Царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од hrizantema007, 20 март 2012.

 1. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Па немам јадено друго освен тоа што даваа во Систина, а течности се здробив пиејќи. Ме зачуди уште таму менито, двопек со јогурт, бисквити со млеко, двопек со пире :^) Жими супата течно што беше од храна.
   
 2. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  10.336
  Пол:
  Женски
  пак и тоа е лесно сварлива храна. Јас морав од надвор да земам т.е да ми носат ако слушнеш каква храна даваа... Здрав човек не би смеел да ја каде а камоли опериран. Ама тоа е.
   
 3. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  10.290
  Пол:
  Женски
  Јас пак и со потечна храна дома имам тврда столица после царскиот. Не ми е комотно воопшто. Општо и при мокрење забележувам дека не е сѐ исто. Пример имам чувство дека бешиката не ми е многу полна, а кога ќе одам во вц гледам дека била преполна. Дали од катетерот нешто.. не сум сигурна. Ама дефинитивно не ми е како претходно.
   
  На Skorpija25 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 4. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  59.798
  Пол:
  Женски
  Истово чувство го имав. Се чудев како ич не ми се моча, а штом седнев на шолја, се заборавав мочајќи. Ќе помине, мене само на почетокот така ми беше (осетот во долниот дел на стомакот, вклучително и бешиката е намален/отрпнат и затоа е така). И запек исто имав, независно од храната. Претежно бев на течности, леб и сува храна не јадев, па ми требаше едно месец дена да ми се изрегулира столицата. Супа обавезно, по два пати на ден, сок од јаболко, јогурт со лажица ленено семе внатре. Ќе се среди @EvieBabe , само немој со сила да напнуваш :)
   
  На Kaetana, EvieBabe, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.343
  Допаѓања:
  5.678
  Пол:
  Женски
  И јас имав проблем со мокрењето околу две, три недели можеби.
  Запек имав и со првото кога внимавав што јадев а и сега со второво кога само барав нешто за јадење и од првиот ден јадев се нешто. Ама секако се среди за една недела.
  @EvieBabe не се секирај ќе се среди.
   
  На Kaetana, EvieBabe и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 6. Skorpija25

  Skorpija25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2017
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  8.297
  Пол:
  Женски
  Пробај со суви сливи и пиј многу течности.
   
 7. лукајана

  лукајана Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2015
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  401
  Пол:
  Женски
  Мајки тие што сте породени царски поради големо бебе, колкаво ви било бебето па се одлучиле за царски. И колку се меродавни тие мерки на ехо.
  На последната контрола докторката го измери 4 кг. во 38+1 и ми вика демек во оваа ситуација подобро да не пукне сам водењакот што и да и значеше тоа незнам. Па ми се уврте одсабајле да не сакаат царски да ме породат. Трето дете ми е првите две се спонтано родени
   
 8. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Два дена, па скоро одма откако се вративме од болница по првата вечер помината дома имам благи вртоглавици - дали е ова нормално непосредно по породување? Факт е дека помалку спијам, расцепкан сонот на неколку пати, помалку јадам и скоро цело време сум на нозе, а до вчера лежев со месеци во кревет па ги припишувам вртоглавиците на сето тоа ама истовремено сум малку замислена да не има друга причина. Има ли некој друг што го искусил ова после царски или воопшто какво било породување?

  Инаку, раната ми е веќе заздравена, ми ги извадија конците, а крвната слика ми беше топ на пораѓај последно ми ја проверија во Систина.
   
 9. Watermelon96

  Watermelon96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2018
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  1.061
  Пол:
  Женски
  Има и жени што родиле природно покрупни бебиња. Јас бев царски, бебе се роди 4430. Пред да ме однесат во сала го измерија 3700. Причина за царски беше и што имав болки ама не како што треба за да можам да се породам спонтано, бебе ми беше високо и плодова вода била матна (тоа после ми го кажаа). А и самата знаев дека нема шанси да се породам природно, некако имав претчувство цела бременост. :)
   
  На лукајана му/ѝ се допаѓа ова.
 10. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  10.336
  Пол:
  Женски
  препиши ги вртоглавиците на "траумите" кои ги претрпел организмот. Анестезијата оперативниот зафат крварењето (минимално ама сепак е губиток на клетки и такви ствари) па лежењето антибиотиците т.е терапијата.... Мораш да внесуваш витамини посебно вит ц да закрепне (колку толку организмот) зашто со сегашните обврски недоволно спиење и јадење дополнително може да ти се наруши здравјето. Царски рез не е лесна работа како што си мислат многумина (што но викаат блазеси ни)
   
  На Girl-Rabbit, EvieBabe и bela.m им се допаѓа ова.
 11. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Не знам во која тема да пишам. Се породив со царски пред 8 дена и сега на туширање напипав тврдо топче колку џамлија на препонот десно, веднаш до ваџејџеј. Се извадив од памет! Што може да е ова, знае ли некој? На допир ме потсетува на кила, по тврдоста и текстурата, ама јас колку што знам кила искача горе над вагината не доле скоро кај “влезот”.

  Инаку не се пазам ич од царскиот, одма станав, одма почнав да го кревам бебето и да се напнувам со обврски - не знам дали требаше да мирувам можеби :/
   
 12. Lejlaah

  Lejlaah Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2018
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  1.083
  Пол:
  Женски
  После година дена ижав ужасни болки во кичмата. Еве и сега пск исто велат што го носам ама не го носам толку за така да р. Некоја со слично искуство и дали е последица од анестезијата
   
 13. Darija*

  Darija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2019
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  300
  Пол:
  Женски
  Породена сум пред 2и пол недели со царски, над раната ми е тврдо местото дали е нормално?
   
 14. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  10.336
  Пол:
  Женски
  можно е да станува збор за коагулирана крв,ако нема болка нема причина за загрижување. Ако ти е умот тука појди на матичен ќе те ѕирне на ехо.
  јас со првото така,одкако дојдов дома само недела дена дали мирував. Се на се од пораѓајот само 2 недели одмарав,чекав болките да ми поминат а ми рече матичниот внимавај никако да креваш тежина јас ко за инат. Ама морав сама бев т.е.помош минимално само од мм. И ко појдов за 4 недели на контрола матичниот само што ме ѕирна на ехо ме искара, ми вика ти реков кревање никако ја се уплашив. Вика излив имаш ти реков да внимаваш може да ти пукнат внатрешните конци. Со второво реков не фаќам тешко не се формирам па што сака нека е.
   
 15. The Unicorn

  The Unicorn Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2018
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Нормално.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 16. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Каков излив, што е тоа? Јас не одмарав ни три дена, уште од болница почнав да ја кревам неа, да се напрегам да станувам со бебе во раце и сл, а дома штом дојдов на 5 ден одма се фатив за работа. Никој не ми рече да лежам :/
   
 17. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.157
  Допаѓања:
  10.336
  Пол:
  Женски
  И јас не разбрав што е тоа излив ама како што ми објасни било внатрешно собирање на крв и згрутчување,со секое напрегнување форсирање и кревање тежина Внатре си се таложело крварењето. Безврска,не сватив ама битно немав видна Последица од тоа. А за одмарање мора,не смееш да се форсираш со работа кога си имала оперативен зафат,како не ти спомнале,мене И после двата пораѓај ми потенцираа. На пр. Корпа со алишта никако да не кревам претешко е, внатрешните конци нема да додржат.
  Јас од толку кажување и објаснување првиот пат не послушав и си работев се па ете тој некаков излив си "заработив" сега од бебе потешко не фатив,ионака немав многу време за да работам цело време цицање спиење едвај некоја домашна обврска да фатам.
  Искрено не можеш да одмараш и ништо да не фатиш дома,мора да се работи но во границите да не се форсираш. Не чекај да те заболи нешто па да речеш од требаше повеќе да одмарам и да се чувам. Сепак ти си одлучуваш
   
  На EvieBabe му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  10.290
  Пол:
  Женски
  @EvieBabe да не е воспаление на бартоломиевата жлезда? Се надевам не. Види ако е болно и се зголемува и имаш температура - на доктор.
  Ако не боли - прашај го гинекологот за секој случај.
   
 19. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Бев на матичен вчера одма - ингвинална лимфна жлезда е отечена, може да дошло до мала повреда од катетар. Ми рече ќе пројде само ама превентивно ми даде една доза оспен за да не се направи поголема беља. Колку да не е мирен човек :^) За оспенот ми нагласи не пречел во доење, дозволен бил...
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 20. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.326
  Допаѓања:
  4.623
  Оспен е еден од ретките антибиотици што не пречи ни во бременост, ни во доење. Пиј го слободно, без да се секираш.
   
  На Sexybaby86 и EvieBabe им се допаѓа ова.