни, само кликнете на сликичките за зум.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 16. Gerberce

  Gerberce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  56
  Уште неколку

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 17. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.803
  Па што ако носат познатите?Недај боже да треба од нив да гледам.Ај сите како Леди Гага да се облечеме а? :rofl:
   
 18. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.673
  Допаѓања:
  19.339
  Пол:
  Женски
  дефинитивно не -.-
  нешто најодвратно шо можи да постој.... :worried:
   
 19. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.684
  Допаѓања:
  9.881
  Пол:
  Женски
  Сигурно не e поодвратно од нелитературно напишан пост. |(
   
 20. GiaMarie

  GiaMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  40
  Никогаш не би облекла сандала и хулахопка особено не на толку отворена сандала како на прикажаните слики. А и не ми е јасно толку отворени сандали се носат летно време, значи зошто би имала потреба да облечам хулахопка на толку топло време. Единствено ми влегува во комбинација салонка малку отворена напред со хупахопка, така можеби би облекла. Но секој си се носи по свој вкус така да ако на некого му се допаѓа јас немам ништо против :) .