Хулахопки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од viki44e, 26 јуни 2010.

 1. Star_dust

  Star_dust Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  1.065
  Пол:
  Женски
  Замисли јас тие од 35 денари и 2 пати сум ги облекла :D
   
  На Feminka22, x.Daisy.x и SummerGirl им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.698
  Допаѓања:
  22.506
  Пол:
  Женски
   
 3. Nylon

  Nylon Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Има и едноставен и комплициран одговор на тоа што е денажа односно denier или скратено den.
  Денажа е наша македонска кованица, поточен назив би бил дениери.

  Означува колку тежи предивото во должина од 900 метри.
  На пример: кај 15 денажни хулахопки значи дека 900 метри од тоа предиво тежи 15 грама. Тоа е едноставниот одговор.

  Но, кај скапите хулахопки има израз appearance. Кога вика 15 den appearance сака да каже производителот дека транспарентноста на тој материјал ќе биде како кај класичен најлон од 15 дениери, иако вистинската вредност може да е двојна. Што значи дека хулахопките се потешки, со подебел конец - значително поиздржливи. Значи провидни како 15 денажни, а издржливи како 30-40 денажни.

  Btw, зборот nylon доаѓа од градовите New York и London - градовите во кои живеел и работел Du Pont - изумителот на најлонот и ликрата.
   
  На x.Daisy.x и SummerGirl им се допаѓа ова.
 4. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  248
  Пол:
  Машки
  ваааааауу, вистина има хулахопки 2000 кај нас?

  Нема
   
  Последна измена од модератор: 5 март 2020
  На SummerGirl, ♡BuBaLe♡ и Feminka22 им се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.474
  Допаѓања:
  94.224
  Пол:
  Женски
  Јас последниве во Лидл што ги земав не знам која фирма беа пери носи ми испаднаа. Преубави меки.
  А имам и на Пенти тие од 135 денари и нив ги скапав носејќи.
   
  На nicky_fashion и SummerGirl им се допаѓа ова.
 6. marijaneta

  marijaneta Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  31
 7. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  3.533
  Пол:
  Женски
  Каде има мат хулахопки (да не се изгор)? И дали воопшто постојат хулахопки без оние задебелувања кај бутовите, а и без рабови а да се мат?
   
 8. nicky_fashion

  nicky_fashion Активен член

  Се зачлени на:
  7 мај 2019
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Прати ми порака за инфо
   
 9. Dax

  Dax Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Машки
  Што мислите за белите хулахопки? Не гледам жени што ги носат овде и на пример во Азија тие се доста популарни. Ми се допаѓаат и тие можат добро да се вклопат во различни комбинации.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 10. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.701
  Пол:
  Машки
  Мене лично, од машки аспект, не ми изгледаат убаво на очи.