Хуманитарна помош за Србија и Босна

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Snow-Queen, 17 мај 2014.

 1. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Хуманитарна помош за Србија

  Одиме утре со моите да донираме,фала за извстувањето! :)
  Треба да се смени насловот,треба да е „Хуманитарна помош за Србија и БиХ“.Бидејќи од Босна 2/3 е поплавено! Заразлика од Србија,каде е помалку!
   
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.928
  Допаѓања:
  56.066
  Хуманитарна помош за Србија

  На мене ми е криво, и ме боли. Во некои од поплавените градови сум била, сум седела по еден месец во лето. Во други живеат мои роднини и пријатели. Цел ден сум тмурна и повремено само солзи ми навираат.
  Мала помош околу донирањето
  [​IMG]
   
  На BI-44 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 3. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.952
  Допаѓања:
  33.898
  Пол:
  Женски
 4. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.370
  Допаѓања:
  19.020

  Прикачени фајлови:

  • v145106.jpg
   v145106.jpg
   Големина на фајлот:
   72,4 KB
   Прегледи:
   348
  На LittlePinky, Linnea, Sky-butterfly и 5 други им се допаѓа ова.
 5. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.539
  Пол:
  Женски
  Смрдловци :@ :swear:

  Ќе им дадат кредити после, зошто да им помогнат ко можат да ги вовлечат во долгови |(

  http://www.kalimero.mk/%D0%B5%D0%B2%D1% ... B5-%D0%BD/
   
 6. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.326
  Допаѓања:
  19.510
  Пол:
  Женски
  Се гордеам со мојата држава Македонија,македонскиот народ покажа дека има ГОЛЕМО Срце,посебно сум горда со моите Прилепчани :bow:

  http://10bez10.com/vesti/opshtina/2532- ... bija-i-bih
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 7. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.539
  Пол:
  Женски
 8. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.005
  Допаѓања:
  32.863
  Пол:
  Женски
  Владата се откажува од ДДВ на донациите за помош на Србија и БиХ

  http://mrt.com.mk/node/9383

  Првично не очекував дека ке се откажат знаејки ја нивната лакомост ама од друга страна не ме изненади потегов со оглед на тоа дека во спротивно ке беа премногу хејтани.Мораат да операт образ некако али во секој случај за арно нека е,не е во ред да собираат пари при ваква несрека. Се радувам за ова и се надевам тие пари ке си најдат надобра можна примена за помош на настраданите.
   
  На Lella, gingerchild и babyblond им се допаѓа ова.
 9. Linnea

  Linnea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2014
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Донирав облека и постелнина денес во пунктот во мојот град. Една цела сала преполна беше со кутии, ќесиња, вреќи. Многу многу се израдував кога видов дека се уште има хуманост и луѓе што сакаат да помогнат. :l:
   
 10. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  На една страна го прочитав ова, велат дека облека не е толку потребна, најпотребно е:

  * ВОДА
  * ЌЕБИЊА
  * ДОЛНА ОБЛЕКА И ЧОРАПИ
  * ХРАНА ЗА БЕБИЊА
  * КОНЗЕРВИРАНА ХРАНА
  * ХИГИЕНСКИ СРЕДСТВА
  * ПЕЛЕНИ
  * ЛЕКОВИ ( антибиотици, сирупи за деца исл.)
   
 11. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.157
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  Во овие моменти кога му пружиме помош на нашите соседи е нешто што најмногу ме радува и ме прави горда што сум дел од МАКЕДОНИЈА! :sun:
  Ќе донираме колку што е потребно и фала богу,кој колку може. :)
   
 12. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.407
  Пол:
  Женски
  И во мојот град „Црвен Крст“ организира помош за Србија, јас веќе се јавив на бројот 143 400 и донирав, школото мое организира, утре сите ќе донираме пари, и колку толку да и помогнеме на Србија :)
   
 13. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.157
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  Се извинувам за што пишам пак мислење,ама ако не го објавев тука ова, ќе пукнам.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Се расплакав кога го видов ова луѓе,алал да ни е!
   
  На LittlePinky, Nausicaa, levely и 2 други им се допаѓа ова.
 14. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  223
  Ајде се ќе биде добρо, господ е со сите нив а и ние κаκо добρи, бρатсκи соседи сме со нив во оваа тρагедија, ја поκажуваме нашата хуманост јас веќе дониρав, се надевам и вие. Да му помогнеме на оној κому му е потρебна помош бидејκи тоа е човечκи утρе недај боже можно е да дојде ден κога и на нас ќе ни биде неопходна помош... Маκедонија е со вас, имате голема подρшκа од вашите маκедонсκи бρаќа! :)
   
 15. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.305
  Допаѓања:
  25.879
  Пол:
  Женски
  Во Битола има организирано на Магнолија,Кај Веро на Широк Сокак,пред Црвениот Крст кај Јавор...секаде Црвен крст постави места каде шо можи да се донира...Баш вчера кога си бегав од училиште имаше на Широк Сокак луѓе шо доаѓаа да донираат нешто за Србите и Босанците.И кај нас в гимназија се организира младинскиот актив преку црвениот крст во ходникот на првиот спрат од гимназијата кој сака да донира било шо,може и пари...Јас пари ќе донирам...
  А гледам на нет Македонија донирала многу повеќе од САД и Европа заедно.
  А и дека ако постоела Југославија Европа ќе бараше влез во неа.
  Се организира и хуманитарен концерт во Борис Трајковски,насекаде има карти низ Македонија.А и концертот на финалистите на Икс фактор мислам дека за тоа ќе биде,парите од картите да одат во донација за Србите и Босанците.
  И навивачката група Чкембари донира за нашите соседи...
  [​IMG]
  Само ќе поминат поплавите,нема сигурно вечно да траат,нема оваа катаклизма да речам шо ги зафати нашите соседи од бивша Југославија да трае со векови...Не треба да забораваме и после ова да им се помага на најсиромашните,на најбезпомошните...Хуманоста не треба да ни се појавува само за време на некои поплави,пожари,земјотреси и слично..треба континуираност...Се сетив на една песна на Тоше...
  За овој свет
  кој ни е единствен
  треба се да сториме
  само тој го имаме
  за овој свет...

  Со вас сме!Издржете! :hug:
   
  На LittlePinky, Someonespecial и Nausicaa им се допаѓа ова.
 16. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.055
  Допаѓања:
  20.971
  Пол:
  Женски
  Младинската Организација при СОУ „Љупчо Сантов“ од Кочани, започнувајќи од утре(вторник) и наредните неколку дена ќе организира хуманитарна акција за настраданите луѓе во големите поплави кои ги зафатија Србија и Босна и Херцеговина.

  Ги повикуваме сите ученици, професори и грагани да донираат:

  1.Флаширана вода
  2. Конзервирана храна
  3.Облека (зачувана што може да се користи)
  4.Хигиенски средства
  5.Бебешка храна и облека.

  Производите ќе се собираат во училишната спортска сала на СОУ "Љупчо Сантов".

  Општина Кочани во соработка со Невладината Организација „Благородна мисија“ како и „Црвениот Крст“ на Република Македонија од денес отворија неколку пунктови за собирање на помош за настраданото население од поплавите во Република Србија и Република Босна и Херцеговина.

  Организаторите на пунктовите апелираат да не се носи се и сешто, туку она што на луѓето им е најпотребно: чебиња, кондури, облека, храна во конзерви, вода со подолг рок на траење, средства за одржување на хигиената, пелени, млеко во тетра пак, односно се она што нема да може да се расипе за краток период.

  На секој собирен пункт донаторите ги оставаат своите податоци и се потпишуваат во книга.
  Онака како што вчера најави менаџерскиот тим на кафулето „Либеро“ од Кочани, денес цел ден кафулето работеше за настраданите лица од поплавите во Република Србија и Република Босна и Херцеговина.

  Денес едно од најпосетените кафулиња во кое преку целиот ден немаше ниту едно слободно место беше „Либеро“, а за да посетеноста биде уште поголема во вечерните часови се погрижија музичките групи и музичарите од „градот на оризот“.

  Дознаваме дека се собрани поприличен број на парични средства кои деновиве ќе бидат испратени во соодветните установи во Република Србија и Република Босна и Херцеговина.

  Што да се каже после една ваква прекрасно организирана хуманитарна акција? Едноставно, браво и за менаџерскиот тим на „Либеро“ но и за сите музички групи и музичари од Кочани кои со својот настап допринесоа за огромната посетеност.

  Тоа го можат само луѓето со големи срца.

  Еве дел од акциите кои се преземаа/т во мојот град, и горда сум на моите сограѓани! Денес газдата на кафичот каде што се организираше хуманитарна акција цел ден вчера, соопшти дека се собрани 87 000 денари.

  Ептен сум потресена од ова што им се случува на луѓето во Србија и Босна. Дониравме и ние од дома по телефон, ама навистина е тешко човек да не се расплаче кога ги гледа снимките и сликите од таму.

  Само се надевам дека сите оние кои останаа без својот дом, ќе пронајдат сила и верба да застанат повторно на свои нозе. :(
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  VAŽNO UPOZORENJE!!!
  Na svaku ambalažu i to preko BAR CODA, napišite markerom slovo "H" po mogućnosti vodootpornim markerom. Slovo "H" je znak za humanitarno i tako jedino možemo sprečiti preprodaju stvari i vraćanje na police, i ne dozvoliti sitnim dušama da se bogate na tudjoj nesreći. ŠALJITE DALJE OBAVEST!
   
 18. Ondula

  Ondula Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  242
  Допаѓања:
  1.042
  Пол:
  Женски
  Организираа и во нашето училиште, но ќе даваме пари и после ќе се купува. До четврток ќе се собираат пари од секое одделение и ќе се купува по одделенија, на пр. 8 одд. ќе купат пакети вода, 7 одд. пакети памперси... :?: Искрено чудно ми е зошто да не донираме со работи, но така сметале наставничките дека ќе се собирале непотребни работи. :?:
  Како и да е сепак е убаво што им текна да организираат. Инаку Happygirl убаво е што напиша дека се собираат во спортската сала, еве јас незнаев дека е таму, деновиве ќе однесам и таму нешто да донирам. :)
   
 19. Mrs.Carter

  Mrs.Carter Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  За тие девет часа донација преку оператор со сума околу 22.000 евра, државата си лапна 7.000 евра данок. Не приметивте?

  На ќарот ортак , ц ц ц
   
 20. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  1.854
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  на вести кажаа дека и данокот ќе се донира или грешка сум?