1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    И да постои ласер во мк, а не постои, јас не би дозволила таму да ме зрачат...
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Мислам зависи и до кожата. На цимерката повеќе некако и беше резот од мене (поиспакнат), ама беше и покрупна. Имам и од Чаир пријателки што резот им е како мене, ептен мала цртка.
     
    На didisi, tincemajmunce и LiliBoz им се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Од многу фактори зависи. Мене ми е на лева страна. Не ми е на средина.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Лили освен во приватна,немаш опција да бираш за ништо во државниве.
    Кај мене испадна царски непланирано.Радо би со спинална ама ми тртнаа целосна,бидејќи нема кај нас сеуште.Ние сме незз во кој век сеуште застанати.
    Откако се освестив и си дојдов при себе од шокот,ја отворив темава и цела ноќ ја читав од А до Ш.Прочитав еден куп мислења дека раната им била ласерски лепена,па лепена со копци,лепена само имале 2 кончиња од страна.
    Јас мојата мислев којзнае каква е,да не се повторувам,видов,прашав и така ми одговори гинекологот што ми го правеше царскиот.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Мене на средина ама коса линија ми е... Како и да е под бикини доаѓа, не би ми сметало и да се познава...
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    да ти кажам право мене криво ми е што не бев целосна а имав избор..
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Пред 3 недели го оперира моето бебе во систина имаше кила брух не беше шиена туку ласерски правена и лепена раната ни беше кажано од страна на докторот што ја оперираше.немаше конци на неа ама беше целосно лепена не се познаваше ништо
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Ти кажаа дека е ласерски? Нели е зрачење тоа.. Синчето на клиника ми е оперирано, изгледаше на лепена, но не беше лепена туку исто внатрешно шиена, конци немаше уште од сала кога ми го донесоа. Сега нема ама баш ништо, ни бела цртка нема, како да не бил никогаш опериран.
     
    На Coco31, saramila09, tincemajmunce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Направивте операција? Знам требаше ама не сум во тек..
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Не не, одложена е за пролет.
    Ова зборувам за првата операција на 18м. Исто на лева страна имаше кила, поради тоа и неспуштен тестис. Сега е само кила на десна страна...
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Да ми кажаа дека ласерски ќе ја прават немаше ниту еден конец на неа да имаше ќе се познаваше ова беше лепена.
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Немаше ни кај моето ни еден конец надвор, како залепено беше, црвена линија, само внатрешно шиено, не беше ласерски. Имаат сега некоја техника, шијат внатрешно и како залепено изгледа, конците што се внатре сами се апсорбираат. На местото ништо нема сега, како никогаш да не е сечено. Пак не верувам ласер да употребуваат на толку мали, ама чим така ти кажале.. ваљда таму употребуваат.
     
    Последна измена: 18 јануари 2019
    На saramila09 и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  13. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Одкога ми кажа докторот дека ако остане овака бебето ке морам царски неколку пати ја отварам оваа тема читам еден два поста и ролам се набрзина и бегам :rofl: несакам рани лузни болки ууффф многу ми е страв ајде нека се свртииии два дена и правам вежби за да и дадам простор да се сврти молам бога да биде свртена на нареден преглед :sweat: знам дека и со царски да е ке помине ама не го сакам страв ми е повеќе од него :(
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Но не беше црвена линијата немаше ни линија изгледаше како лепена.сега незнам не би требало да лажат за вакви работи ама еве сега нема никаква линија ич не се познава
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @***Bony*** мојот кога беше карлично свртен,најдов некои вежби на јутуб и правев секој ден до наредна контрола.
    Дали од вежбите или само од себе срврен си беше со главчето надоле на наредна контрола. (fingers)
    Само на крај поради друго пак завршив на царски :D
     
    На ***Bony*** и mariz им се допаѓа ова.
  16. Охрид88

    Охрид88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2018
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Јас уште 10 да родам со целосна анестезија ке ги родам,се сеќавам за првиот царски дури и се искарав со анестезиологот ме тераше со спинална,ама јас не попуштив :)
     
    На tincemajmunce и mariz им се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Како и да е, да сте живи и здрави. И јас го мислев царскиот како најстрашна работа на цел свет, а тоа помалку ме болеше од операцијата на слепо црево (која ми ја правеа голема и се сеќавам). Боли повеќе првиот ден, секој нареден се помалку, за 7 дена како нова бев, се сама правев низ дома, сама бањав бебе. Дури и полесно поминав од првиот природен пораѓај. Се е индивидуално, како и да биде најбитно да сте добро после пораѓајот :hug:
     
    На Coco31, Skorpija25, M&M и 3 други им се допаѓа ова.
  18. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    А бе операција како операција,сите имаме различен праг на толеранција на болка.
    Јас оперативно поминав супер а пост оперативно :worried:
    Самиот царски ми испадна шок,влечење по ходници,лифтови,инфузии,катетер се по пат за во сала.Муабетот пред,сала дека за пола саат или ќе не биде или не.Мора да се побрза.
    Па не верував дека е мое бебето,ми го смениле мислев,дека не видов како го родив :drunk:
    Си станав сабајлето,и секое станување полесно и полесно.Од таа гледна точна супер поминав,ама шокот ми беше голем,па депресија.
    Се заради матичната која не видела дека имам тотална плацента первиа,лакуни и презреана постелка.:punch:
     
    На Skorpija25, M&M, ***Bony*** и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Вака и читајки и што слушам, потешко се поминува царски државно, него приватно. Еве и пријателка имам едниот царски Чаир другиот Систина, многу полесно било во Систина. Државно некако многу побрзо ги стануваат, а изгледа и не им даваат толку за против болки како што даваат приватно, јас кога и да се пожалев дека ке ме заболи повеќе, одма ми ставаа во инфузија нешто, после таа инекција за матката (што наболува и контрахира матката по неа), барав одма некое лекче дека ме заболуваше ептен, одма ми даваа. Јас сабајле се породив, не ме станаа се до нареден ден поручекта, значи по 24+ ч. Катетар тогаш ми извадија, а по ставање на спиналната ми го ставија, па со него не се прошетав ич. Зависи и до прагот на интолеранција на болка, ама мислам и од ова некако како да зависи. Може и грешка да сум, ама така сум си заклучила по повеќе искуства.
     
    На Coco31, M&M, LiliBoz и 2 други им се допаѓа ова.
  20. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Истоооо од сето тоа се плашам уфф еве пробувам и јас со некои вежби и се надевам дека ке се сврте ама што велат до сам крај не се знае :(
    @mariz знам дека е најважно да сме живи и здрави ама самата помислата на царски и веднаш ми се лоши, да се надеваме веќе ако биде полесно да го пребродам :hug::wasntme:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.