1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Sto znaci ova ne posle 3
     
    На Пчела му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    (facepalm) Два месеци еј, па ти за тие 2 месеци не можеш циклус нормален да добиеш, а не па бремена да останеш. Се уште матката не е вратена во првобитна положба, или нема тоа врска|(. И зошто не после 3 години, те молам прашај ја докторката ако не ти кажала, пошто на сестра ми докторот што ја пораѓаше и рече да чека најмалку 3 год:worried:, нешто не ни штима во муабетот од твојата докторка. Таа може е стручна не навлегувам ама да те советува дека може после 2 месеци трудна да останеш пак треба да си вон себе или да незнаеш што зборуваш.
     
    На podravka, Martka, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Јас после миомектомија со рез како за царски ми рекоа 6 месеци минимум да внимавам да не се случи бременост. Јас после година дена точно останав трудна и се породив со закажан царски на клиника што поради намалена плодова вода но пред се поради миомектомијата од претходно. Бидејќи матката била сечена на докторот му беше страв да не почне да пука од контракции кај лузните од сечењето. А толку сакав природен пороѓај ама ете...Сега имам рез врз рез и ако се решам на трето нема шанса никој природно да ме породи. Ова и во Систина ми го кажаа и мојот матичен и др на Клиника
     
    На Martka, emkaemka и Пчела им се допаѓа ова.
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Јас ќе ти одговорам за после два месеци, пошто тоа мене ми го кажаа, а другата членка нека ти одговори зошто не после 3 год., тоа е нејзина информација од некаде.
    Прва контрола ми беше после два месеци, и кога ја прашав дали треба да чекаме 2год. за второ, ми рече не, според тоа што гледа на ехо мојата матка е во добра состојба и дека со новите техники кои ги употребуваат за царски, заздравувањето на матката е многу побрзо . И мене тоа ми е ок. Не може за сите да важи еден временски период од едно до друго дете, без разлика дали е царски или спонтано. Пристапот треба да биде индивидуален за секој пациент, затоа што компликација може да настане и по подолг временски период, а може да биде сѐ во ред и после бремености во пократок временски рок. Татко ми и тетка ми се година дена разлика, биле големи бебиња од 4кг и нешто, баба ми ситна, а двајцата ги родила со вертикален царски рез без компликации. Ова е сулудо според мене, ама ете жената за среќа имала издржлива матка, па поминала без компликации. А тогаш ни ехо немало.
    Јас би зела предвид и како е извршен зафатот, со какви материјали е работено (лепак, конци итн.), па понатаму како е заздравувањето и сл. Ако тоа е сѐ во ред и се гледа општата здравствена состојба на пациентката, зошто да не. Се разбира, со многу внимателност, чести контроли и набљудување.
     
    На m.i.g и Annath им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    втората бременост да не е после 3 години. Демек тогаш резот е зацелен и останува лузна која подоцна е потешко да сечеш пак на неа.
    се сложувам.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Нека кажат другите со два царски, ама мислам дека не се сече врз истиот рез. Еден под друг се резовите.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    95 мислам беше ама нешто слушнав 97 направиле да е. Докторите се сите екстра. Се лежи 5 ноќи 6 дена сестрите на дугме ги викаш храната е по твој избор од мени и е преубава.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Една членка напиша дека е 105 000ден. сега. Во мое време беше 95 000ден. За храната, потврдувам дека е највкусна :nod:
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    охоо баеги качиле. На кој основ ова жити се? нема споредба со систина ако збориме за собите . Мада и второ пак во ремедика ќе раѓам ама не ми е јасна ценава..
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Абе после природен пораѓај не е препорачливо после два месеци пак бременост, а не па после царски. Шок и за организам е тоа...
     
    На podravka, Martka, Skorpija25 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Мариз колку плати за царскиот?
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Пишав баш во друга тема.. 95.000 царскиот со се аванс. И некои трошкови за мене плус и за бебе имаше. За мене плус за ден лежење пред да родам 3500, тсх и црп некое 1000че мислам фати и за бебе 2000+нешто ситно на посебна сметка. Се на се 102.000 некаде.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Не знам ни јас. Денес ќе прашам. Имаат поскапувања од март, ама ова ептен многу. Јас сепак решив таму да се пораѓам.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ај баш прашај ги на што се должи новата цена? Да не е за старата услуга?
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    На истиот рез сечат, така јас знам мене сега ќе ме сечат на истиот рез.
     
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Зависи од докторот. мојот не сече на истиот а имам чуено за др од систина што на ист сече.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Во Ремедика природно е 77000, а царски 105000. Овие се новите цени од март
     
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Во ремедика сечат некој мм подоле или погоре. Според мене е побезбедно така.
    Малку платив првиот пат, 106.000ден. :sweat: Да не зборам и за други трошоци таму.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    На истиот рез надворешно сечат, а на матката не.
    Иначе јас останав трудна после скоро пет години од првото породување со царски рез, па пробавме првин природно да се породам со второво, оти ми рекоа дека матката ми е зацелена како да не сум раѓала. Ама не се отворив и пак морав царски. Според контролното ехо, не сум двапати на исто место сечена, матката има две лузни.
     
    На ane.bella, Пчела, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Sistina poevtina izleze :rofl: