1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хуман зодијак

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од rici.aaaaa, 4 март 2013.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Сите зодијачки знаци, без оглед на тоа дали се одликуваат со материјалистичка природа или не, се способни за великодушност и добри дела.
  Овен

  Овните поседуваат голем број на социјални врски и контакти и можат да бидат одлични потпароли за правата на сиромашните или маргинализираните групи. Доколку застапувате некоја хуманитарна организација за помош и ви е потребен човек кој ќе ги убеди големите фирми да се вклучат во најновата акција која ја спроведувате, без двоумење одберете го Овенот. Исто така, припадниците на овој знак се меѓу најбројните кои помагаат при природни катастрофи и елементарни непогоди. Одлично можат да се снајдат и со организирање на телефонски аукции за помош, дури и во последен момент.

  Бик

  Бикот се одликува со голема приврзаност кој децата и животните, па затоа не изненадува што е водечки активист во сите ситуации каде што треба да се усвојуваат незгрижени миленици или деца. Одлични готвачи се и умеат своите кулинарски способности да ги искористат на хуманитарни аукции од отворен тип. Исклучителни се во организирање на локални или маалски хуманитарни приредби и настани. Машките Бикови се одлични домаќини, додека жените припаднички на овој знак се исклучителни организаторки зад сцената.

  Близнаци

  Близнаците се едни од хуманитарно најангажираните знаци. Голем број од нив се талентирани музичари, актери, актерки и писатели и токму поради тоа се исклучителни во осмислувањето на хуманитарни настани при кои ќе ги искористат сите свои таленти за да соберат финансиски средства. Меркуровите деца се извонредни и во ширењето на одредена хуманитарна кауза - никој не умее да пренесе и рашири порака брзо како нив, особено на социјалните мрежи како Твитер и Фејсбук.

  Рак

  Раковите се одлични хуманитарни организатори. Пожртвувани се и ако веруваат во некоја хуманитарна мисија, ќе сторат се, само за да ја остварат зацртаната цел. Па така, неретко ќе ги видите како се нафатиле за нешто што речиси никој друг не би – проверување на финансиски извештаи, пресметки на даноци или сметководство, се со цел да се минимизираат трошоците и да се соберат што повеќе парични средства. Особено се активни во организациите кои се занимаваат со деца жртви на семејно насилство, или оние кои ги таргетираат зависниците од наркотици и дроги. Припадниците на овој знак се великодушни и не очекуваат никакво јавно признание за својата хуманост.

  Лав

  Кога се работи за донирање финансиски средства, или посветување време на некоја хуманитарна кауза, Лавовите се едни од највеликодушните зодијачки знаци. Притоа, нема лудорија која Лавот нема да ја направи само за да ја оствари зацртаната мисија. Меѓу останатото, тоа подразбира играње на некој имагинарен лик (како на пример Дедо Мраз), се со цел да ги забавува спонзорите и да им извлече уште некоја пара од џебот. И да, никој нема да успее во тоа подобро од него!

  Девица

  Девицата ќе посвети многу време и енергија на хуманитарни цели. Сепак, мал проблем настанува кога таа треба да донира, бидејќи и е потешко да се раздели од сопствените пари, отколку да ги извлече туѓите.

  Припадниците на овој знак не сакаат да се експонираат, па затоа неуморно ќе работат во позадина со цел успешно да се реализира хуманитарниот настан. За својот труд очекуваат пофалба и признание и умеат да се налутат ако на крајот бидат заборавени.

  Вага

  Вагата е сама по себе великодушна душа, многупати дури и на своја штета, бидејќи умее да ги жртвува сопствените интереси за сметка на туѓите. Со неа владее Венера, па затоа ќе ја најдете на сите манифестации каде се собираат средства за изградба или обнова на музеи, уметнички галерии или театри. Вагите исто така обожуваат животни и за спасување на некоја дива егзотична врста или улично животинче ќе го дадат и последниот денар од џебот. Голем број Ваги се волонтери во хуманитарни и животнински невладини организации. Не очекуваат јавни пофалби за трудот и работат анонимно.

  Шкорпија

  Учеството на хуманитарен настан е некој вид социјален престиж за Шкорпиите кои неретко преку тоа се обидуваат да ја покажат и својата подобра страна која малкумина ја знаат. Шкорпиите се одлични организатори зад сцената, харизматични се, убедливи и можат да извлечат огромни суми пари од останатите луѓе. Припадниците на овој знак најчесто ќе ги сретнете на манифестации на кои се спонзорира науката, медицината и вселенските истражувања.

  Стрелец

  Стрелецот е активен на повеќе хуманитарни полиња, почнувајќи од собирање средства за подобрување на животот во неразвиените земји, па се до антикорпорациски протести, со кои се бори против корпорациската или политичка контрола врз човековите права или околината. Голем број Стрелци се талентирани писатели и режисери кои неретко ќе ги употребат сите свои таленти за снимање документарни филмови со цел да се подигне јавната свест околку некое глобално или политичко прашање, како и загадување на околината, но и евентуална неправда врз луѓето.

  Јарец

  Јарците имаат природна тенденција да собираат парични средства, а потоа да ги донираат истите, за да се ослободат од данокот, но и за да изгледаат социјално великодушни (како и Шкорпијата). Со оглед на тоа дека овој знак го цени социјалниот престиж, ќе се појави на најгламурозните хуманитарни настани. Јарците сакаат да посетуваат вечери или манифестации на кои се собираат средства за медицински или културни каузи. Ако пак се во улога на организатор на таков настан, очекуваат пофалба и признание на својот ангажман.

  Водолија

  Овој визионерски знак е вистински вљубеник во природата и ќе стори се за зачувување на природната флора и фауна. Водолиите се исклучителни во организирањето еколошки настани, потоа случувања со кои се борат против разноразни навидум неизлечиви болести или санирање на еколошки катастрофи. Водолијата може да делува малку неорганизирано и хаотично, но исто како и Близнаците е одличен гласник и може навистина брзо да ги рашири вестите на социјалните платформи. Да не ги заборавиме и уметничките фотографии, кои се одлична форма на изразување за овој знак.

  Риби

  Пожртвуваната Риба ќе работи неуморно за доброто на целата планета, луѓето и животните на неа. Рибите особено ги привлекуваат акции кои имаат за цел заштита на дивиот свет и поради тоа ќе работат се - од административна работа, па се до најтешките задачи на кои ниеден друг активист не би се нафатил. Припадниците на овој знак неретко и ќе отпатуваат на местото на проблемот со цел да добијат вистински увид во ситуацијата, па потоа дома да рапортираат и дадат свое видување за решавање на проблемот. Овие луѓе се неверојатно спиритуални и скромни, па затоа не очекуваат благодарност ниту јавни пофалби за своето залагање.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  Хуман Зодијак

  ама грешно за рак
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Хуман Зодијак

  За близнаци се е точно... :) Близнаци

   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.967
  Пол:
  Женски
  Хуман Зодијак

  Подзаличувам на описот за Стрелец...убаво, убаво...
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Вага

  Вагата е сама по себе великодушна душа, многупати дури и на своја штета, бидејќи умее да ги жртвува сопствените интереси за сметка на туѓите. Со неа владее Венера, па затоа ќе ја најдете на сите манифестации каде се собираат средства за изградба или обнова на музеи, уметнички галерии или театри. Вагите исто така обожуваат животни и за спасување на некоја дива егзотична врста или улично животинче ќе го дадат и последниот денар од џебот. Голем број Ваги се волонтери во хуманитарни и животнински невладини организации. Не очекуваат јавни пофалби за трудот и работат анонимно.

  Сосема точно,особено делот за спасување на животинките.Најмногу ги сакам!
   
 6. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Делумно точно.
   
 7. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Точноо :rofl:
   
 8. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  160
  само првиот дел е точен
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.349
  Допаѓања:
  33.842
  Пол:
  Женски
  Рак

  Раковите се одлични хуманитарни организатори. Пожртвувани се и ако веруваат во некоја хуманитарна мисија, ќе сторат се, само за да ја остварат зацртаната цел. Па така, неретко ќе ги видите како се нафатиле за нешто што речиси никој друг не би – проверување на финансиски извештаи, пресметки на даноци или сметководство, се со цел да се минимизираат трошоците и да се соберат што повеќе парични средства. Особено се активни во организациите кои се занимаваат со деца жртви на семејно насилство, или оние кои ги таргетираат зависниците од наркотици и дроги. Припадниците на овој знак се великодушни и не очекуваат никакво јавно признание за својата хуманост.

  Не е точно. :^)
   
 10. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Не е точно, не е. :|
  Навистина сум великодушна и хумана али до толку, да бидам опседната со тоа...не! :shake:
   
 11. girl.heart

  girl.heart Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  4
  Девица

  Девицата ќе посвети многу време и енергија на хуманитарни цели. Сепак, мал проблем настанува кога таа треба да донира, бидејќи и е потешко да се раздели од сопствените пари, отколку да ги извлече туѓите.

  Припадниците на овој знак не сакаат да се експонираат, па затоа неуморно ќе работат во позадина со цел успешно да се реализира хуманитарниот настан. За својот труд очекуваат пофалба и признание и умеат да се налутат ако на крајот бидат заборавени.
   
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Јарец делумно точно.
   
 13. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Близнаци

  Близнаците се едни од хуманитарно најангажираните знаци. Голем број од нив се талентирани музичари, актери, актерки и писатели и токму поради тоа се исклучителни во осмислувањето на хуманитарни настани при кои ќе ги искористат сите свои таленти за да соберат финансиски средства. Меркуровите деца се извонредни и во ширењето на одредена хуманитарна кауза - никој не умее да пренесе и рашири порака брзо како нив, особено на социјалните мрежи како Твитер и Фејсбук.
  Abe nie :D
   
 14. UnPaso

  UnPaso Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Погодено! :D
   
 15. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  Бик

  Бикот се одликува со голема приврзаност кој децата и животните, па затоа не изненадува што е водечки активист во сите ситуации каде што треба да се усвојуваат незгрижени миленици или деца. Одлични готвачи се и умеат своите кулинарски способности да ги искористат на хуманитарни аукции од отворен тип. Исклучителни се во организирање на локални или маалски хуманитарни приредби и настани. Машките Бикови се одлични домаќини, додека жените припаднички на овој знак се исклучителни организаторки зад сцената.
  Точно е :)
   
 16. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  Близнаци

  Близнаците се едни од хуманитарно најангажираните знаци. Голем број од нив се талентирани музичари, актери, актерки и писатели и токму поради тоа се исклучителни во осмислувањето на хуманитарни настани при кои ќе ги искористат сите свои таленти за да соберат финансиски средства. Меркуровите деца се извонредни и во ширењето на одредена хуманитарна кауза - никој не умее да пренесе и рашири порака брзо како нив, особено на социјалните мрежи како Твитер и Фејсбук.

  Се е погодено. :)
   
 17. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  910
  Се` е точно за вага :)
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.383
  Допаѓања:
  9.314
  Пол:
  Женски
  Се е тoчнo зa вaгa :)