1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    Јас ти кажав, се со глава беше доле, цела бременост.. а од 31-34 (тој период на гинеколог бев), беше карлично. И јас бев упрпана тогаш и само правев вежби, читав за карлични пораѓаи, верувам и пострашно е кога би знаела дека ке одам царски. Се заврте со глава 36та и се опуштив... Ама ете па пак итно завршив царски, ме зезна госпожа сепак :D
     
  2. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Незнам што да кажам чуда постоат како сакаат на крај они така и ке биде :D
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Царскиот не е толку страшен како што изгледа. Како и да е најважно е се да помине во најдобар ред:inlove:
     
    На @Verba, Skorpija25, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Од кога може да се спие на стомак после царскиот рез?
     
  5. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Од кога ќе ти е тебе комотно
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    После 3 недели почнав да спијам на стомак :clap:
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @mariz против болки???
    Само што ме префрлија во соба и рекоа на свекрва ми да слезе доле во аптека да купи аналгин ампули.
    И вревеа сестрите по 2 пати на ден еднаш сабајле,еднаш на вечер.
    И како на пазар:ИМА НЕКОЈ ЗА БОЦКАЊЕ СО АНАЛГИН????САКА НЕКОЈ АНАЛГИН??
    Првата ден ме боцнаа,втората више не сакав,на колешката до мене и ги дадов таа умираше од болки.Како и да е боли и природно и царски,секое си има свои предности и мани.
    А за станување јас се породив во 10 ме станаа сабајлето,а цимерката ми ја донесоа вечерта во 10 саат исто таа ја станаа сабајлето.
     
    На fana и mariz им се допаѓа ова.
  8. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Не си грешка воопшто. На државно негата после царски не им е ОК, особено во Чаир, за на ГАК нека сподели некоја членка како поминала.

    Во шок соба има само 6 кревети, ме напнаа да станам немаше ни 8 саати поминато.
    Ти им викаш луѓе ми трпнат нозе, не можам, не осеќам ништо, они мислат лажеш или така им одговара.
    Ме станаа 11 саати по операција. Ме однесоа на одделение во 5-6 сабајле, 17-18 часа по операција. Одма вадат катетер. Пиеш течности нонстоп да се исчистиш од анестезија, а не си способна да станеш за до тоалет.
    Креветите од пред дедо Ное, не се на копче, нема ни рачка да се фатиш ко човек да си помогнеш.
    Друг момент што го спомна, последно што ми дадоа против болка беше кога ми пуштија инфузија на одделение после визитата во 8ч. Висок крвен притисок после царскиот континуирано 4-5 дена пропратено со страшна главоболка. Дијареа. НИШТО не дадоа, апсолутно ништо.

    Не сум плачка воопшто и очекував само основен човечки третман, но ова беше далеку од хумано.
    Доколку не можам да си дозволам породување на приватно не планирам второ дете, за да не ме мавне пак таква постпородилна депресија од која едвај се извлеков.
     
    На tincemajmunce, mariz и M&M им се допаѓа ова.
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Во ремедика уште на интензивна ни фукаа морфиум за да кога ќе пушти анестезијата (а релативно брзо пушташе откако ќе те однесат на интензивна) и ништо не осеќаш. Јас не знам што е болка освен контракции од инекцијата за матка... Ама таа болка со парацетамол се решаваше..
     
    На tincemajmunce и mariz им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    Ич не ми текнува на ова, па да прашам. Јас со првото сум таму породена, но природно. Дали креветите каде што лежат царски породени имаат далечинско и дали се креваат автоматски? Јас мислам ова да го немаше , немаше така лесно да станувам, огромна помош е (во Ремедика бев царски). На Гак од пријателки сум слушнала дека се такви, но за Чаир незнам...
     
  11. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.912
    Допаѓања:
    135.425
    Пол:
    Женски
    Со 2 царски сум, немам лошо искуство ниту со едниот. Најтешко ми беше првото станување од кревет, дома веќе функционирав малтене најнормално. Само да помине се што треба, не се плаши толку од самата операција.
    @LiliBoz морфиум ви ставаа? Во систина мислам само кога ептен не може да поднесе болки пациентка, знам додека бев во рикавери имаше една жена до мене урлаше од болка, неа и ставаа морфиум мене не. Други аналгезици континуирано во инфузија, се трпеше не беше толку страшно, само кога пробував да се свртам лево десно. Најмачно ми беше спиењето бидејќи јас на грб не можам да спијам а тешко ми беше да се свртам. Тоа првата вечер само.
    Другарка ми во англија после 2-3 дена од царски ја пуштија дома :worried:
     
    На ***Bony*** и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  12. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Нема далечинско, нема копчиња, нема ништо, тоа е маката.
    Требаше да си идам во ГАК, секако сестрата од предавањата ми даде бројче "ако ми затреба нешто".
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Искуство од Гак од пред еден месец.
    Ме породија во 6 часот наутро а на интезивна нега бев до 13 часот.
    Уште на интезивна примив две инекции за болки,ме облекоа и ме префрлија на оделение,секое утро и вечер добивав инекција за болки искрено никаква болка не осетив освен последната вечер грбот многу ме болеше и сама побарав уште една инекција.
    Ме станаа после 24 часа со помош на болничарка читајки тука колку е болно станувањето се тресев но ич не болеше,ме истушираа пресоблекоа и назад во кревет.
    После тоа сама си станував и целп време ме прашуваа да не ми треба помош.
    Имав некоја виша сила дека бебето не ми го донесоа сабајлето и на секој 10 мин им висев на врата кај бебињата,го слушав дека плаче знаев дека е он бидејки само он кога плаче вика неее:rofl:
    Ми ја знаеа историјата и никој неме бркаше нит имав недолични коментари.
    Од целокупната нега после царскиот сум премногу задоволна и плус последните два дена си добивав масажа на грбот:D
    И да креветите со далечинско се многу олеснителна работа,мене неми ни текна за така да станувам среќа @mariz ми кажа.
     
    На duffi, @Verba, ***Bony*** и 5 други им се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    И јас имам чуено дека е така затоа и ја одбрав реемдика. Не гледам повод зошто да трпам болка. Одма станав се движев од прв ден без катерар...
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Natasa87

    Natasa87 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2018
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    1.007
    Пол:
    Женски
    Mi rekoa treba :D
     
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    И јас станав и се движев одма сабајлето.Ама движењето леле мајко,како ѓеврек свиткана.
    Сестра немаше да дојде инфузија да ти исклучи не пак,да ти помогне да станеш или да појдеш да се истушираш.Дугме на кревет???
    Научна фантастика,кога станав првиот пат,со чистачка до мене што ме бодреше ајде можеш,можеш а ни прст не ми подаде,видов невидов сама со го кренав креветот во седечка положба,побарав завој го врзав на крајот на креветот.Завојот со нозе до дофаќав,па со раце,па се повчекував и станував.5 дена поминав таму во седечка положба.
     
    На M&M и mariz им се допаѓа ова.
  17. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Чаир шема, научна фантастика ти е сѐ.
    Ова за чистачката е скроз точно. Ги разбирам и нив, не им е работа да помагаат на пациенти туку да чистат. Ако им фали персонал нека си примаат.

    Според постот на @monik55 испаѓа дека се враќа здравството (барем ГАК) на прав пат. Уште да даваа и епидурал и светско а наше ќе биде муабетот :)
     
    На mariz, tincemajmunce и ***Bony*** им се допаѓа ова.
  18. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Овој третман е со врски или со сите се така :D
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Немав врски за на оделение никакви,имав врски цела бременост за прегледи но дента за пораѓај ме пуштија низ вода.
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Супер штом е така баш ми е мило, мене сите ме прашуваат за каде имаш врски и се чудам :wasntme: за се треба бре кај нас чудесна земја ама ме радува штом знаат добро да се понашаат и кон оние што немаат