1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хуманост

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Gordana10, 4 март 2010.

  1. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=138176
    Да и помогнеме на Наташа Пановска
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    ^ Донирано.

    Давам пари секогаш кога сум во можност односно кога имам пари.
    На улица, кога ќе ми заѕвонат на врата, секогаш кога ќе има прилика.
    Кога немам пари им давам нешто за јадење, ако ништо друго.

    Една летна вечер кога излегував, имав повеќе пари во мене и отидов до продавница да си купам цигари, имаше ром и ромка кои сакаа да си земат салама, али немаа доволно пари па си купија само паштета и натажени искочија.
    Побрзо ги платив цигарите, излегов, им дадов пари да си купат салама и сега дали ги потрошија на тоа, цигари или друго не знам, но мене ми е полесно вака.
     
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    ехе колку пати облека оставивме и јас и брат ми во црква, и јас сама(добар дел од мојата гардероба-онаа што не ја користам, и не ми е жал) се надевам дека помогнав на дечиња и девојчиња да се стоплат

    кога ке налетам на луге што просат, им давам по некое денарче, а скоро беше кога се чекав со една другарка, ми дојде до мене едно малечко девојченце, и ми вика "купи ми за јадење" влеговме во Тинекс, девојчето си одбра што сака да јаде(лебче и салама) платив и излеговме, ама кога ја гледав како се крие за да јаде, срцето ми се кршеше. поминаа неколку дена, пак на истото девојче налетав, и ме виде со сладолед во рака, и ми вели"сакам сладолед" а минатиот пат ја прашав ми кажа дека се неколку дечиња, и нејзините не работат, жал ми беше, и и го дадов сладоледот(неотворен)
    помина ден-два па девојчето, со мајка и и со едно од братчињата, ме виде дека јадам сладолед, и сакаше и тоа, па без размислување му го дадов, што да правам таква сум што имам сакам да го споделам со тие што немаат

    најново-за девојчето Наташа(што боледува од леукемија) се јавив на еден од броевите и донирав 100 денари, а сакам и да ги продадам моите веке изработени парчиња накит, па да ги уплатам на нејзината сметка во ЦКБ банка-се надевам дека ке налетам на хумани луге:)
     
  4. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Донирам пари, облека, крв....колку што имам можност толку и навистина ми е жал кога ги гледам каде што просат за јадење...
    Но бев непријатно изненадена кога во Битола пред Веро седеше жена со 4/5 деца и едното и оди на мајками и и вика дај ми пари за леб и мајка ми му вика ајде со мене внатре што сакаш ќе ти купам и ова ам не несакам сакам пари да ми дајш...е ова ми е неопростливо...Да ми бара само ПАРИ би му дала ама ми бара за леб за да ги потроши за нешто без везе.....
    прв пат донирав крв со неполни 16 години (иако не смеев, тоа го направив со врски бидејќи крвта ми беше перфектна) и и ден денес ми е мило што мојата крв го спаси животот на тоа девојче, да не бев јас (не дај Боже) можеби ќе беше мртво...Нејзините родители беа преблагодарни.
     
  5. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Здраво, сите писма ги прочитав и видов за жал дека сите зборат за пари( како со пари се помага ова или она) само во едно писмо сретнав тоа што и јас ке го кажам сега Хуманост не е само да дадеш пари, хуманост е убава работа кога еднаш ќе направиш секогаш ке го правиш, дарувајте прегратки, дарувајте љубов, дарувајте храна, дарувајте разговор а потоа дарувајте пари облека крв и уште многу работи. Во едно погоре писмо кажува дека богатиот не дарува можеби не викам дека не точно но некои од нив имаат преголемо срце, Јас секогаш викам прашај паталец а не гаталец
     
  6. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    eee luge moi nema humanost vo nasata drzava izgleda a zasto, dali nekoj se zaprasal tolku lie tesko da se otvori srceto i dusata.
    Eve vaka da pocnam. Mojata mala ima 11 godini imame mali precki so govorot ide vo skolo za tanc, ubavo idese e sega e problem ni napravija nesto ne ubavo necovecki, site drugi deca gi spremaat za nastap na 29 samo nea ne. Prosliot cas ni rekoa deka nemoze da igra na nastap zatoa sto nemozela da gi prati decata a site deca imaat od 4 do 7 godini. deneska koga bese na cas ja ostavile da sedi celo vreme na starna na stolce a vo isto vreme i cupkase vo mesto so nozete a jas od prozor sve gledav. Uste pogolem problem e toa sto ona mnogu saka da ide da tancuva i doma istoto go pravi a i patikite so koi sto vezba ne gi ispusta od race. Ve molam da mi pomognete ako mozete ako imate fb ili meil ostavete ke ve pobaram da vi raskazam poopsirno. Blagodaram odnapred.
     
  7. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    zar nema noikoj sto ke mi pomogne
     
  8. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Сите треба да бидат хумани, луѓето кои имаат многу често не се многу хумани.. Зошто е ова-? Луѓето треба да се почитуваат меѓусебе и да даваат на тие што им треба. Треба сите да ЗНААТ за нештата кои можат да се случат ако тие луѓе не се помогнати.. За да дојде ова глобално, треба да се почне од мали нешта! Затоа ПОМАГАЈТЕ
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Сите треба да сме хумани, барем еднаш месечно можеме да одвоиме 100ден.
    Едно кафе со другарка нема да излезете во град и нема да умрете без него, а на некого тие 100 ден живот му значат
     
  10. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Хумана сум сакам да помагам на луѓето кои немаат, или на оние на кои им требаат пари за операција давам зашто добро знам како е кога собираа за мене кога ми требаа за операцијата во 2003
    Е сеа кога немам пари подарувам насмевки, прегратки
    често знам гардероба која не ја носам да ја дадам на некого што му е потребна
    Мило ми е да дадам а уште помило ми е кога ќе видам насмевка на лицето кое сум помогнала
     
  11. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
  12. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    кој што е во можност нека донира :( :( :( :( баш се натаживввв
     
  13. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Малата Ева која на свет дојде пред само еден месец, има дијагностицирана тешка срцева мана (хипопластично лево срце со ASD, VSD и белодробна хипертонија). Неопходна и е итна операција во Бугарија.

    Операцијата чини 13 800 евра, а семејството не е во можност да го собере износот за најкратко рок.

    Се молат сите граѓани, добродетели, организации да помогнат во спасувањето на малата Ева.

    Можете да донирате на следните трансакциски сметки: 300-0070827508-86 Комерцијална банка и 200-0016518668-27 Стопанска банка.

    Како и на телефонските броеви:077/143-402; 070/143-191 и 075/143-161.

    Ова мало ангелче заслужува да се радува на животот и детството. Доколку сте во можност, помогнете му!
     
  14. Jovankaa123

    Jovankaa123 Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Состав за хуманоста може? За утре ми е...
     
  15. dulcela

    dulcela Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    134
    Самото тоа што е побарано помош од граѓаните, значи дека ситуацијата е критична. На Орнела и е потребна огромна помош, таа има само 24 години, а се бори со рак на лимфни жлезди. Потребна е голема сума на пари, бидејќи лекот треба да се набави од странство. Кој колку може нека донира. Да ја покажеме хуманоста.
    Кога станува збор за спасување човечки живот, се треба да се проба.

    https://www.facebook.com/photo.php?...=a.60357166647.96536.600951647&type=1&theater

    Za Donacii od Stranstvo
    IBAN
    MK 07330140250570093
    SWIFT : KAPBMK22
    Kapital bank ad Skopje
    Corespondent bank:
    RZBAATWW
    Raiffeisen bank inter ag
    Vienna At
     
    Последна измена: 29 април 2015
  16. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Не сум претерано хумана. Никој на врата не ми дошол да побара храна, а овие луѓево што просат по улиците, и самите ние сме запознаени со тоа дека дел од нив само глумат жртви, друг дел ќе ти рече дај ми за леб а ќе замине да купи цигари, на третиот дел пак навистина просењето им е единствен начин за некоја пара за да каснат нешто. Затоа, ги проценувам кој е кој, кога ќе видам некој на улица што проси по очите му препознавам колку му треба. На таквите им давам не по денар или два, туку повеќе. А во Црвен Крст досега не сум била да оставам облека, затоа сметам дека не сум доволно хумана. Исто така, порано се случуваше кога јадам надвор да им фрлам тровчиња на врапците, но сега немам време надвор да јадам.