1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    И јас примав после пораѓај уште 10 дена терапија. Мене па тромбоцитите ми беа проблем. Мислам очекувана реакција е бидејќи по протокол задолжително боцкаат клексани по царски. Само следи ситуација. Ќе се нормализира, треба време на телото да дојде во нормала.
     
    На Dea8 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски

    Не се плаши очекувано е да се високи по царскиот...јас примав 3 недели по царски и направив контрола и беа нормализирани но не така ниски.Ми рече да пешачам по 30мин.надвор секој ден друго ништо не рече само рече дека очекувачки е оваа состојба и дека нема место за паника и дека ке спаднат ддимерите...следи како што ке ти каже трансфузиологот и ќе се среди.
     
    На kukla21 и Dea8 им се допаѓа ова.
  3. Naturel

    Naturel Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    493
    Мамички со царски. Дали и при царски рез се крвари од вагината и дали се и тогаш потребни влошки со мрежичка?
     
    На pile30 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    Се крвари само помалку,исто користев со мрежа,такви бараат во болница,за дома какви сакаш.
     
    На Naturel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Naturel

    Naturel Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    493
    Фала многу да знам да си купам и такви
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dea8

    Dea8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    78
    Да. Се породив пред две недели, уште крварам...
     
    На Naturel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Да да се крвари но не многу...јас 2 недели имав крв а после уште 2 мр тегнеше кафена слуз...и првите 2 недели кориатев Вир80 улошките ги имаш по аптеките а после си користев олвејс па немав проблем.Со лесно
     
    На Naturel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Naturel

    Naturel Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    493
    Фала ви многу. Се најдобро
     
    На pile30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Имам раѓано и царски и природно, многу помалку се крвари после царски. Но пак стерилни улошки земи си за почеток, после 10дена си почнав да си ставам обични (после царскиов).
     
    На Naturel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    @mariz
    Како се породи со првото а како со второто? Ке сакаш да споделиш како е подобро според тебе и кои предности(недостатоци) ги има со природното а кои со царскиот? Фала
     
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Еве јас ќе се замешам, извини. Се е тоа индивидуално. Јас се породив природно, со 20 часа јаки болки, бев исцрпена, на крај изгубив сила и ме сецнаа бааѓи. Не можев долго време да се опоравам. А моја прва братучетка, многу сме блиски, се породи царски и полесно помина. Брзо стана и полесно, а јас не можев да станам.
     
    На duffi и LiliBoz им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Па и двата пораѓаи не ми беа сјајни. Пораѓањата ми беа хаотични, и двете надносени ми беа и по недела дена вагинални прегледи кои беа малку пострашни бидејки ми помагаа да се отворам.
    Со првото ме измачија, на пораѓајот не се ни сеќавам чисто, но успеав да се породам природно. Тешко се опоравував, многу крварев и дома си дојдов со 3 железо и 9 хемоглобин, рана пукната + сечена и два пати шиена. Само ми беше лошо поради крвта и само спиев. Бебето беше 4.4кг и тројца ми стискаа стомак да искочи.
    Втор пат со надеж за подобро отидов во Ремедика да раѓам, ке си земев и епидурална. Но иста песна, бебе абер нема да искочи, куп вагинални прегледи. Бев со напукнат водењак 36ч, ме чекаа и ме следеа за да почне природно се да се одвива, но немаше абер и ми ставија провокација на 2 прста отворена, добив 3ч јаки болки на 1мин со само 2 прста отворена (епидурална не добив бидејки ја ставале на 3-4 прсти отворено), пукна водењак на 3 прсти и цела вода беше црна, мекониум, паѓаа тонови на бебе и правец во сала. Трауматично беше пак, зашто со јаки болки бев, спинална едвај ме боцнаа, не очекував да завршам царски и бев во трауми, неспремна ич за тоа. Опоравувањето може да се каже дека беше малку полесно, раната не ме болеше многу, брзо сама станав. Дома две дечиња, не ни запазував колку и дали ми е тешко :D Само посвежа бев, бидејки крвната слика ми беше супер. Е кога ке ме праша некој како е боље? Неможам да одговорам, не поминав убаво ни со двете. Боље би било толку да не се мачиме... Индивидуално е, сите различно... мене не ми било судено да се породам како на филмовите :rofl:
     
    На emkaemka, danichap, fina erika и 2 други им се допаѓа ова.
  13. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од извини секое искуство и мислење ми е добредојдено ;). Мене со првото ме породија со царски, надминат термин 2 недели никакви болки плодова вода намалена и ме зедоја во сала ама тогаш пред 4 год имав јаки врски во Македонија па гледаја да не ме мачат многу и така лесно си поминав. Ама сега уште 1 недела влагам во 9 месец и сум во Германија тука се е поразлично па многу ме фака страв како ке биде, не сакаат да ме носат одма на царски ке мора да се проба природно па затоа барам искуства и мислења да знам што од прилика ме чека, иако како шро рече све е индивидуално и секоја бременост и секој пораѓај е своја приказна
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Нека споделат искуства @Mari* @danichap и @Mariangel ... незнам која друга феминка беше таму... они три се породени природно таму.
     
    На Mariangel, Mari*, danichap и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.518
    Пол:
    Женски
    И јас сум со царски породена.
    Не да крварев и тоа обилно дури за чудење,што знам можеби друга беше ситуацијата па затоа така.
    Инаку Д димерите послем царски не ми беа многу покачени па немаше потреба од Клексани само со аспирин поминав и се нормализираа.
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Доколку има индикации за царски матичниот гинеколог ќе ти даде упат. Доколку он е на став дека треба природно, а ти не го делиш истото мислење, разговарај во болницата каде што ќе се пораѓаш.
    Одбра ли болница?
    Посети ли некоја при турите кои ги организираат?
    Околу 36 недела се оди и на личен разговор во одбраната болница па мижеш и лично да прашаш за се. Тогаш се дискутираат прашања од ваков тип.
    Со лесно нека е.
     
  17. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Па од прилика исто боли,а во Мк а тука :D
    Со првото умирав од болки и не ме фатија царски
    Со второво сменав болница и се изненадив кога докторката ме праша дали сакам и царски :)
    Секако кога ми објасни колку подолго ми треба да заздравам сепак се одлучив за природно и поминав супер
     
    На babyane18, tincemajmunce и Mariangel им се допаѓа ова.
  18. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Колку дена крвавете по породување со царски рез? Мене ми е 10 ден и околу 7-8 ден речиси престана, но денес повторно крварам...
     
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.964
    Пол:
    Женски
    40 дена
     
  20. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Некаде околу месец дена, и за кратко ми дојде и менструација.
     
    На Fani80 му/ѝ се допаѓа ова.