1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

  1. Lanic

    Lanic Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    1.237
    Пол:
    Женски
    Здраво женички!Пред две недели се породив царски во ремедика,сакав да ве прашам дали е нормално над раната да ми е малку отечено,незнам дали од почеток ми беше вака,сега забележав :( имајте убав ден
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Здраво
    сосема нормално е, не грижи се.
    И мене ми беше така како подувано над раната,како отечено.
    Краток период е,му треба време на телото да закрепне, сепак операција е.
    Не се напрегај премногу, носи долен веш со повисок струк и покомотна облека.
     
    На Lanic му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Супер што ти лично си поминала супер, но бодрење жениве тоа да го прават од немедицински причини е бесмислено. Секој доктор нема да го препорача царскиот, зашто секоја операција е ризик, и доколку може да се случи природно породувањето треба да се избегне непотребно сечење.
     
    На Autumn_, lackygirl, NarCis@ и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Не знам каде прочита дека бодрам и навивам да се порага некој царски. Убаво пишав, тие што се канат, и тие од медицински причини што мораат.
     
    На ane.bella и Anomis11 им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Па "тие што се канат", ете таа група ја бодриш, дека било прелесно, чиниш на маникир и педикир одиш а не на операција. Медицинска причина е сосема друга политика.
     
    На Autumn_ и Someday им се допаѓа ова.
  6. Lanic

    Lanic Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    1.237
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговор!Ги подржувам сите што МОРААТ царски,останатите бидете храбри и одете на природно.Зашто еве секоја промена на времето се осеќа болка,сепак рез е-операција и верувам дека од прородно нема ништо поубаво.Поздрав и убав ден
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  7. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Секој си има право на мислење никој за гуша не фато за царски да се породи. И јас го имам истото искуство и јас би го препорачала.
     
    На ane.bella, betty oh, barby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Baby boo

    Baby boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Ме интересира бидејќи ми е прв пораѓај и не сум многу упатена... Дали на закажан царски мора да му се плати на докторот? Сите знаеме дека такво време е и сите тие работи... Па ако може некоја да ми каже
     
  9. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Зависи како ке се договорите, обично плаќаат пациентите ако лекарот е договорен со нив, тоа значи и да не е на смена да дојде кога ке треба.
     
    На Baby boo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme tie sto sme porodeni so carski rez moze da vezbame aerobik
     
  11. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.944
    Допаѓања:
    20.434
    Пол:
    Женски
    И јас велам така, природно си е ПРИРОДНО, 6 и пол месеци поминаа, секојдневни болки во половина, здрвување на нозете кога ќе станам насабајле, закочување на половина ако сум наведната неможам да се исправам, раната уште ме чеша и уште е како превиткана кожата, не е измазнета итн..
    Безброј негативности...
    Цел ден се инаетев за природно, ако докторите уште во 15 ч одлучија за царски (поради високо качено бебе, не слегуваше) јас уште чекав со болки и отворена 8 прсти за природно, но вечерта во 22ч царски завршив, неможев да си поверувам дека царски, многу ми беше криво, ептен се уплашив, неможев да дишам, испаничив...
    После тоа никакви апчиња за болка не ни даваа (Битола на болница) неможев да станувам, ептен ме болеше, одвај еден аналгин ми дадоа, изгорев од болка :sweat: сега кога ми текнува кожава ми се ежи (facepalm)
     
    На thinkerbell му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Тоа не ти е од царскиот, туку од самата бременост. Затоа треба лесни вежби за истегнување на грбот.
     
    На Skorpija25 и kukla21 им се допаѓа ова.
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.944
    Допаѓања:
    20.434
    Пол:
    Женски
    6 месеци поминаа од царскиот... јас мислам дека од спиналната ми е, на местото кај што ме боцнаа ме боли. А горе грбот ме боли од доењево и од тежината на бебево.
     
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Знам, ама истите болки се јавуваат и кај природно породени, кои не примиле епидурална. 9 месеци си имала дополнителна тежина и тоа е многу за 'рбетот, башка и држењето тогаш често знае да биде неправилно. Еве приказ од каде болката во нозе, половина и грб.
    correct-and-incorrect-posture-during-pregnancy-1920px.png
    Е сега рачунај кој шок е за телото кога ќе се породиш и наеднаш се намали тежината. И тоа не поминува за брзо, туку може да се провлекува со месеци. Затоа препорачливи се вежби за истегнување на грбот и половината. Мене лично многу ми помагаат. Да беше од спиналната, немаше да ми помине болката.
     
    На Autumn_ и lackygirl им се допаѓа ова.
  15. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    Се породив во 00:55 вечерва и сакам више да си идам дома :rofl: кажете ми после колку време испуштаат од болница со царски? Од четвртокот сум тука не се издржува веќе..|(
     
    На drugarka, Skorpija25 и tina2018 им се допаѓа ова.
  16. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Знам како е и јас одвај чекав дома да си одам.Обично за 3-4 дена пуштаат ако е се во ред со тебе и бебето.
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    3-4 дена после породување? Тоа би му дошло вторник ики среда во мојов случај.. Леле едвај чекам.
     
  18. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    629
    Пол:
    Женски
    Да после породување.Јас се породив во петок а во понеделник ме пуштија.
     
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    Две години замарам со муабетов...
    Сериозно нешто не е во ред со мојов стомак.
    Бев на лекар, на најпознатиот во овој крај во Германија и од око ме прати на колкоскопија ама терминот ми е за нова година. Ако отидам на другион свет до тогаш нема никој да одговара.

    Можно е да ме боли раната после 2+ години од царскиот? Ме боли во моментов ми се смачи веќе, а ни време ќе се менува ни тешко кревав.

    Ме боли во долниот дел како нешто да ми тежи, како да чувствувам коска некогаш.

    Стомакот ми е огромен како трудна и околу папокот имам четири топки ама болката е ептен доле, ме боли кај раната ама внатре таму некаде.

    Според лекаров немам кила, а според мене имам и плус уште некој проблем.

    На се му оди паметов дури и дека ми заборавиле нешто за време на пораѓајот.

    Овие две години често имам и главоболки на 2-3 дена.

    Нешто не е во ред со мене. Ќе одам кај друг доктор, ќе го сменам матичниот зошто веќе е славен и само сака да се откачи. Сакам спремна да отидам.

    Дали треба кај матичен лекар или кај гинеколог? Или и кај двајцата? И што треба да ми направат се за да дознаеме што е. Ако не побарам сама пак ќе ми речат ништо не ти е, а ми е, ме боли и болката не е баш пријатна, а стомакот огромен.

    Ве молам за мислење и помош...

    Исто и за главава што преглед да направам да знам дали ми е ок?

    Значи ми тежи стомаков, го чувствувам,, ме боли, ме изморува...
     
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Аман бе Џокерче :( Ехо на абдомен си правела досега? Може и да не е поврзано со царскиот.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.